Wronki. Quest o Powstaniu Wielkopolskim

wielkopolska, ciekawe miejsca w wielkopolsce, co zwiedzać w wielkopolsce, gdzie pojechać w wielkopolsce, wielkopolska z dzieckiem, Niedziela co robić?

Co warto zobaczyć w Wielkopolsce? Wronki!

Setna rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego, którą niedawno świętowaliśmy okazała się doskonałym pretekstem do questowej wyprawy w poszukiwaniu śladów Powstania.

Wybraliśmy jedną z pięciu tras zaproponowanych przez portal 27grudnia.pl, który jest prawdziwym kompendium wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim. Z tej strony też wydrukowaliśmy sobie ulotki do gry.

Wyruszając do Wronek wydawało nam się, że znamy to miasto. I mieliśmy rację! Wydawało nam się…

Nie mogę zdradzić wszystkich zadań i zagadek, które autorzy przygotowali dla uczestników gry, ale kilka ciekawostek i owszem….
po pierwsze we Wronkach znajduje się największy w Polsce magazyn wysokiego składowania należący do fabryki Amica S.A. Jest na prawdę ogromny! Budynek wysoki na 46 m, w pełni zautomatyzowany, pozwala na ułożenie na półkach 1600 artykułów w ciągu godziny.

A to ciekawe!

Amica – nazwa zakładu najbardziej chyba kojarzonego z produkcją kuchenek gazowych pochodzi od połączenia dwóch skrótów: amper i caloria. Dopiero potem okazało się, że amica, to po łacinie przyjaciółka 🙂

Ale to na marginesie, wszak cel naszej wyprawy jest zupełnie inny. Będziemy szukać miejsc związanych z Powstaniem Wielkopolskim.

Mijamy po drodze więzienie, z którym też związana jest powstańcza historia. Więzienie – jedno z cięższych w Polsce, mieści się w budynku postawionym przez władze pruskie w 1894 r. Zbudowane wg systemu amerykańskiego, na planie krzyża. W historii więzienia często byli tu osadzani więźniowie polityczni, o czym informują tablice pamiątkowe przy głównej bramie.

Z ulotki questowej dowiadujemy się, którędy Powstańcy wdarli się do więzienia, używając sprytnego podstępu 🙂

Po drodze rozwiązujemy kilka zagadek, które powoli przybliżają nas do celu. Pomysłowość autorów w układaniu zagadek była niemała 😉

Nad oknami ozdoby, jak przyrządy geometryczne,
zaraz rozwiążesz zadanie matematyczne.
Liczbę ekierek pomnóż przez kątomierze,
wynik do następnego zadania Cię zabierze.

No i mnożymy te ekierki przez kątomierze(nawiasem mówiąc jaka to fajna powtórka z geometrii dla młodszych uczestników zabawy), a uzyskaną w ten sposób liczbę wykorzystamy na trasie do odszukania kolejnej tablicy informacyjnej.

Nie udało wejść się do zabytkowej apteki na rynku, w niedzielę była nieczynna. A szkoda, bo zapowiadała się nie lada atrakcja 🙁

Zaskoczył nas na rynku współczesny pomnik. Owszem, przy pomniku „ku pamięci” też się zatrzymaliśmy, ale chodzi tu o pomnik… osła. Dlaczego go postawiono i co upamiętnia? O tym przeczytacie w oddzielnym wpisie.

Dotarliśmy do skrzyni skarbów, czekała bezpiecznie schowana. Gdzie? Na to pytanie znajdziecie odpowiedź wybierając się na questową trasę do Wronek. Na zakończenie dodam tylko, że we Wronkach poznaliśmy też historię najdłużej żyjącego Powstańca Wielkopolskiego.

To nie wszystkie historie, jakie poznaliśmy rozwiązując powstańczego questa. Jest ich dużo więcej, ale nie chciałam zdradzać wszystkich jego tajemnic, bo to tak, jakbym na początku kryminału, powiedziała kto zabił 😉

Tuż obok trasy była też kładka przez Wartę, z której roztaczał się całkiem ładny widok na klasztor franciszkanów. Z nastaniem wiosny, kiedy promenada wzdłuż rzeki zazieleni się, będzie to na pewno bardzo miłe miejsce na odpoczynek.

0 Komentarze

Skomentuj artykuł