Questy w Wielkopolsce. Moje TOP 10

wielkopolskie questy

Które questy w Wielkopolsce są najfajniejsze, najciekawsze, słowem najlepsze?

Kto mnie trochę zna, kto czyta bloga i zagląda na fb, ten zapewne wie, że moją ulubioną formą zwiedzania są questy. Moja przygoda z nimi trwa od dziesięciu lat, zarówno jako autor, jak i uczestnik zabawy. W czasie pierwszych warsztatów, w których wzięłam udział jako uczestnik, prowadzący uprzedzał:
ale uważajcie, bo to uzależnia 🙂 Teraz, po dziesięciu latach zabawy questami mogę to tylko potwierdzić 🙂

Jeśli zastanawiacie się, czym są questy, odpowiedź znajdziecie w oddzielnym artykule.

Wśród ponad setki rozwiązanych, mam kilka swoich ulubionych, ze względu na historię, którą opowiadają, piękne miejsce, czy niezwykłych ludzi, których było mi dane poznać. W tym czasie były trasy, które się zmieniły, inne całkiem zniknęły, a w to miejsce pojawiły się nowe.

Pozwólcie, że przedstawię tu moją listę najfajniejszych questów. Aktualną na dzisiaj, bo nowe questy cały czas się piszą 🙂

Questy w Wielkopolsce TOP 10

Quest Królewski Poznań (seria Wielkopolskie Questy)

To zupełnie pierwszy quest, zarówno w Poznaniu, jak i w Wielkopolsce. Prowadzi po uliczkach i zakamarkach Starego Rynku w Poznaniu. Kilka razy zmieniał przebieg trasy, ze względu na kradzieże skrzyni skarbów i remont najpierw pl. Kolegiackiego, a obecnie Starego Rynku. Na trasie można odwiedzić Muzeum Sztuk Użytkowych, albo chociaż samą wieżę widokową na zamku, z której roztacza się najładniejsza panorama Poznania. Jest to dobra opcja na spacer z dziećmi, bo i ciekawostek po drodze sporo i czas przejścia jest optymalny (ok. 40 min.) i miejsce startu i mety są blisko siebie.

Czas przejścia ok. 40 minut (plus 3 minuty na powrót do startu)
Skrzynia skarbów dostępna 24 h

Ulotkę z tekstem gry można pobrać ze strony:
www.regionwielkopolska.pl

poznań atrakcje, questy, stary rynek, wielkopolska atrakcje, ciekawe miejsca w wielkopolsce, co zwiedzać w okolicy poznania, gdzie pojechać na weekend, wielkopolska z dzieckiem, Gdzie majówka w Polsce?

Quest Pałac w Będlewie i historia z dreszczykiem (seria Wielkopolskie Questy)

To idealna trasa na niedzielne popołudnie. Położone niedaleko Poznania, na skraju Wielkopolskiego Parku Narodowego, Będlewo posiada nie lada atrakcję, czyli niezwykle fotogeniczny pałac w urokliwym parku. Quest opowiada mroczną historię o zbrodni w afekcie, o której huczała cała Europa. Szczegóły tej historii przeczytacie w oddzielnym artykule. Ważne, że rozwiązując quest można wejść również do pałacu (przed wyruszeniem na trasę koniecznie trzeba zadzwonić do pałacu (61 813-51-87) i upewnić się, że nie będzie w tym czasie imprezy zamkniętej). Spacer po parku jest przyjemny o każdej porze roku, a schowanko skrzyni skarbów – mistrzowskie 🙂

Czas przejścia ok. 40 minut (start i meta praktycznie na miejscu)
Skrzynia skarbów dostępna w godzinach otwarcia pałacu.

Ulotkę z tekstem gry do samodzielnego wydruku można pobrać ze strony:
www.regionwielkopolska.pl

wielkopolskie atrakcje, ciekawe miejsca w wielkopolsce, pałace zamki, wycieczki po wielkopolsce

Quest Czarnków perła nad Notecią (seria Wielkopolskie Questy)

Są takie miejsca, do których chętnie się wraca. I zdecydowanie należy do nich Czarnków. Miasto przycupnięte nad Notecią, a jednocześnie na krawędzi pradoliny, co sprawia, że trafiają się tam widoki prawie jak w górach 😉 Na trasie dociera się na punkt widokowy, skąd widać Czarnków jak na dłoni. Do tego arcyciekawa historia Janka z Czarnkowa, naszego dziejopisa, który ma na swoim koncie również mroczną kartę 😉 Jeśli ktoś lubi wodne klimaty, to można wyprawę questową połączyć z rejsem łodzią czy stateczkiem po Noteci, albo z wizytą na basenach w Czarnkowie, gdzie nie ma co prawda zjeżdżalni i trampolin, ale jest za to podgrzewana woda 🙂

Czas przejścia ok. 50 minut plus ok. 5 minut na powrót do startu
Skrzynia skarbów dostępna w godzinach otwarcia mariny. Godziny do sprawdzenia na stronie internetowej. 

Ulotkę z tekstem gry można pobrać na stronie:
www.regionwielkopolska.pl

Czarnków punkt widokowy, quest w czarnkowie, ciekawe miejsce w północnej wielkopolsce

Quest Arboretum w Kórniku (seria Wielkopolskie Questy)

Kórnickie questy lubię ze względu na miejscówkę i postać Tytusa Działyńskiego. Spacer po arboretum jest przyjemny o każdej porze roku, choć w okresie kwitnienia magnolii i różaneczników staje się absolutnie wyjątkowy. Jednak ze względu na tłumy turystów, warto wtedy wybrać się w środku tygodnia. No i miejsce ukrycia skarbu – bezcenne.
Wejście na teren arboretum po wykupieniu biletu wstępu, obowiązują godziny otwarcia parku.

Czas przejścia ok. 50 min. plus ok. 15 min. na powrót do miejsca startu.
Skrzynia skarbów jest dostępna w godzinach otwarcia Arboretum.

Na terenie Arboretum jest również plac zabaw dla dzieci.

Ulotkę z tekstem gry można otrzymać w kasie, ale bezpieczniej jest wydrukować ją samodzielnie ze strony:
www.regionwielkopolska.pl

Kórnik arboretum kwitnące rododendrony, quest, atrakcje blisko poznania, ciekawe miejsca w wielkopolsce

Quest Zamek w Kórniku (seria Wielkopolskie Questy)

Ten quest jest atrakcyjny ze względu na wnętrza zamkowe i postać Tytusa Działyńskiego, który pełni tu funkcję questowego przewodnika, oprowadzając uczestników zabawy po swoim zamku. Zwraca uwagę na liczne szczegóły, obok których przeszlibyśmy obojętnie. Jednym z nich jest np. balustrada z rzeźbionymi papużkami, wykonana osobiście przez Tytusa, a zaprojektowana przez jego żonę. Wiedzieliście o tym?
Wejście do zamku jest możliwe po wykupieniu biletu wstępu, w sezonie można się spodziewać kolejki do zamku (warto przyjechać z samego rana). W okresie zimowym zamek jest nieczynny.
Godziny otwarcia zamku, ceny biletów oraz godziny wejść dla turystów indywidualnych znajdziecie na stronie zamku.

Więcej o zamku w Kórniku i atrakcjach miasta piszę w oddzielnym artykule.

Ulotkę z tekstem gry można samodzielnie wydrukować ze strony
www.regionwielkopolska.pl

Kórnik zamek, quest, atrakcja blisko poznania do zwiedzania

Quest Miłosław zawsze polski (seria Wielkopolskie Questy)

Miłosław to jedno z takich miejsc, w których działo się wiele. Niby nieduże miasteczko, a ma w sobie to coś 🙂 chyba za sprawą niezwykłych właścicieli i budowniczych pałacu. Począwszy od gotyckiego kościółka, płynnie przechodzi się do parku i pałacu, poznając historię strajków szkolnych, pierwszego na ziemiach polskich pomnika Juliusza Słowackiego i brzemiennej w skutki wizyty Henryka Sienkiewicza. Do tego można tu spotkać przemiłą bibliotekarkę, która chętnie opowie historię Miłosławia.

Czas przejścia ok. 45 minut plus ok. 10 minut na powrót do miejsca startu.
Skrzynia skarbów dostępna 24 h

Ulotkę z tekstem gry można pobrać ze strony:
www.regionwielkopolska.pl

wielkopolska atrakcje, miłosław, ciekawe miejsca w wielkopolsce, co zwiedzać w okolicy poznania, gdzie pojechać na weekend, wielkopolska z dzieckiem, Gdzie majówka w Polsce?

Quest powstańczy Osieczna (seria 27grudnia)

Questy związane z Powstaniem Wielkopolskim nie cieszą się wielką popularnością, a szkoda bo niektóre z nich opowiadają naprawdę niezwykłe historie. Tak jest w przypadku Osiecznej, gdzie z questem zwiedza się prawie całe miasteczko. W klasztorze franciszkanów dowiecie się, gdzie był tajny schowek dla powstańców, w jaki sposób niemiecka flaga została przerobiona na polską, odwiedzicie zamek z przepięknym portalem i Muzeum Młynarstwa z prawdziwymi wiatrakami (warto zadzwonić pod nr 601 809 032 i upewnić się, że w czasie Waszej wyprawy muzeum będzie otwarte). A jak to wszystko ma się do Powstania Wielkopolskiego? Ano całkiem całkiem, gdyż koło wiatraków rozegrała się zwycięska potyczka z Niemcami, która przeszła do historii jako Bitwa pod wiatrakami. A wędrując z questem dowiecie się jak do niej doszło i dlaczego nie należy plotkować u fryzjera 🙂

Jeśli jesteście zwolennikami nowoczesnych technologii, to tą trasę można pokonać również z pomocą aplikacji Questy Wyprawy Odkrywców i ten wariant może się spodobać młodszemu pokoleniu.

Czas przejścia ok. 60 min plus ok. 20 min. na powrót do miejsca startu.
Skrzynia skarbów dostępna 24 h

Ulotkę z tekstem gry można pobrać ze strony:
www.27grudnia.pl

Quest Wokół klasztoru w Owińskach (seria Wielkopolskie Questy)

To jeden z dość krótkich questów, ale zdecydowanie warto go rozwiązać, bo oprócz pięknych zabytków architektury i przyrody, znajdziecie tu również atrakcje dla dzieci. W weekendy można wejść do Parku Orientacji Przestrzennej (warto wcześniej zadzwonić i upewnić się, że będzie otwarty nr tel. 61-812-65-05 nr wewnętrzny 160, można też sprawdzić godziny otwarcia na stronie internetowej). To niezwykłe miejsce, największe w Europie, gdzie niewidome dzieci uczą poruszać się w świecie, którego nie widzą. Poznają go przy pomocy słuchu, dotyku i węchu. A przy okazji mogą się bawić na placu zabaw jak wszystkie inne dzieci. Ze względu na przypadki niszczenia infrastruktury, Park jest strzeżony i dostępny w określonych godzinach. Ponadto można tu odwiedzić jedno z kilku w Europie Muzeum Tyflologiczne (również po uprzednim umówieniu się)

Czas przejścia ok. 30 min. trasa prawie w pętli
Skarb dostępny 24 h

Ulotkę z tekstem gry można samodzielnie wydrukować ze strony:
www.regionwielkopolska.pl

owińska dąb bartek, puszcza zielonka, quest w owińskach

Quest Literackie Objezierze (seria Wielkopolskie Questy)

To jedno z tych miejsc, które mają to, czego poszukują wytrawni turyści. Jest pałac w dużym parku, zabytkowy kościółek, no i ciekawe historie. Bywali tu znani literaci, odkrywcy i patrioci. Dowiecie się np. co łączy nieszczęśliwą miłość i wielkie odkrycia geograficzne w Australii i dlaczego jeden ze szczytów nosi imię dziedziczki Objezierza. Dlaczego Adam Mickiewicz nie nocował w pałacu i gdzie spędził ostatnią wigilię przed wyjazdem na emigrację. Przyznacie, że robi się naprawdę ciekawie 😉

Czas przejścia ok. 40 minut – trasa w pętli.
Skrzynia skarbów dostępna 24 h

Ulotkę można samodzielnie wydrukować ze strony:
www.regionwielkopolska.pl

pałac objezierze, quest, literackie objezierze, ciekawe miejsce w wielkopolsce

Quest Zaniemyśl. Ciuchcią na wyspę (seria Wielkopolskie Questy)

Zaniemyśl sam w sobie jest atrakcją i miejscem, które przyciąga turystów, bo i atrakcji tu nie brakuje. Ładnie położony nad jeziorem z kąpieliskiem, niedaleko Poznania. Można tu dojechać ciuchcią wąskotorową ze Środy Wielkopolskiej, i to właśnie na stacji zaczyna się questowa trasa. Trasa biegnie zarówno promenadą nad jeziorem, jak i przez centrum miasta oraz przez największą atrakcję Zaniemyśla czyli przez Wyspę Edwarda. O tym co wydarzyło się na wyspie dowiecie się z questa, albo szerzej z oddzielnego artykułu.
Wybierając się na tą trasę pamiętajcie, że dojście na wyspę odbywa się po pontonowym moście, który nieco się buja. Osoby z niepewnym błędnikiem, albo osoby starsze mogą mieć zawroty głowy. Jakkolwiek nie słyszałam, żeby ktoś z mostu spadł do wody 😉
Ponieważ fragment trasy przebiega przez wyspę, poza sezonem letnim przed wyruszeniem na trasę warto sprawdzić godziny otwarcia mostu.

W poniedziałki wyspa jest zamknięta.

Czas przejścia ok. 60 minut (plus czas jaki przeznaczycie na rekreację na wyspie), trasa w pętli.
Na wyspie znajduje się plac zabaw dla dzieci.
Ulotkę z tekstem gry można pobrać ze strony: regionwielkopolska.pl

zaniemyśl, średzka kolej wąskotorowa, parowóz, pomysł na wycieczkę, ciekawe miejsca w wielkopolsce

Questy w aplikacji Questy Wyprawy Odkrywców

Kiedy zaczynałam moją przygodę z questami aplikacje na telefon były w powijakach, teraz w grach terenowych stają się niemal codziennością. I choć uważam, że fajniejsze są questy w wersji papierowej, to rozumiem, że od nowoczesności się nie ucieknie i na pewno niejeden młody człowiek wybierze questy w wersji mobilnej. Bo i w takiej wersji mamy nasze gry. Najpopularniejszą aplikacją z questami jest ta – Questy Wyprawy Odkrywców. Rozszerzoną wersją aplikacji jest strona internetowa www.questy.org.pl, która jest największą ogólnopolską bazą questów. Tutaj oprócz samych gier znajdziecie też ranking użytkowników, opinie o poszczególnych trasach czy mapę z zaznaczonymi questami.

Spośród questów w aplikacji najbardziej lubię Poznań (dla) zakochanych. I choć jego trasa jest prawie identyczna z Królewskim Poznaniem, to dzięki innym zagadkom i zupełnie innej fabule, jest to po prostu inny quest.

poznań co warto zobaczyć na weekend, atrakcje, ciekawe miejsca, zabytki

Odznaka krajoznawcza PTTK

I to nie wszystko! Rozwiązując questy można zdobywać odznaki krajoznawcze PTTK (tak, ta organizacja jeszcze istnieje ;)). Zarówno regionalną Wielkopolskie Questy Odznaka Odkrywców Tajemnic, jak i ogólnopolską Questy Wyprawy Odkrywców. Sądząc po opiniach questowiczów i zdobywców odznak śmiało mogę powiedzieć, że questy to zabawa dla każdego, bez względu na wiek. Doskonale sprawdzi się zarówno jako atrakcja na weekend, pretekst do spaceru czy atrakcja w czasie imprezy rodzinnej (tak, to też przetestowaliśmy :))

Jak ułożyć i napisać quest?

Jeśli spodobały Ci się questy i chciałbyś, aby taka gra powstała w Twojej miejscowości – napisz! Nauczę Cię jak je układać, albo napiszę ją pod konkretne zamówienie 🙂

 

0 Komentarze

Skomentuj artykuł