Pobiedziska na skraju Puszczy Zielonki mają wiele atrakcji nie tylko dla dzieci
Nieustępujący koronawirus sprawia, że mimo iż mamy środek wakacji, to jako miejsce wypoczynku większość ludzi wybiera miejsca położone niedaleko swojego zamieszkania. I my wybraliśmy na sobotnią, popołudniową wyprawę ciekawe miejsca blisko Poznania.
Pobiedziska
Choć Puszcza Zielonka kojarzy się z kompleksem leśnym, którego walory chroni Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka, to na jej terenie można znaleźć wiele ciekawych miejsc, wartych zobaczenia, z ciekawą historią i atrakcjami dla całej rodziny.
Ograniczeni czasem wybraliśmy krótką trasę, która rozpoczynała i kończyła się w Pobiedziskach na rynku. Tradycyjnie ze względu na rozpiętość wieku i inne ograniczenia poruszamy się w dwóch drużynach – część ekipy jedzie na rowerze, a pozostali uczestnicy samochodem.
Kościół gotycki i pomnik przyrody
Przed wyruszeniem na trasę odwiedziliśmy z dziećmi gotycki kościółek pw. św. Michała Archanioła. I tym razem nie chodziło nam o jego wnętrze. W kościelnym murze nawet niezbyt bystry obserwator znajdzie setki niezbyt głębokich dołków w ceglanej ścianie. Tutaj w Pobiedziskach ich ilość jest naprawdę ogromna! Jest ich ponad 1000 – to najwięcej takich dołków w Polsce!
A to ciekawe!
Są trzy koncepcje tłumaczące powstanie tajemniczych dołków:
1. Wydłubywano proszek z kościelnego muru jako antidotum na różne choroby. Mieszano go z okiem traszki, skórą węża… i innymi paskudztwami 😉 i zażywano lub wcierano w chore miejsca. Ze skutkiem różnym 🙂
2. Jako pokutę po spowiedzi ksiądz dawał zadanie aby wywiercić dziurę w murze – czym kto nagrzeszył. Np. plotkarki językami 🙂 🙂 🙂
3. I chyba najbardziej prawdopodobna wersja – jako ślady po świdrach ogniowych, którymi krzesano ogień w czasie liturgii Wielkiej Soboty.
Tuż obok kościoła stoi też wyjątkowe drzewo! To najstarsza i największa akacja (a właściwie robinia biała) w Wielkopolsce. Jej wiek szacuje się na ponad dwieście lat!
(Jeśli ciekawi Was, gdzie jeszcze znajdziemy rekordowe drzewa w Wielkopolsce – przeczytacie o tym w oddzielnym wpisie)
Kupujemy sobie po pączku w cukierni na rynku (ponoć najlepsze pączki w Wielkopolsce!) i z zapasem kalorii wyruszamy w drogę, gdzie czeka na nas Puszcza Zielonka.
W kościelnym murze znajdziecie ponad tysiąc tajemniczych dołków!
Kąpielisko blisko Poznania
Pierwszy przystanek nad Jeziorem Stęszewskim. Tu planujemy krótki odpoczynek i mały popas. Ponieważ jednak Ekoplaża, okazuje się płatna (5 zł od osoby), postanawiamy poszukać innego miejsca. Jeśli chcielibyście spędzić tu więcej czasu, to jak najbardziej polecamy. Jest czyściutko, są rowery wodne i kajaki, sanitariaty i miejsce zabaw dla dzieci. A woda w jeziorze czyściutka 🙂 Dla nas opłata 35 za całą ekipę za chwilę postoju była trochę za wysoka.
Ponieważ czas zaczyna nas gonić (za późno wyjechaliśmy), kierujemy się już prosto na Skansen Miniatur i Gród Pobiedziska. Samochodem wracamy tą samą drogą, ale drużyna rowerowa wybiera ciekawszą trasę przez Wronczyn i Gorzkie Pole, wzdłuż Łowiska Pstrąg. Tu jednak na rowerzystów czekała niespodzianka, kiedy trzeba było przejechać przez rzeczułkę bez mostku. Nie było głęboko, ale nie wszyscy przeszli przez tą próbę suchą nogą 🙂 Było dużo śmiechu:)
Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego
W tym czasie ekipa samochodowa odwiedziła Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego w Pobiedziskach. Mieliśmy przyjemność przetestowania nowej trasy questowej, która będzie pełniła funkcję przewodnika po terenie skansenu. Po rozwiązaniu sympatycznych zadań i zagadek na zwycięzców będzie czekała skrzynia skarbów ze specjalną pieczęcią 🙂 Jeśli nie macie pomysłu dokąd wyjechać i co warto zobaczyć w Wielkopolsce, to tutaj znajdziecie doskonałą podpowiedź i inspirację. Trzydzieści obiektów wykonanych w skali 1:20 z terenu woj. wielkopolskiego, w ładnej aranżacji ze zgrabnie przyciętymi miniaturowymi drzewkami, stawkiem i miniaturową jeżdżącą kolejką. Spoglądając nawet na znane obiekty z innej perspektywy można dostrzec detale normalnie niewidoczne. Zobaczycie tu choćby wystające ponad połacie dachu przypory poznańskiej katedry czy ratusz w Poznaniu z bardzo rzadko występującym w Polsce renesansowym dachem pogrążonym.
Jeśli nie wiecie czym są questy i w jaki sposób się nimi bawić zapraszam do oddzielnego wpisu.
Gród Pobiedziska
A tym czasem dotarła do nas drużyna rowerowa, więc udajemy się 100 m dalej, gdzie znajduje się Gród Pobiedziska. Tutaj zmęczenie mija jak ręką odjął 🙂 Na dzieci i na dorosłych czeka wiele atrakcji, z których można korzystać bez ograniczeń wiekowych. Bawimy się doskonale. Gród otoczony palisadą jest dla nas jak podróż w czasie. Próbujemy swoich sił w przeróżnych konkurencjach. Okazuje się, że naciągnięcie kuszy wymaga nieco siły, ale dzieci radzą sobie doskonale. Z celnością też nie jest najgorzej. Możemy zagrać w gry już nam znane, tak jak np. młynek, ale i takie, których zasady są nam obce.
A to ciekawe!
Gry takie jak młynek, czy tafl były znane już w średniowieczu!
Doskonale bawimy się w zawodach na najlepszego wędkarza 🙂 Możemy poczuć się jak na średniowiecznym turnieju celując do ruchomej tarczy (i nie wiadomo kto ma tu więcej frajdy – jeździec czy siła napędowa rumaka :)). Niestety przyjechaliśmy zbyt późno i na wszystkie atrakcje nie starczy nam czasu.
Pomijając jednak całą moc świetnej zabawy, Gród Pobiedziska oferuje dużą dawkę historii w doskonałym wydaniu. Wcześniej trudno było mi wyobrazić sobie średniowieczne machiny oblężnicze, pomimo, że w podręcznikach historii były na ilustracjach. Tutaj zobaczyliśmy je w naturalnych rozmiarach, mało tego, wszystkie działające, miotające sporych rozmiarów kamienie. Pomysłowość i zmysł konstrukcyjny naszych przodków robi wrażenie!
Legendy Puszczy Zielonki
Z żalem opuszczamy to niezwykłe miejsce. Bo moglibyśmy bawić się jeszcze długo. Ale nie wracamy jeszcze do domu. Tuż obok Grodu znajduje się wiata, gdzie jeszcze długo cieszymy się naturą, pałaszując przywiezione zapasy 🙂 Pomimo tego, że miejsce położone jest blisko DK 194 (dawna DK5 na Gniezno), to nie dobiegają tu odgłosy z ulicy. W zasięgu wzroku stawy rybne i miejsce, gdzie możecie przeczytać Legendy Puszczy Zielonki.
Jeśli zechcecie wyruszyć na wyprawę naszym tropem, to rozpocznijcie ją od rana. My wyruszyliśmy zbyt późno i nie starczyło już czasu na kąpiel w jeziorze, ani też na skorzystanie z wszystkich atrakcji, które oferował Gród Pobiedziska oraz Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego.
Będzie nam bardzo miło, jeśli wyruszycie naszym tropem i podzielicie się wrażeniami 🙂
Jeśli lubicie wielkopolskie legendy, to całe wydawnictwo w formie pliku PDF jest do pobrania ze strony
Puszcza Zielonka ma też swoją stronę internetową, gdzie znajdziecie informacje dot. turystyki na jej obszarze.
Informacje praktyczne:
Oba obiekty są położone tuż przy DK 194 (dawna DK 5) w kierunku na Gniezno. Przy obu obiektach znajduje się duży, bezpłatny parking.
Godziny otwarcia obiektów, ceny oraz dostępne atrakcje znajdziecie na stronach internetowych:
Więcej pomysłów na wycieczki w okolicach Poznania znajdziesz tutaj.
A tutaj znajdziesz pomysł na wycieczki , w czasie których zwiedzamy okolice Puszczy Zielonki przy pomocy gier terenowych i gotowych szlaków
Jeśli poszukujecie innych pomysłów na wycieczki w ciekawe miejsca w Wielkopolsce albo interesują Was wielkopolskie atrakcje, poszukajcie inspiracji w oddzielnych artykułach.
Drogi Czytelniku,
Jeśli podoba Ci się to, jak piszę, jeśli zainspirowałam Cię do wyruszenia na wielkopolskie ścieżki, jeśli chciałbyś aby powstało więcej podobnych artykułów, możesz postawić mi kawkę 🙂
Każdy, najmniejszy nawet gest sympatii, komentarz, polubienie na fb czy Instagramie są dla mnie sygnałem, że to co robię ma sens.
4 Komentarze
Aleksandra Warczyńska
Dziękuję za wyróżnienie 🙂
Kasia
Przepiękne miejsca! Jesteśmy często w Poznaniu, nocujemy w Hotelu Włoskim, który jest w samym centrum, dzięki temu możemy łatwo zwiedzać Poznań, ale znajdujemy również czas na podróże pod Poznaniem. Wszystkie powyższe miejsca polecamy! Pozdrawiamy
Aleksandra Warczyńska
Może to dziwnie zabrzmi, ale poniekąd dzięki pandemii, kiedy utknęliśmy w domu, znaleźliśmy motywację, aby odkrywać to co blisko. A że Puszczę Zielonkę mamy dosłownie na wyciągnięcie ręki – stała się ona dla nas odkryciem sezonu 🙂