Parowozem do Wolsztyna. Co można zobaczyć w czasie wycieczki pociągiem?

parowozy wolsztyn, parowozownia, turystyka kolejowa, przejazd parowozem, wielkopolska atrakcje, ciekawe miejsca w wielkopolsce

Wycieczka pociągiem z Poznania do Wolsztyna

Choć chwilowo (mam nadzieję) na trasie z Wolsztyna do Poznania nie kursują parowozy, to jednak wycieczka pociągiem ciągle może być atrakcją.

Taki przejazd to doskonały pomysł na niebanalną wycieczkę, w czasie której będziemy przemieszczać się pociągiem zwiedzając wybrane miejsca na trasie. Albo też propozycja dla miłośników fotografii, gdzie jadąc samochodem zatrzymamy się na trasie w oczekiwaniu na ciekawy kadr z parowozem w roli głównej, a w międzyczasie zobaczymy ciekawe miejsca.

parowóz, poznań, lokomotywa, dworzec kolejowy, pociąg retro, wielkopolskie atrakcje

Aby zrealizować jeden bądź drugi pomysł, konieczny będzie aktualny rozkład jazdy parowozów z rozbiciem na poszczególne stacje. Znajdziecie go na stronie Parowozowni Wolsztyn lub w zwykłym rozkładzie jazdy, gdzie zaznaczono, które kursy prowadzi parowóz.

Wycieczka parowozem

Wycieczka parowozem nie koniecznie musi się ograniczać do przejazdu do Wolsztyna tam i z powrotem, bo po drodze również mamy sporo ciekawych miejsc do zobaczenia. Poniżej moja propozycja ciekawych miejsc na trasie wycieczki kolejowej, którą można dowolnie modyfikować. Potraktujcie ją jako inspirację, a wymienione miejscowości jako propozycje do zwiedzania.

Niezależnie, który wariant wybierzecie, cieszcie się po drodze charakterystycznymi szarpnięciami i sapaniem żelaznego kolosa 🙂 Pierwsze fotki parowozu można zrobić już na dworcu w Poznaniu. Biorąc pod uwagę, że pociąg z Poznania w sobotę wyjeżdża o godz. 10.20 (rozkład zawsze trzeba sprawdzić przed wyjazdem!!) i podróż trwa nieco ponad dwie godziny, to przy jednorazowym wyjeździe zdołacie zrealizować zaledwie fragment z podanych poniżej propozycji, ale zawsze można wyruszyć w podróż nowoczesnym pociągiem, a na parowóz przesiąść się na wybranym fragmencie trasy 😉

Wolsztyn

Skoro motywem przewodnim wycieczki są parowozy, to zwiedzanie Wolsztyna rozpoczynamy od wizyty w Parowozowni.

Parowozownia

Jeśli nie zamarudzicie na stacji, to w Parowozowni załapiecie się na rytuał obrządku przy parowozie. Taki widok to już dzisiaj rzadkość. Parowozownię można zwiedzić na dwa sposoby. Albo samodzielnie spacerując między pociągami, ale w ten sposób niewiele się dowiecie, bo zwiedzanie z przewodnikiem jest zarezerwowane wyłącznie dla wcześniej umówionych grup turystycznych. Albo jako turysta indywidualny możecie zwiedzić Parowozownię z questem – bezobsługową edukacyjną grą terenową, w czasie której poznacie najważniejsze tajniki stojących tutaj maszyn. Udział w grze jest bezpłatny, a ulotkę można otrzymać w kasie Parowozowni, albo wydrukować ze strony miasta. 

Zabawa gwarantowana, a przy okazji porcja wiedzy sama wchodzi do głowy. No i na zakończenie czeka niespodzianka – skarb w postaci pieczęci, którą przystawicie na ulotce.

W dni powszednie można tu jeszcze zwiedzić muzeum kolejnictwa, w weekendy niestety jest nieczynne.

parowozownia wolsztyn, parowóz, lokomotywa, pociąg retro, wolsztyn, ciekawe miejsca w wielkopolsce

Jeśli napatrzycie się na stare parowozy, to czas wyruszyć do miasta. Zanim udacie się w drogę, sprawdźcie na rozkładzie jazdy, o której godzinie odchodzą pociągi w stronę Poznania (!).

Skansen w Wolsztynie

W samym Wolsztynie czeka na Was sporo atrakcji. Jeśli lubicie skanseny, to w odległości ok. 1 kilometra od dworca znajduje się Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski, gdzie jak w każdym skansenie znajdziecie drewniane domki, wiatrak, warsztaty rzemieślników niezbędne w każdej wielkopolskiej wsi, przydrożne kapliczki. Jednym słowem jest klimat 🙂 Jeśli spodobało Wam się zwiedzanie z questami, to również tutaj można zwiedzić skansen przy pomocy dwóch uzupełniających się questów. Ulotki bezpłatnie otrzymacie w kasie lub możecie samodzielnie wydrukować ze strony internetowej.

wolsztyn, skansen, muzeum, ciekawe miejsce w wielkopolsce, atrakcje wielkopolski

wolsztyn, skansen, muzeum, ciekawe miejsce w wielkopolsce, atrakcje wielkopolski

Aby poznać pozostałe atrakcje Wolsztyna, musicie przedostać się na drugą stronę jeziora, do centrum miasta. Ze skansenu do rynku jest ok. 1,5 km.

Miasto i muzea

Wolsztyn to miasto, które miało szczęście do wybitnych postaci, które tutaj urodziły się, mieszkały i umierały. Tutaj znajdziecie muzea Marcina Rożka – wybitnego wielkopolskiego rzeźbiarza oraz Roberta Kocha – który pracował w Wolsztynie jako lekarz powiatowy, a następnie odkrył prątek gruźlicy, co w efekcie pozwoliło na zbadanie i leczenie tej śmiertelnej do niedawna choroby.

Postaci związanych z Wolsztynem było więcej, a opowiadają o nich kolejne dwa questy.

wolsztyn, muzeum marcina rożka, ciekawe miejsce w wielkopolsce, atrakcje wielkopolskie

wolsztyn jezioro kąpielisko

Jeśli już zmęczyliście się zwiedzaniem, to możecie po prostu pospacerować promenadą nad jeziorem i odetchnąć świeżym powietrzem, posilić się w jednej z wolsztyńskich knajpek i wyruszyć z powrotem na dworzec kolejowy. Jeśli rozwiążecie wszystkie dostępne tu questy, to raczej nie starczy Wam czasu na nic innego…. My nie lubimy się spieszyć. Wolimy przysiąść na ławeczce i poczuć atmosferę miejsca, niż ganiać z obłędem w oczach i zaliczać kolejne zabytki.

Rakoniewice

Przy linii Wolsztyn – Poznań warto wysiąść na stacji Rakoniewice. Aby dostać się do centrum miasta będzie do przejścia ok. 800 m.

Rynek

Już sam ryneczek na pewno Was zachwyci z oryginalną fontanną i podcieniowymi domkami. Niewiele takich domków zachowało się do naszych czasów, a w Rakoniewicach jest ich kilka. W minionych wiekach w tym podcieniu rozkładano towary do sprzedaży, gdzie były bezpieczne przed zmieniającą się aurą. W małych miasteczkach, gdzie większość domów była drewniana, często padały pastwą pożarów. Tutaj w Rakoniewicach na szczęście kilka z nich ocalało.

rakoniewice, fontanna strażaków, muzeum pożarnictwa

Równie oryginalna jest fontanna, na skraju której stoi … dwóch strażaków, którzy … hmmm … leją do fontanny 🙂 🙂 Obecność strażaków na rynku nie jest przypadkowa, ponieważ w tym niedużym miasteczku znajduje się absolutnie wyjątkowe muzeum.

Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach

Zostało ono ulokowane w nietypowym jak na muzeum obiekcie. Jeśli rozejrzycie się dookoła rynku dostrzeżecie stojący w rogu duży szachulcowy budynek – dawny zbór ewangelicki. I to właśnie tam znajduje się Muzeum Pożarnictwa.
W samym zborze znajdują się najstarsze strażackie sikawki, a na emporach zbiór sztandarów i mundurów strażackich. Tutaj szczególnie panowie wracają wspomnieniami do krainy dzieciństwa, kiedy co drugi z nich chciał być starażakiem! W sąsiednich budynkach znajdziecie pokaźną kolekcję samochodów strażackich, które wielu z nas jeszcze pamięta. Na dziedzińcu zwróci uwagę drewniany wóz na kołach – to replika wozu Drzymały – pamiętacie zapewne jego historię ze szkoły. Stoi tu nie bez przyczyny, bo to właśnie kilka kilometrów stąd dzielny Drzymała toczył walkę z pruskim systemem o prawo do własnego domu.

Ale to nie wszystko, co można tu zobaczyć. W rakoniewickim muzeum odebrałam najbardziej obrazową lekcję edukacji przeciwpożarowej. Zaaranżowano tu pomieszczenie, gdzie pokazano jak wygląda pokój po pożarze. Z odłażącymi od ściany nadpalonymi tapetami, zwęgloną pianką w kanapie i stopioną od temperatury obudową komputera. Taki widok działa lepiej niż wszystkie umoralniające pogadanki. Dla najmłodszych atrakcją będzie „przejazd” w kabinie – makiecie strażackiego wozu.

Zwróćcie uwagę na godziny otwarcia obiektu! W okresie letnim w weekendy do godz. 16, a od września do kwietnia do godz. 15.

Grodzisk Wielkopolski

Kolejna stacja warta uwagi w drodze do Poznania to Grodzisk Wielkopolski. Tutaj do centrum miasta będzie czekał Was spacer ok. 700 m. W ostatnich latach Grodzisk bardzo wyładniał 🙂
Na rynku znajdziecie oprócz ratusza urokliwą studzienkę, obok której stoi figura bł. Bernarda. Legenda mówi, że jego modlitwa uratowała miasto przed klęską głodu, kiedy to studnia w cudowny sposób napełniła się wodą. Woda była ponoć tak dobra, że pozwoliła na produkcję doskonałego piwa grodziskiego. Jeśli obejdziecie studzienkę dookoła, w jej podstawie znajdziecie okienko, przez które widać cembrowinę średniowiecznej studni. W podziękowaniu za cud, mieszkańcy Grodziska co roku wędrują z pielgrzymką do klasztoru benedyktynów w Lubiniu, gdzie Bernard został pochowany, niosąc z wdzięcznością beczułkę wybornego piwa.

grodzisk wielkopolski, studzienka bernarda

Ciekawy jest położony niedaleko rynku kościół pw. św. Jadwigi – rzadko u nas spotykany przykład sakralnej architektury renesansowej z piękną kopułą. Jeśli lubicie muzea, to i tutaj znajdziecie coś ciekawego. W Muzealnej Izbie Tradycji Grodziska oprócz tradycyjnych wystaw prezentujących historię regionu znalazły swoje miejsce eksponaty związane z historią miasta oraz Browaru Grodziskiego, z którego piwo było zwane wielkopolskim szampanem.
Ciekawostką w muzeum jest makieta przypominająca bitwę pod Grodziskiem w czasie Wiosny Ludów w 1848 r. Makieta została zaaranżowana podobnie do Panoramy Racławickiej, gdzie obraz płynnie przechodzi w trójwymiarowe rzeczywiste eksponaty. Trudno porównywać skalę i rozmach obu makiet, ale jest to niewątpliwie ciekawy przykład aranżacji.

No i sam spacer po mieście będzie niewątpliwie przyjemny. Rozglądajcie się na boki, na wielu kamieniczkach wiszą ciekawe tematyczne szyldy zapraszające do warsztatów rzemieślniczych.

grodzisk wielkopolski, ciekawe miejsca w wielkopolsce

Spośród kolejnych stacji w drodze do Poznania warto wymienić jeszcze Stęszew i Szreniawę.

Stęszew

W Stęszewie podobnie jak w pozostałych miastach, ze stacji do centrum mamy do przejścia ok. 800 m. Tutaj, tak jak w Wolsztynie możemy zwiedzić miasteczko z questem Stęszew z polotem, co jest tu o tyle łatwiejsze, że trasa rozpoczyna się bezpośrednio na stacji kolejowej. Narratorem questowej opowieści jest Józef Szyfter, lotnik pochodzący ze Stęszewa. Wędrując uliczkami miasta, można, a nawet trzeba zajrzeć do Muzeum Regionalnego, znajdującego się w zabytkowym domku podcieniowym. Chociaż z zewnątrz sprawia wrażenie niewielkiego, nie dajcie się zwieść! Ekspozycja jest naprawdę imponująca!

Szreniawa

Szreniawa leży już bardzo blisko Poznania i jest częstym celem wycieczek mieszkańców aglomeracji. Z jednej strony Szreniawa to wrota do Wielkopolskiego Parku Narodowego, a z drugiej strony to Narodowe Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Spożywczego. Wyprawa do muzeum, aby ze spokojem obejrzeć wszystkie wystawy zajmie 2, może nawet 3 godziny. Muzeum często organizuje imprezy plenerowe, związane z tradycyjnym rokiem obrzędowym. Warto zatem zerkać do aktualności na stronie internetowej muzeum.

Tutaj stacja kolejowa znajduje się dosłownie kilka kroków od muzeum.

Szreniawa muzeum rolnictwa, lokomobila, ciekawe miejsce w wielkopolsce

Kończąc naszą kolejową wyprawę pomiędzy Wolsztynem, a Poznaniem wypada podsumować to zestawienie. Z całą pewnością nie będziecie w stanie zwiedzić wszystkich przedstawionych tu propozycji w ciągu jednego dnia, poruszając się pociągiem. Potraktujcie więc wymienione tu miejsca, jako propozycję, wskazanie możliwości i inspiracje do własnych wariacji kolejowej wycieczki.

Jeśli spodobają się Wam kolejowe wyprawy, w oddzielnym artykule znajdziecie inne miejsca, gdzie zwiedzanie można połączyć z przejazdem pociągiem parowym lub kolejką wąskotorową.

A jeśli już uda Wam się wyruszyć na trasę, podzielcie się fotkami i wrażeniami i napiszcie w komentarzach, czy na fb, jak się wyprawa udała

Drogi Czytelniku, 

Jeśli podoba Ci się to, jak piszę, jeśli zainspirowałam Cię do wyruszenia na wielkopolskie ścieżki, jeśli chciałbyś aby powstało więcej podobnych artykułów, możesz postawić mi kawkę 🙂
Każdy, najmniejszy nawet gest sympatii, komentarz, polubienie na fb czy Instagramie są dla mnie sygnałem, że to co robię ma sens.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

2 Komentarze
  • FUKO

    Odpowiedz

    Bardzo przydatny wpis. Na pewno przyda się na kolejne wyprawy 🙂 Pozdrawiamy!

    • Aleksandra Warczyńska

      Bardzo się cieszę 🙂 Po powrocie koniecznie podzielcie się wrażeniami!

Skomentuj artykuł