Gdzie na majówkę? Czyli Poznań na pogodę.

poznań atrakcje, ostrów tumski poznań, co warto zobaczyć w poznaniu, wielkopolska, ciekawe miejsca w wielkopolsce, co zwiedzać w wielkopolsce, gdzie pojechać w wielkopolsce, wielkopolska z dzieckiem,

Poznań atrakcje czyli co warto zobaczyć w Poznaniu?

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Dlatego chciałabym podzielić się z Wami kilkoma pomysłami na spędzenie tego czasu w Poznaniu. O tym co można zobaczyć na Starym Rynku i na Ostrowie Tumskim pisałam w oddzielnych postach. Tutaj postaram się zaproponować atrakcje wg nieco innych kryteriów.

I choć podzieliłam je na Poznań na pogodę i Poznań na niepogodę (o tym drugim wkrótce), to właściwie wszystkie można zakwalifikować jako Poznań na weekend, Poznań dla dzieci, Poznań we dwoje. Zresztą sami zobaczcie:

Poznań na pogodę

1. Poznań Malta i kolejka Maltanka

Dla niewtajemniczonych wyjaśnię, że tym terminem określa się kompleks obiektów rekreacyjnych położonych wokół Jeziora Maltańskiego w Poznaniu. Nazwa pochodzi od posiadających tutaj swoje dobra Kawalerów Maltańskich, sprowadzonych do Poznania przez Mieszka III Starego. Samo jezioro to sztuczny zbiornik na rzece Cybinie, na którym odbywają się zawody wioślarskie i kajakarskie rangi międzynarodowej oraz kąpielisko. Kompleks maltański to ulubione tereny spacerowe poznaniaków. Wzdłuż brzegu jeździ wąsotorowa kolejka Maltanka, która dowozi pasażerów do Nowego ZOO. Przy ładnej pogodzie jest tu naprawdę dużo ludzi. Jezioro można obejść dookoła asfaltowymi ścieżkami i jest to spacer o długości ok. 5 km. Nad jeziorem znajduje się mnóstwo atrakcji. Znajdziecie tu min.:
– całoroczny stok narciarski
– letni tor saneczkowy
– kolejkę górską Adrenaline
– zjazdy pontonami ze stoku
– wypożyczalnię rowerów
– place zabaw

Szczegółowe informacje na temat atrakcji nad Maltą znajdziecie na stronie internetowej 

W bezpośrednim sąsiedztwie Nowe ZOO i Termy Maltańskie.

Wjazd na teren kompleksu znajduje się od strony ul. Majakowskiego, gdzie znajduje się parking płatny. Można też zaparkować od strony ul. Jana Pawła II (koło Ronda Śródka) na parkingu bezpłatnym, ale położonym dużo dalej od wymienionych atrakcji.

Poznań atrakcje, poznań malta, kolejka maltanka, nowe zoo, co warto zobaczyć w poznaniu?

Malta w Poznaniu to kompleks rekreacyjny, który swoją nazwę wziął od kościółka Kawalerów Maltańskich

2. Nowe ZOO

to jeden z dwóch największych ogrodów zoologicznych w Polsce, o powierzchni 120 ha. Pawilony i wybiegi zwierząt są rozlokowane na pagórkowatym, zalesionym terenie z kilkoma dużymi stawami. Zwierzęta przebywają tam na dużych wybiegach w miarę możności pozbawionych krat. I choć bardzo ładnie prezentują się słonie, tygrysy czy niedźwiedzie, to ja najbardziej lubię motylarnię.  I choć pomieszczenie nie jest bardzo duże, to wielką frajdę sprawiają latające swobodnie duże motyle 🙂

W okresie letnim (26.04 -29.09) do ZOO można dojechać kolejką wąskotorową Maltanka, której dworzec znajduje się od strony Ronda Śródka (charakterystyczny budynek w szachulcową kratkę). Odjazdy w weekendy co pół godziny, w pozostałe dni co godzinę. Dokładny rozkład jazdy oraz ceny biletów można sprawdzić na stronie internetowej MPK. Kolejka zatrzymuje się na dwóch pośrednich stacjach Ptyś i Balbinka (to bohaterowie pierwszej polskiej kreskówki :)), a ostatnią stacją jest Zwierzyniec.
Można też dojechać do ZOO tradycyjną komunikacją miejską – autobus linii 184.
Wejście i parking znajdują się od strony ul. Krańcowej.
Poruszanie się po terenie ogrodu zoologicznego ułatwia specjalna kolejka (przejazd w cenie biletu do ZOO), z której można skorzystać na dowolnym odcinku na terenie całego ZOO. Najkorzystniej jest przejechać z przystanku przy kasach aż do słoniarni i przemieszczać się pieszo w stronę wyjścia.
Godziny wejścia i ceny biletów można sprawdzić na stronie internetowej

 

Poznań atrakcje, nowe zoo, poznań malta, kolejka maltanka, co warto zobaczyć w poznaniu? słoniarnia poznań

Słoniarnia w Poznaniu należy do najnowocześniejszych w Europie, jej powierzchnia jest większa niż całe Stare ZOO

3. Cytadela Poznań

to park o pow. 100 ha położony na terenie dawnego Fortu Winiary. Został założony w latach 1963-70 i nazwano go Park-Pomnik Braterstwa Broni i Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. Po zmianach ustrojowych zmieniono nazwę na Park Cytadela oraz zdjęto z charakterystycznego obelisku czerwoną gwiazdę. Do dzisiaj zachowały się na terenie Parku elementy XIX-wiecznych fortyfikacji, w których urządzono Muzeum Uzbrojenia i Muzeum Armii Poznań. Na stokach Cytadeli znajdują się cmentarze wojskowe żołnierzy różnych narodowości, poległych w czasie II wojny światowej oraz powstań narodowych. Wielkim atutem są kilometry alejek wśród pięknej zieleni. Zobaczycie tu Dzwon Pokoju (jeden z trzech na świecie), plenerowe rzeźby Magdaleny Abakanowicz i wiele innych. W ostatnich latach urządzono ładne, duże place zabaw, siłownie na powietrzu, sadzawki z fontannami.

Teren Cytadeli zamyka się w trójkącie pomiędzy ulicami: Szelągowską, Armii Poznań oraz Winogrady. Główne wejścia (od strony muzeów i cmentarzy) znajdują się od strony ul. Armii Poznań.

Poznań atrakcje, cytadela poznań, co warto zobaczyć w poznaniu?

Park Cytadela w Poznaniu to rozległe przestrzenie i dużo zieleni

4. Ogród Botaniczny

Choć ta propozycja wydaje się oczywista, to łatwo zapomnieć o tym miejscu. Wstyd przyznać, że i ja zapomniałam o Ogrodzie na baaaardzo długi czas. Na pewno będę go odwiedzać częściej, żeby zobaczyć piękno zmieniających się pór roku. Dużym zaskoczeniem były dla mnie ciekawe tablice edukacyjne informujące o … ptakach. Ciekawie i rzetelnie, a co ważne dla mnie, ornitologicznego laika na każdej z nich umieszczono QR kod, po wczytaniu którego uruchamiała się aplikacja z nagranym głosem danego ptaszka. Teraz już wiem jak śpiewa zięba :).
W Ogrodzie każdy miłośnik przyrody znajdzie coś ciekawego. Jest duże alpinarium z płynącym potoczkiem, są miejsca na spacer i zacienione zakątki z ławkami, miejsce na koncerty, pawilon wystawowy, kawiarenka…
No i co ważne, wstęp jest bezpłatny 🙂
Główne wejście do Ogrodu Botanicznego znajduje się od strony ul. Dąbrowskiego, kawałek za pętlą tramwajową na Ogrodach.
Więcej informacji o godzinach otwarcia, organizowanych imprezach itp. można znaleźć na stronie internetowej.

Poznań atrakcje, ostrów tumski, stary rynek poznań, co warto zobaczyć w poznaniu? ogród botaniczny

Ogród Botaniczny jest piękny o każdej porze roku, ale wiosna jest szczególna

4. Poznański Tramwaj Wodny.

W sezonie letnim dwa statki „Bajka” i „Widmo” kursują jako tramwaj wodny zatrzymując się na przystankach Katedra, Politechnika, Rataje, Wilda, Chwaliszewo i Szeląg. Przystanek początkowy Katedra znajduje się nad Wartą na Ostrowie Tumskim przy ul. Panny Marii. Bilety kupuje się bezpośrednio przed wejściem na pokład. Można je wykupić na całą trasę, ale można też wysiąść na dowolnym przystanku. Ze względu na dużą popularność rejsów w sezonie turystycznym najkorzystniej wsiąść na pierwszym przystanku, ponieważ w przypadku pełnego obłożenia miejsc, statki mogą nie zabrać na kolejnych przystankach dodatkowych pasażerów. Czas trwania całego rejsu wynosi ok. 1,5 godziny.
Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie internetowej lub bezpośrednio u załogi pod nr tel. 669 166 732
Planując rejs statkiem w czasie pogodnego weekendu, warto przyjść na przystań ze znacznym wyprzedzeniem, bo kolejka chętnych bywa długa i zdarza się, że nie wszyscy zmieszczą się na dany rejs.

Poznań atrakcje, ostrów tumski, stary rynek poznań, co warto zobaczyć w poznaniu?

Poznański tramwaj wodny przystanek początkowy ma przy Ostrowie Tumskim

5. Gry terenowe (questy).

Jeśli nie macie do końca pomysłu na zwiedzanie, nie lubicie czytać opasłych przewodników, ale jednocześnie chcielibyście coś ciekawego o danym miejscu się dowiedzieć, albo po prostu miło spędzić czas, to jak najbardziej polecam zwiedzanie z questami. W tego rodzaju bezobsługowej i bezpłatnej grze rozwiązujecie zadania i zagadki, wędrujecie wg wskazówek kierunku, na końcu trasy docieracie do miejsca, gdzie została ukryta skrzynia skarbów z pieczęcią, a po drodze dowiadujecie się w lekki i przyjemny sposób licznych ciekawostek. Jeśli jesteście z dziećmi (od zerówki wzwyż), to ta atrakcja jest jak najbardziej godna uwagi. W Poznaniu mamy jak na razie dziewięć questów. Ulotki do wszystkich można pobrać i samodzielnie wydrukować ze strony regionwielkopolska.pl. Przeciętny czas pokonywania jednej trasy wynosi ok. 45 minut. Wyjątkiem jest jedyny w Polsce quest tramwajowy Poznański Czerwiec ’56, którego trasę pokonuje się ok. 1,5-2 godzin.
W jaki sposób zwiedza się z questami możecie przeczytać tutaj i tutaj.

Co robić w niedzielę? Quest

2 Komentarze
  • Kasia

    Odpowiedz

    Byliśmy ostatnio w Poznaniu. Piękne miasto! Na pewno jeszcze wrócimy. Nocowaliśmy w samym centrum w Hotelu Włoskim! Polecam, wszędzie blisko! Pozdrawiam

    • Aleksandra Warczyńska

      Jak miło! Faktycznie jest tu wiele propozycji na spędzanie wolnego czasu zarówno spośród “klasyków”, jak i spośród tych nieoczywistych atrakcji 🙂 No i ciągle przybywają nowe 🙂

Skomentuj artykuł