Quest powstańczy. Poznań

poznań atrakcje, co warto zobaczyć w poznaniu, wielkopolska, ciekawe miejsca w wielkopolsce, co zwiedzać w wielkopolsce, gdzie pojechać w wielkopolsce, wielkopolska z dzieckiem, Niedziela co robić?Co robić w niedzielę? Quest

Powstanie Wielkopolskie – gra terenowa dla rodziny

Powstanie Wielkopolskie rozpoczęło się w Poznaniu. Zapytałam znajomych poznaniaków, o to, które miejsca kojarzą im się z tym wydarzeniem i  szału nie było 🙁  Tym chętniej wybraliśmy się na questową trasę po Poznaniu, aby przypomnieć sobie miejsca związane z Powstaniem. Drukujemy ulotki ze znanej już strony 27grudnia.pl i wyposażeni w długopis i sztywną podkładkę wyruszamy na trasę.

Startujemy sprzed kina Apollo, bo tam się wszystko zaczęło. Może nie samo Powstanie, a Sejm Dzielnicowy, ale to właśnie Sejm Dzielnicowy był wielką manifestacją polskości i to on rozbudził na nowo w mieście patriotyczne nastroje.

Wędrujemy dalej i dowiadujemy się  też w jaki sposób Karol Marcinkowski kilka pokoleń wcześniej rozpoczął przygotowanie Wielkopolan na „decydujące starcie”

Efektem jego pracy było takie działanie,
że wpływało na patriotyczne młodzieży chowanie.
Rzetelna praca, sumienność, dobre wykształcenie,
miały pomóc w przyszłości przynieść wyzwolenie.

Po drodze poznajemy dwóch dowódców Powstania Wielkopolskiego: Stanisława Taczaka i Józefa Dowbora-Muśnickiego. Czytamy dlaczego Taczak został pierwszym dowódcą, oraz jak wielką rolę odegrał w przygotowaniu armii, którą później przejął Józef Dowbor – Muśnicki.
Mijamy miejsca, obok których przechodziliśmy wcześniej nie zauważając pięknych detali kamieniarki zdobiącej budynki.  Dobrze poprowadzona trasa pozwala dostrzec miasto sprzed stu lat. Odkrywamy w ten sposób mural, obok którego niektórzy 😉 z naszej ekipy przechodzili i go nie widzieli.
Odkrywamy też różne oblicza polskiego orła. Potraficie rozpoznać, gdzie je można odnaleźć?

Mówiąc o Powstaniu Wielkopolskim myśli się o bezimiennych żołnierzach, nie biorąc pod uwagę, że tych ochotników trzeba było wyżywić, ubrać, wyszkolić, a na wszystkie te działania potrzebne były środki materialne. Za Powstańcami murem stanęło wielkopolskie społeczeństwo. Z chwilą wybuchu zorganizowały się kuchnie polowe i szpitale prowadzone przez ofiarne Wielkopolanki. Gdzie były wydawane posiłki dla Powstańców?  Gdzie naprawdę zginął Franciszek Ratajczak? Tego i jeszcze wiele innych historii dowiecie się, wyruszając na poznańską questową trasę.

Pomimo tego, że w międzyczasie zrobiło się ciemno, docieramy do miejsca, gdzie czeka na nas skarb! Jest skrzynka, jest pieczęć, jest księga z wpisami naszych poprzedników.

Wiele wpisów rodzin z dziećmi. Cieszą się z lekcji historii. Nie tylko dzieci się czegoś dowiedziały w ciekawy sposób, ale i rodzice odkryli coś nowego!  Dopisujemy się i my do listy uczestników i w drodze do domu planujemy kolejną wyprawę.

0 Komentarze

Skomentuj artykuł