Punkty widokowe w Poznaniu

punkty widokowe w poznaniu, ciekawe miejsca w poznaniu, wycieczki po poznaniu, Poznań atrakcje

Poznań atrakcje. Punkty widokowe.

W rankingu atrakcji turystycznych na jednym z najwyższych miejsc plasują się punkty widokowe. A skoro tak jest to zapraszam na przegląd mniej i bardziej oczywistych punktów w Poznaniu i najbliższej okolicy. Jeśli znacie punkty, z których roztacza się ciekawy widok na Poznań, a tutaj go nie ma, napisz koniecznie w komentarzu.
Punktom widokowym w Wielkopolsce poświęciłam oddzielny wpis.

Zamek królewski w Poznaniu

Bezkonkurencyjnie najlepszym punktem widokowym w Poznaniu jest wieża zamku królewskiego na Wzgórzu Przemysła. I choć sam zamek budzi ciągle jeszcze sporo kontrowersji, to o atrakcyjności wieży jako punkcie widokowym nikt nie dyskutuje. Położenie w samym centrum miasta, na naturalnym wzniesieniu powoduje, że panorama jest imponująca we wszystkich kierunkach.

Aby dostać się na górę, trzeba wykupić bilet, który jednocześnie upoważnia do zwiedzenia Muzeum Sztuk Użytkowych. Bonusem jest winda, która dojeżdża prawie na sam szczyt. Prawie, bo na przedostatnie piętro, z którego przy niekorzystnej pogodzie można oglądać panoramę zza szyby, a jeśli chcemy spojrzeć na miasto bez żadnych barier, musimy pokonać jeszcze schody jednego piętra i wówczas możemy spoglądać na miasto już na żywo, gdzie wiatr we włosach 😉
Kupując bilet na wieżę, warto zwiedzić muzeum, bo jest tego warte. Oprócz ekspozycji prezentującej sztuki użytkowe można zobaczyć dokument Przemysła II z jego pieczęcią majestatyczną, na której widać polskiego orła – bo to właśnie tu w Poznaniu z okazji koronacji Przemysła II narodziło się polskie godło narodowe 26 czerwca 1295 r.

Szczegóły zwiedzania (ceny biletów, godziny, wejścia bezpłatne) znajdziecie na stronie internetowej muzeum. 

poznań, ostrów tumski, katedra, punkt widokowy, brama poznania, ciekawe miejsca w poznaniu, ciekawe miejsca w wielkopolsce, wycieczki po poznaniu, wakacje w polsce, urlop w polsce

Brama Poznania

Na drugim miejscu stawiam taras widokowy na Bramie Poznania. Tutaj widok już nie jest tak imponujący, ale spojrzenie na Ostrów Tumski z katedrą i śluzą katedalną pruskiego systemu umocnień z tego miejsca daje dużo frajdy. Wejście na taras jest możliwe tylko w ramach wykupionego biletu na ekspozycję i przy ładnej pogodzie. W okresie jesienno-zimowym taras jest nieczynny. W sezonie turystycznym warto zarezerwować wejście na konkretną godzinę.

Szczegóły zwiedzania (godziny wejścia, ceny biletów itp.) znajdziecie na stronie internetowej Bramy Poznania. 

 

poznań, ostrów tumski, katedra, punkt widokowy, brama poznania, ciekawe miejsca w poznaniu, ciekawe miejsca w wielkopolsce, wycieczki po poznaniu, wakacje w polsce, urlop w polsce

Hotel Kolegiacki

Nieoczekiwany i mało znany punkt widokowy na Stare Miasto znajduje się na tarasie restauracyjnym w Hotelu Kolegiackim. Trafiłam tam przypadkiem i miejsce zauroczyło mnie zupełnie! Aby podziwiać widok na Plac Kolegiacki, najlepiej zarezerwować stolik z wyprzedzeniem, bo przy ładnej pogodzie, zwłaszcza w weekendy może być problem z wolnym miejscem.  Z jednej strony zobaczycie Plac Kolegiacki, z drugiej ratuszową wieżę, szczyt Pałacu Górków (ob. Muzeum Archeologiczne) i wieżę Zamku Przemysła, a z trzeciej strony urokliwe dachy staromiejskich kamieniczek. Rezerwując stolik warto zaznaczyć, który widok chcielibyście podziwiać. Numer telefonu do restauracji znajdziecie na stronie internetowej hotelu. 

Punkt widokowy, Poznań atrakcje, stary rynek, ratusz w poznaniu, co warto zobaczyć w poznaniu, ciekawe miejsca w poznaniu, ciekawe miejsca w wielkopolsce

Widok z tarasu Hotelu Kolegiackiego w stronę kompleksu jezuickiego

 

Punkt widokowy, Poznań atrakcje, stary rynek, ratusz w poznaniu, co warto zobaczyć w poznaniu, ciekawe miejsca w poznaniu, ciekawe miejsca w wielkopolsce

Widok  z tarasu Hotelu Kolegiackiego na wieżę ratusza w Poznaniu

Galeria MM

Nieoczywistym miejscem jest taras widokowy Galerii MM. Wystarczy tutaj dostać się do części restauracyjnej na ostatnim piętrze, a tam z tarasu roztacza się ciekawy widok na Aleje Marcinkowskiego począwszy od kościoła św. Marcina przez całe Aleje Marcinkowskiego z drugiej strony. Taras jest dostępny od godz. 12, do zamknięcia galerii. Można też zarezerwować stolik na tarasie.
Wejścia do Galerii znajdują się od strony Alei Marcinkowskiego i drugie od strony ulicy Święty Marcin.

poznań, punkt widokowy, galeria mm, aleje marcinkowskiego, ciekawe miejsca w poznaniu, wakacje w polsce, urlop w polsce,

Widok na Aleje Marcinkowskiego – odbicie w szybie

 

Wieża widokowa na Szachtach

Wieża widokowa na Szachtach to idealne miejsce na spacer, dostępne bez ograniczeń i bez opłat. Z wieży roztacza się widok na południową część miasta, ze stawami – gliniankami na pierwszym planie. Wieża wraz z otaczającym parkiem powstała w ramach projektu rewitalizacji terenu tzw. szacht, czyli wyrobisk gliny, po działającej tam starej cegielni. Dojście do wieży jest możliwe od strony ul. Leszczyńskiej i od ul. Głogowskiej (najlepiej posłużyć się nawigacją wpisując po prostu Wieża na Szachtach)

Widok jaki roztacza się z wieży możecie zobaczyć tutaj:

Wieża widokowa Mosina Pożegowo

Wieża widokowa w Mosinie Pożegowie – choć znajduje się poza Poznaniem, to przez swoje usytuowanie pozwala na obserwację południowej części miasta. Znajduje się na naturalnym wzniesieniu Moreny Pożegowskiej w ładnym otoczeniu dawnych glinianek. Dziś to zagospodarowany teren z niedużą, ale strzeżoną plażą i ścieżką edukacyjną. Wstęp na wieżę jest nieograniczony i bezpłatny. Nieopodal znajduje się parking. Dodatkowym atutem jest bliskość Wielkopolskiego Parku Narodowego oraz początkowa stacja Mosińskiej Kolei Drezynowej. Nam udało się odwiedzić wszystkie te miejsca w czasie rodzinnej imprezy plenerowej, o której piszę tutaj.
Dojazd od ul. Pożegowskiej w Mosinie

Co ciekawego w Wielkopolsce na weekend? Wielkopolski Park Narodowy

 

Wieża widokowa na Dziewiczej Górze

Panoramę Poznania od północnej strony oraz na Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka zobaczymy z wieży dostrzegalni pożarowej na Dziewiczej Górze. Tutaj wstęp jest bezpłatny, ale godziny wejść są ograniczone. Ze względu na szczupłość miejsca ograniczona jest również ilość osób, które jednocześnie mogą przebywać w wieży.
Aby dostać się na górę musimy pokonać 171 stopni, ale widok z wieży rekompensuje wszelki trud. Dla niezdecydowanych dodam, że schody są bardzo wygodne 😉

Ponieważ w różnych okresach roku zasady wejścia mogą ulegać zmianie, dlatego przed wyjazdem warto zapoznać się z nimi na stronie internetowej Nadleśnictwa Łopuchówko. 

Dojście na szczyt wzniesienia od Ośrodka Edukacji Leśnej w Czerwonaku, przy którym znajduje się również parking. Warto wiedzieć, że po uprzedniej rezerwacji można tu wynająć wiatę i miejsce na ognisko.
Od stacji kolejowej w Czerwonaku do wieży trzeba przejść ok. 3,5 km

Puszcza Zielonka, Dziewicza Góra, Park Krajobrazowy, Wielkopolska atrakcje, wycieczki po Wielkopolsce, ciekawe miejsca w wielkopolsce, punkt widokowy

Widok na Poznań z wieży widokowej na Dziewiczej Górze

Szreniawa (pow. poznański) – punkt widokowy w Mauzoleum Bierbaumów

Wieża to dawny grobowiec niemieckiej rodziny Bierbaumów, do których w XIX w. należała Szreniawa. Została wzniesiona jako miejsce pochówku córki właściciela tych ziem, która nie chcąc wychodzić za mąż z przymusu popełniła samobójstwo, topiąc się w pobliskim jeziorze. Obecnie, po wyremontowaniu wieży można z jej szczytu spoglądać na okoliczne lasy Wielkopolskiego Parku Narodowego. Wieżą administruje Narodowe Muzeum Rolnictwa w Szreniawie i tutaj można znaleźć aktualne informacje o dostępności:
Warto pamiętać, że wieża zimą jest nieczynna, a w pozostałym okresie bilety do nabycia są jedynie w kasie muzeum (w soboty wstęp bezpłatny (info 2020))

Drogi Czytelniku, 

Jeśli podoba Ci się to, jak piszę, jeśli zainspirowałam Cię do wyruszenia na wielkopolskie ścieżki, jeśli chciałbyś aby powstało więcej podobnych artykułów, możesz w dowód wdzięczności postawić mi kawkę 🙂
Każdy, najmniejszy nawet gest sympatii, komentarz, polubienie na fb czy Instagramie są dla mnie sygnałem, że to co robię ma sens.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

0 Komentarze

Skomentuj artykuł