Poznańskie muzea, które warto zwiedzić
Wydawało mi się, że znam poznańskie muzea. Kiedy jednak zastanowiłam się głębiej i zaczęłam zgłębiać otchłanie Internetu, okazało się, że miałam rację – wydawało mi się 🙂
Postanowiłam zatem dokładniej spenetrować temat i oto zestawienie, w którym znajdziecie zarówno te najpopularniejsze, jak i te nieoczywiste miejsca, warte zwiedzania. Przyjrzałam się im nie tylko pod kątem zasobów i tematyki, ale również pod kątem atrakcyjności dla zwiedzającego. Kolejność jest związana z lokalizacją. Jako pierwsze pojawiły się muzea zlokalizowane w okolicach Starego Rynku, potem w okolicach Ostrowa Tumskiego i potem pozostałe.
Muzeum Narodowe w Poznaniu
Muzeum Narodowe w Poznaniu to nie tylko ekspozycja malarstwa i rzeźby, ale sześć oddziałów w Poznaniu i trzy w Wielkopolsce. Każde z nich posiada oddzielną, bogatą ofertę dla zwiedzających w każdym wieku. Wyszukiwarkę wg dowolnych kryteriów znajdziecie tutaj:
Muzeum Narodowe wydarzenia i wystawy
Kolejne oddziały przechodzą gruntowne remonty, tak aby jak najlepiej wykorzystać współczesne multimedia do prezentacji poszczególnych grup eksponatów.
Muzeum Narodowe w Poznaniu – gmach główny
Aleje Marcinkowskiego 9
tel. +48 61 85 68 028 (kasa)
W gmachu głównym dużą część ekspozycji zajmuje malarstwo i rzeźba. Podstawą galerii malarstwa są obrazy zakupione przez Atanazego Raczyńskiego, znajdziemy tu sporo obrazów Jacka Malczewskiego oraz jedyny w polskich zbiorach obraz Claude’a Moneta Plaża w Pourville.
Muzeum dla dzieci
Często rodzice rezygnują z odwiedzin w muzeum „bo dzieci będą się nudzić”. Tym czasem Muzeum Narodowe przygotowało ciekawą ofertę właśnie dla tej grupy zwiedzających. Co powiecie na Walizki Muzealnych Tropicieli albo Przewodnik Muzealnych Tropicieli? W szatni rodzina otrzymuje walizkę z rekwizytami, które pozwalają na aktywne zwiedzanie i poszukiwanie „skarbów” w muzeum. Zarówno walizki jak i przewodniki są dostosowane do wieku dzieci i sprawiają, że wizyta w muzeum zamienia się w detektywistyczną przygodę. Dodatkowo walizki są zróżnicowane tematycznie, dzięki czemu to samo muzeum można odwiedzić kilka razy i za każdym razem oglądać coś innego 🙂
Jest również seria książeczek edukacyjnych skierowanych do dzieci w różnym wieku o różnych tematach. Każda z nich opiera się na poszukiwaniu konkretnych eksponatów, przy których młody człowiek ma do wykonania zadanie. Czasem jest to przyklejenie naklejki z właściwym obrazem, czasem trzeba narysować swoje „dzieło”, innym znów razem należy rozwiązać krzyżówkę. I uwierzcie również rodzice nie będą się nudzić 🙂
Co ważne! Oferta ta jest skierowana do turystów indywidualnych i mieści się w cenie biletu wstępu.
Informacje praktyczne
Al. Marcinkowskiego 9
+48 61 85 68 028
Dzień bezpłatnego wstępu – wtorek (akt. marzec 2023)
Dzieci i młodzież ucząca się – bilet za 1 zł
Godziny otwarcia i ceny biletów
Szczegóły oferty dla dzieci znajdziecie na stronie internetowej
Muzeum Archeologiczne w Poznaniu
Muzeum Archeologiczne jest ważne na muzealnej mapie Poznania z kilku powodów. Już sama jego lokalizacja w dawnym pałacu Górków przy Starym Rynku (co jeszcze można zobaczyć na Starym Rynku przeczytacie w oddzielnym artykule) czyni to miejsce wyjątkowym. Wchodzi się od ul. Klasztornej przez najładniejszy renesansowy portal w mieście na jeden z ładniejszych dziedzińców, na którym centralnie ustawiono oryginalny egipski obelisk Ramzesa II. Czyż to nie wyjątkowe? Wybierając się do Muzeum Archeologicznego warto zarezerwować co najmniej 2 godziny czasu, jeśli chcemy je porządnie zwiedzić.
Zwiedzanie
A możliwości na zwiedzanie mamy tu sporo. Najbardziej niezawodny jest audio przewodnik, który otrzymamy w kasie, w cenie biletu (warto się o niego upomnieć). Można też skorzystać z aplikacji na telefon Muzeum Archeologiczne, która powinna oprowadzić po ekspozycji zarówno wg QR kodów jak i wg krótkich opisów poszczególnych obiektów. Niestety jest ona uzależniona od zasięgu Internetu i nam nie udało się jej porządnie wypróbować, czego bardzo żałujemy.
Muzeum dla dzieci
Jest też fajna oferta dla dzieci. W każdej sali ustawiono aktywności dla Małego Odkrywcy. Są to zarówno tablice do rozwiązywania łamigłówek, koło garncarskie, narzędzia małego archeologa jak i średniowieczne ciuszki do przymierzenia. Myślę, że największe wrażenie robi przymiarka prawdziwej misiurki, która potrafi ważyć dobre kilka kilogramów 🙂
Co można zobaczyć w Muzeum Archeologicznym?
Do dyspozycji kilka wystaw:
Pradzieje Wielkopolski
Tu powstała Polska
Śmierć i życie w starożytnym Egipcie
Sztuka naskalna Afryki Północnej
Archeologia Sudanu
Zupełnie wyjątkowa jest Galeria Egipska, gdzie możemy zobaczyć oryginalne eksponaty pochodzące ze starożytnego Egiptu. Udało się je pozyskać na nasze wystawy dzięki współpracy z muzeami z Berlina i Monachium. Oprócz wspomnianego już obelisku zobaczycie tu papirusy, mumie, hieroglify, rzeźby. Tak dużej ekspozycji o tej tematyce nie posiada żadne inne muzeum w Polsce.
Miłośników lokalnej historii zainteresuje z pewnością wystawa Pradzieje Wielkopolski, gdzie zobaczymy jak żyli i pracowali mieszkańcy naszego regionu począwszy od paleolitu (13-12 tys. p.n.e.) aż do epoki brązu i żelaza (1400-400 r. p.n.e.). Przedstawiono tu zarówno eksponaty pozyskane w czasie badań archeologicznych jak i makiety i dioramy z postaciami naturalnej wielkości.
Informacje praktyczne
ul. Wodna 27 (wejście od ul. Klasztornej)
tel. +48 61 852 82 51
Godziny otwarcia i ceny biletów
Dzień darmowego wstępu – sobota (22.02.2021)
Muzeum Instrumentów Muzycznych
Muzeum Instrumentów Muzycznych (oddział Muzeum Narodowego) jest z całą pewnością wyjątkowe. To jedyne tego rodzaju muzeum w Polsce i jedno z niewielu w Europie. Ma w swoich zasobach eksponaty z całego świata, zarówno te, na których muzykowano w salonach, jak i instrumenty regionalne. Znajduje się w jednej z kamieniczek przy Starym Rynku w Poznaniu, we wschodniej pierzei, naprzeciwko ratusza. Kilka lat temu przeszło gruntowny remont, w wyniku którego ekspozycja stała się bardziej przestronna, a instrumenty lepiej wyeksponowane. To co najważniejsze, muzeum wyposażono w tablety, przy pomocy których dużo łatwiej zwiedzać muzeum. Przyznaję, że jeśli chodzi o muzykę, to jestem ignorantem. Z trudem rozróżniam dźwięki instrumentów i wielu nie potrafię nazwać. Dla takich właśnie delikwentów przygotowano tablety, przy pomocy których zwiedzanie muzeum jest prawdziwą przyjemnością. Wędrując z nim po poszczególnych salach można zapoznać się z historią poszczególnych instrumentów, a co najważniejsze, można posłuchać ich brzmienia w różnych utworach.
Informacje praktyczne
Stary Rynek 45
tel. +48 61 85 20 857
Godziny otwarcia i ceny biletów
Dzień darmowego wstępu – wtorek (akt. marzec 2023)
Makiety dawnego Poznania
Trudno nazwać ten obiekt muzeum, ale będąc na Starym Rynku, na pewno warto je odwiedzić. Mieści się w podziemiach klasztoru franciszkanów (wejście od strony ul. Ludgardy). Zobaczycie tu wykonane z dużą pieczołowitością makiety średniowiecznego Poznania oraz Ostrowa Tumskiego. W czasie pokazu widzowie siadają wokół makiet, gaśnie światło i rozpoczyna się opowieść o historii miasta, w czasie której podświetlane są odpowiednie obiekty. Burzy z piorunami, pożarom i wojnie towarzyszą odpowiednie efekty dźwiękowe. Dzięki temu w czasie kilkunastominutowego spektaklu poznajemy historię miasta począwszy od Mieszka I, na rozbiorach skończywszy. Pokazy odbywają się również w językach obcych.
Informacje praktyczne:
Podziemia kościoła franciszkanów, wejście od ul. Ludgardy
tel. +48 532 651 218
Godziny pokazów oraz ceny biletów
Muzeum Henryka Sienkiewicza
Trudno doszukać się w biografii Henryka Sienkiewicza związków z Poznaniem. Z Wielkopolską i owszem, ale w Poznaniu pisarz raczej nie bywał. Zapytacie więc skąd tutaj tak duży zbiór pamiątek po pisarzu? Otóż stało się to za sprawą Ignacego Mosia – niezwykłego człowieka, który był totalnie zakręcony na punkcie Sienkiewicza. Jego pasja rozpoczęła się w czasie II wojny światowej, kiedy los rzucił go w Świętokrzyskie, gdzie uratował z rąk Gestapo wnuka pisarza. Ten w dowód wdzięczności podarował mu unikalne wydanie Quo Vadis. Od tego czasu w niezwykłym uporem i zadziwiającą intuicją zbierał, tropił, skupował, w mniej lub bardziej barwny sposób zdobywał kolejne eksponaty do swojej kolekcji. Udało mu się min. wytropić pamiętnik Marii Radziejewskiej „Memorandum” – czwartej Marii Sienkiewicza, z czasów kiedy była szaleńczo zakochana w pisarzu. O tej historii przeczytacie w oddzielnym artykule. On też własnym sumptem wystawił pomnik i ocalił od zapomnienia jej mogiłę na cmentarzu w Środzie Wielkopolskiej. Ofiarował swoją kolekcję miastu, zastrzegając, że dożywotnio będzie mógł mieszkać w jednej z kamieniczek przy Starym Rynku. Jego prośbie stało się zadość i do końca życia przychodził do swojego muzeum, oprowadzając zwiedzających, racząc ich niezwykle barwnymi opowieściami. Dzisiaj muzeum jest jedną z jednostek Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu i posiada zbiór sienkiewiczianów porównywalny z tym, który możemy zobaczyć w Oblęgorku.
Informacje praktyczne
Stary Rynek 84 (wejście od ul. Zamkowej)
tel. 61 852 89 71
muzeum jest nieczynne w niedziele i święta
Brama Poznania ICHOT
To miejsce, w którym nie zobaczymy ani jednego eksponatu, a jednak będzie to wyprawa w tysiącletnią historię Poznania. Wędrówkę po ekspozycji rozpoczynamy w szatni, gdzie oddajemy bagaż, czy wierzchnią odzież, a odbieramy audio przewodniki, z którymi wędrujemy po historii. I tutaj znów mamy możliwość wyboru trasy dla rodzin z dziećmi i dla dorosłych. Trasa dziecięca jest formą zabawy, gdzie dzieci „wchodzą” w historię miasta. Wersja dla dorosłych wg mnie jest mocno przegadana. Jeśli chcielibyśmy dokładnie przejść całą trasę i wysłuchać wszystkich nagrań od A do Z, to wyjdziemy zmęczeni z ogólnym mętlikiem w głowie. Na pewnym etapie z moimi gośćmi już przestaliśmy słuchać, a jedynie spacerowaliśmy po kolejnych salach, coraz rzadziej klikając na kolejne etapy słuchowiska. Fajną atrakcją na końcu trasy jest możliwość wejścia na taras widokowy (przy sprzyjającej aurze), skąd rozpościera się ładny widok na katedrę i Ostrów Tumski. Dużym bonusem jest punkt z pamiątkami, z bogatą ofertą zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. I nie są to tylko drewniane koziołki 😉
Również miłośnicy dawnych fortyfikacji znajdą tu coś dla siebie, gdyż bezpośrednio z Bramy Poznania można przejść specjalną kładką na Ostrów Tumski, gdzie wychodzi się przez XIX-wieczną Śluzę Katedralną.
Jeśli planujecie wyprawę do Bramy Poznania warto, zwłaszcza w sezonie turystycznym, wcześniej zarezerwować bilet, ponieważ wejścia odbywają się o określonych godzinach i ilość audio przewodników, a tym samym osób zwiedzających, jest limitowana.
Brama Poznania dla dzieci
Warto zerknąć też na bogatą ofertę edukacyjną dla rodzin
W cenie biletu wypożyczenia audio przewodnika, z którym można zwiedzić Ostrów Tumski. Szczegóły tej oferty znajdziecie na
Informacje praktyczne
ul. Gdyńska 2 (dojście również przez Most Jordana i kładkę od strony Ostrowa Tumskiego)
tel. +48 61 647 76 34
Godziny otwarcia i ceny biletów
Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu
Muzeum mieści się w budynku dawnej Akademii Lubrańskiego na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. Ekspozycja została podzielona na dwie zasadnicze części. Pierwsza, ta bardziej oczywista prezentuje obiekty związane z historią Kościoła w Poznaniu. Znajdziemy tutaj gotyckie ołtarze i rzeźby, obrazy czy naczynia i szaty liturgiczne. Wśród eksponatów z tej grupy na uwagę zasługują na pewno dwa obiekty. To miecz św. Piotra, którym zgodnie z przekazem biblijnym św. Piotr miał odciąć ucho słudze arcykapłana w Ogrodzie Oliwnym. Trafił on do Poznania jako dar papieża dla biskupa Jordana. Drugi szczególny obiekt to najstarsza w Polsce monstrancja wieżyczkowa, podarowana przez Władysława Jagiełłę jako wotum do kościoła Bożego Ciała w Poznaniu. Drugą część ekspozycji stanowi Salon Ofiarodawców, czyli pięknie odtworzone wnętrze mieszczańskie z końca XIX w.
Informacje praktyczne
ul. Jana Lubrańskiego 1
tel. +48 61 852 61 95
Godziny otwarcia i ceny biletów
Można zakupić bilet łączony z Rezerwatem Archeologicznym i Bramą Poznania
Krótki przewodnik po Ostrowie Tumskim znajdziecie w oddzielnym artykule
Rezerwat Archeologiczny Genius Loci
Będąc na Ostrowie Tumskim warto odwiedzić oprócz katedry jeszcze dwa muzea, z czego jedno jest absolutnie wyjątkowe. To Rezerwat Archeologiczny Genius Loci. Zobaczymy tu przekrój przez oryginalne wały grodowe z czasów Mieszka I w miejscu, gdzie one autentycznie przebiegały. Tego rodzaju ekspozycja to prawdziwy unikat na skalę Europy! Kiedy wykonano w tym miejscu wykop archeologiczny zestalono i pobrano wierzchnią warstwę przekroju, ponumerowano i przeniesiono znajdujące się w podłożu kamienne fundamenty oraz dębowe skrzynie budujące wał. Następnie przeniesiono to wszystko do magazynów i po wybudowaniu muzeum przełożono wszystko na pierwotne miejsce. Uzupełnieniem ekspozycji są wydobyte w czasie prac archeologicznych artefakty oraz ciekawa narracja płynąca z audio przewodnika.
Informacje praktyczne
ul. Ignacego Posadzego 3
tel. +48 61 852 51 67
Najkorzystniej jest kupić bilet łączony na zwiedzanie Rezerwatu, Bramy Poznania i Muzeum Archidiecezjalnego lub w drugim wariancie do Rezerwatu i Muzeum Archeologicznego.
Wstęp darmowy do Rezerwatu mamy w soboty (akt. Marzec 2023)
Godziny otwarcia i ceny biletów
Centrum Szyfrów Enigma
To najnowsze muzeum w Poznaniu, a właściwie nie muzeum, a centrum edukacji, które opowiada nie tylko historię złamania niemieckiego szyfru, ale również opowieść o sztuce szyfrowania od zarania dziejów. Zwiedzający jest tu nie tylko biernym widzem, ale aktywnym uczestnikiem, który poznaje przez doświadczenie i zabawę. Stanowiska, gdzie można wziąć do ręki poszczególne eksponaty, samodzielnie zakodować czy odszyfrować wiadomość sprawiają, że nie da się tego miejsca zwiedzić w pół godziny. Po ciekawym wprowadzeniu w świat szyfrów płynnie przechodzimy do czasów II wojny światowej, gdzie poznajemy głównych bohaterów tej opowieści. Trafiamy do sali wykładowej, oglądamy osobiste pamiątki i dokumenty poznańskich kryptologów. Poruszanie się po ekspozycji ułatwiają słuchawki z audio przewodnikiem. Projektanci muzeum zadbali o każdy szczegół, łącznie z szafkami na odzież, które każdy ze zwiedzających koduje przy pomocy własnego szyfru (!).
Tuż obok Centrum Szyfrów Enigma znajduje się Muzeum Poznańskiego Czerwca ’56 oraz zamek cesarski, którego nie zaliczyłabym do muzeów, ale jednak jest to obiekt, który można zwiedzać.
Informacje praktyczne:
ul. Święty Marcin 78
tel. +48 61 888 45 12
Ze względu na duże zainteresowanie Centrum Szyfrów warto wcześniej zaplanować wizytę i zarezerwować bilet na konkretną godzinę. Kupując bilet warto sprawdzić system zniżek i ulg, które przysługują szerokiemu gronu zwiedzających.
Muzeum Poznańskiego Czerwca’56
To jeden z oddziałów Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. I choć nie jest duże, to zostało ciekawie zaaranżowane. Wiernie oddano tu klimat tamtych czasów, począwszy od ogólnej sytuacji polityczno-społecznej, przez warunki lokalowe, warunki pracy i same wydarzenia Czerwca 1956 r. oraz jego następstwa. Osoby wcześniej urodzone odbywają swoistą podróż w czasie, kiedy przechodzą do mieszkania z „tamtych czasów”. Meble, wyposażenie, drobne bibeloty… to robi wrażenie. A potem bruk poznańskich ulic, makieta tramwaju i czołgu i drewniaki, które na nogach robotników wydawały miarowy stukot. Są też szczególnie cenne eksponaty z dużym ładunkiem emocji, jak chociażby zakrwawiona koszulka Romka Strzałkowskiego. I na końcu cele więzienne, w których przetrzymywano uczestników protestu czy posterunek milicji.
Z umieszczonych w różnych miejscach słuchawek można wysłuchać fragmentów przemówień przywódców partyjnych i Stanisława Hejmowskiego – bohaterskiego adwokata, który za obronę poznańskich robotników zapłacił bardzo wysoką cenę wykluczenia z zawodu.
Wizyta w tym muzeum to jak wejście do kapsuły czasu. Wybierając się tam dobrze jest jednak zawczasu trochę poczytać o Poznańskim Czerwcu ’56 – wtedy nawet bez przewodnika wizyta będzie ciekawym uzupełnieniem tej historii.
Muzeum dla dzieci
Choć sama ekspozycja nie ma wariantu zwiedzania dla turystów indywidualnych z dziećmi, to w sklepiku można nabyć książeczkę dla dzieci, gdzie w ciekawy sposób przedstawiono wydarzenia Poznańskiego Czerwca ’56 w formie zadań, zagadek i kolorowanek.
Informacje praktyczne:
Centrum Kultury Zamek
ul. Święty Marcin 80/82, wejście od strony ul. Święty Marcin
tel. +48 61 852 94 64
Wstęp wolny – wtorek (21.02.2021)
Godziny otwarcia i ceny biletów
Rogalowe Muzeum Poznania
Choć w nazwie jest „muzeum”, to nie zobaczymy tu żadnego eksponatu, ale zabawa będzie przednia! Tak jak Toruń ma pierniki, tak Poznań ma swoje rogale świętomarcińskie , które stały się bardzo rozpoznawalnym symbolem Poznania. Wizyta w Muzeum to udział w prezentacji – spektaklu, w czasie której prowadzący w zabawny sposób opowiedzą i pokażą, jak powstają poznańskie rogale. Żeby było ciekawiej, to opowieść toczy się w gwarze poznańskiej 🙂 A że rekwizyty, których używają w czasie pokazu są ciekawe i zabawne, to uczestnicy w czasie pokazu pękają ze śmiechu 🙂 Do współtworzenia poznańskiego rogala zaangażowani są również uczestnicy, a na końcu prezentacji każdy ma możliwość skosztowania prawdziwego rogala świętomarcińskiego . W czasie pokazu o godz. 11.00 dodatkową atrakcją jest widok na trykające się poznańskie koziołki przez okno kamieniczki, usytuowanej dokładnie naprzeciwko ratusza.
Informacje praktyczne
Stary Rynek 41 (wejście od ul. Klasztornej)
Ponieważ pokazy cieszą się dużym zainteresowaniem, przed planowanym przyjazdem do Poznania warto zarezerwować sobie bilet wstępu.
Jeśli chcielibyście uczestniczyć w pokazie tylko we własnym gronie (dla rodziny czy grupy znajomych), to też jest możliwość uczestnictwa w takim dedykowanym pokazie.
Godziny pokazów i ceny biletów
Muzeum Czekolady
To jedno z tych miejsc na mapie Poznania i jedyne w Polsce (!) gdzie można poznać ciekawą historię czekolady, a jednocześnie wziąć udział w smakowitych warsztatach, gdzie uczestnik nie jest jedynie biernym obserwatorem, ale każdy tworzy swoją własną czekoladę. W międzyczasie wszyscy poznają historię czekolady, pralinek czy kakao. W programie zwiedzania jest degustacja różnych rodzajów czekolady począwszy od białej, przez gorzką i mleczną skończywszy na … różowej! Prowadzący pokazują również proces napełniania pralinek różnorodnymi masami, spośród których prawdziwym hitem jest nadzienie o smaku rogali świętomarcińskich. Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy otrzymują certyfikaty czekoladowego mistrza 🙂
W Muzeum Czekolady można również zakupić pamiątki wykonane oczywiście z prawdziwej belgijskiej czekolady. Tabliczki, serca i przeróżne akcesoria z dedykacjami na każdą chyba okoliczność, obok owoce oblewane czekoladą, słodkie pianki i lizaki – wszystko to cieszy oczy i kusi smakiem.
Informacje praktyczne:
ul. Wrocławska 12
tel. 502 454 177
www.muzeumczekolady.edu.pl
Ze względu na ograniczoną liczbę uczestników warsztatów najlepiej umówić wizytę w Muzeum na określoną godzinę.
Muzeum Historii Ubioru
To jedno z nieoczywistych miejsc na mapie Poznania, stworzone przez pasjonatkę dawnej mody i unikalnych strojów – panią Annę Moryto. Pani Anna nie tylko kolekcjonuje dawne stroje, ale również je konserwuje i szyje ich repliki, a wszystko to w niedużym muzeum w samym centrum Poznania, przy ul. Kwiatowej, dosłownie kilka kroków od deptaku – czyli ul. Półwiejskiej. Co ciekawe, muzeum nie ma stałej ekspozycji. Jest ona zmieniania kilka razy w roku, a odwiedzając to miejsce, możecie liczyć na indywidualne oprowadzanie przez panią Annę.
Informacje praktyczne
ul. Kwiatowa 14/2 (boczna od ulicy Półwiejskiej)
tel. +48 794 777 243
Godziny otwarcia i ceny biletów na stronie internetowej
Na zdjęciach fragment ekspozycji z 2021 r.
Poznańskie Muzeum Pyry
I to kolejne muzeum, w którym nie zobaczymy zabytkowych eksponatów, ale to nie oznacza, że będzie nudno. Wręcz przeciwnie. Mocną stroną tego miejsca jest ciekawa narracja o … ziemniaku 🙂
Tak, to prawda! Bohaterem głównym i jedynym tego miejsca jest ziemniak, kartofel, pyra… Jak zwał, tak zwał – po prostu warzywo 🙂 Poznacie tu historię ziemniaka począwszy od Peru, przez podróż na kontynent europejski, szereg wybiegów, niemal podstępów, by trafił na stoły najbiedniejszych. Będzie też o stonce ziemniaczanej, o daniach z ziemniaka – słowem będziecie zaskoczeni, jak wiele ciekawych historii może skrywać zwykła pyra.
Muzeum zwiedza się w grupach, dlatego przed przybyciem warto zarezerwować bilet na konkretną godzinę.
Informacje praktyczne:
ul. Wroniecka 18 (wejście od ul. Mokrej)
tel. +48 609 12 06 11
Godziny otwarcia i ceny biletów na stronie internetowej
Muzeum Iluzji, Nauki i Sztuki
Położne w samym centrum Poznania, dosłownie kilka kroków od Starego Rynku, a ciągle jakoś mało znane. Tym czasem miejsce zdecydowanie warte polecenia. Po pierwsze jest to miejsce, w którym wszystko (no prawie wszystko) można dotknąć. Po drugie nie ma tu limitu czasu. Najpierw zwiedzamy ekspozycję w towarzystwie edukatora, a potem można wszystko jeszcze raz obejrzeć, dotknąć, doświadczyć. Wizyta w Muzeum to trochę obalanie mitów, bo przecież to co widzimy na pokazach tzw. czarodzieja, to nic innego jak iluzja. I tutaj ją poznajemy i na własnej skórze doświadczamy. W czasie niedzielnej wizyty można uczestniczyć w pokazie iluzjonisty, co u dużych i małych gości wywołuje salwy śmiechu.
Ze względu na stosunkowo niewielkie pomieszczenia wejścia do Muzeum odbywają się w kilkunastoosobowych grupach o określonej godzinie, więc by uniknąć rozczarowania, lepiej zarezerwować sobie bilet wcześniej.
Informacje praktyczne
ul. Woźna 16
tel. 609 711 931
Ceny biletów i godziny otwarcia
Niewidzialna Ulica
W moim zestawieniu nie mogę pominąć niezwykłego miejsca, jakim jest Niewidzialna Ulica. To miejsce, w którym zobaczycie, a raczej poczujecie świat osób niewidomych, opowiedziany przez nich samych. Ekspozycję zwiedza się w całkowitych ciemnościach, posługując się jedynie dotykiem, słuchem i węchem. Przewodnicy po tym zwyczajnym – niezwykłym świecie pokazują dom, ulicę, środki komunikacji z perspektywy osoby niewidzącej. Aby zwiedzanie było bezpieczne, należy pozostawić w szafkach depozytowych torby, kurtki, telefony, latarki, okulary (nie będą potrzebne ;). Zwiedzanie odbywa się w kilkuosobowych grupach i najlepiej wcześniej umówić się na konkretną godzinę.
Informacje praktyczne
ul. Matejki 53
tel. 512 855 427
Ceny biletów i godziny otwarcia
Co sądzicie o tym zestawieniu? Które muzea uważacie za warte uwagi? Podzielcie się swoimi propozycjami w komentarzach!
A co jeszcze oprócz muzeów można zobaczyć w Poznaniu? Zapraszam do artykułu, gdzie poznacie atrakcje Poznania.
0 Komentarze