Betlejem Poznańskie 2022

Betlejem Poznańskie, jarmark bożonarodzeniowy w Poznaniu

Jarmark Bożonarodzeniowy w Poznaniu

Grudzień to szczególny czas, kiedy czekamy na Boże Narodzenie, mimowolnie oddajemy się gonitwie za upominkami, sprzątamy i szykujemy mieszkanie na Święta. Z drugiej strony zżymamy się na coraz krótsze dni i pierwsze przymrozki. I nic tak nie poprawia nastroju w tym czasie jak spacer rozświetlonymi ulicami miast, przystrojonymi w świąteczne ozdoby, dziesiątki kramów i zapach grzanego wina w czasie coraz bardziej popularnych jarmarków świątecznych we wszystkich większych miastach Polski i Europy.

Do ich grona dołączył też Poznań, który od kilku lat z powodzeniem startuje w szrankach o tytuł najlepszego jarmarku bożonarodzeniowego. Nosi on nazwę

Betlejem Poznańskie

Do niedawna atrakcje jarmarku ograniczały się do Starego Rynku i Placu Wolności. Od ubiegłego roku, wzorem innych europejskich miast, jego atrakcje rozparcelowano w kilku miejscach w mieście, dzięki czemu unika się aż tak ogromnej koncentracji odwiedzających w jednym miejscu.

Gdzie będzie jarmark bożonarodzeniowy w Poznaniu?

W tym roku Betlejem Poznańskie znajdziecie w następujących terminach i lokalizacjach:
Plac Kolegiacki 18.11 – 27.11
Teren Międzynarodowych Targów Poznańskich 19.11 – 23.12
Rynek Łazarski 3.12 – 18.12
Plac Wolności 18.11 – 27.11

Jedną z najważniejszych atrakcji poznańskiego jarmarku bożonarodzeniowego jest

Ice Festival czyli Festiwal Rzeźby Lodowej

W tym roku odbędzie się on w drugi weekend grudnia, czyli 9-11.12 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

O atrakcjach jarmarku bożonarodzeniowego w Poznaniu, o lokalizacjach, terminach, miejscach parkingowych, komunikacji miejskiej itp. przeczytacie też bezpośrednio na stronie internetowej organizatora

W grudniu ulice miast rozświetlają tysiące instalacji, a co ciekawsze zalewają media społecznościowe tysiącami zdjęć. Również w Poznaniu jest ich sporo. Szczególne miejsce zajmuje

Lumina Park

Czyli park tysiący świateł i bajkowych postaci, które w tym czasie zamieszkały w Ogrodzie Dendrologicznym. Co ciekawe, park ten w okresie wegetacji jest mało znany i niezbyt często odwiedzany przez mieszkańców Poznania. Natomiast zimą ustawiają się tu długie kolejki chętnych do tej widowiskowej atrakcji Poznania. Jak w czarodziejskiej baśni, po zapadnięciu zmroku park ożywa, rozświetlony przez bohaterów baśni, filmów i książek. Zobaczycie tu Robin Hooda i Pocahontas, bohaterów Księgi Dżungli i Parku Jurajskiego. Pod ogromnym świetlistym muchomorem poczujecie się jak krasnoludek, a w saniach Królowej Śniegu ruszycie na poszukiwanie magicznego lustra.

Jest to atrakcja, która przyciąga tłumy zwiedzających, więc jeśli to możliwe wybierzcie się tam w środku tygodnia, a bilety zakupcie przez Internet.

Gdzie się znajduje Lumina Park w Poznaniu?

Na terenie Ogrodu Dendrologicznego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, przy ul. Warmińskiej 2. Do ogrodu prowadzą dwa wejścia:
od strony ul. Warmińskiej (od wtorku do niedzieli)
od strony ul. Wojska Polskiego (w sobotę i niedzielę)

W jakich godzinach jest otwarty Lumina Park w Poznaniu?

Generalnie od zapadnięcia zmroku do godz. 21 (ostatnie wejścia o godz. 20)
W związku ze zmieniającą się długością dnia godziny wejścia nieznacznie się różnią w zależności od danego miesiąca od godz. 16.00 w grudniu do 17.00 w lutym (szczegóły znajdziecie na stronie internetowej parku)

Jak dojechać do Lumina Parku w Poznaniu?

Dojechać do parku można na dwa sposoby: samochodem lub komunikacją publiczną. Jeśli wybieracie się w weekend, możecie mieć problem z zaparkowaniem blisko parku, można wtedy skorzystać z parkingów przy Uniwersytecie Przyrodniczym (patrzcie też na wskazówki na stronie parku). Niezłą alternatywą jest

Komunikacja publiczna

autobusami: 160, 164, 182, 191, 193, 195 przystanek Wojska Polskiego – dojście ok. 200m
autobusami: 160, 164, 195 przystanek Golęcin – dojście ok. 100m
tramwajami: 11, 18 przystanek Uniwersytet Przyrodniczy – dojście ok. 500m

Lumina Park Poznań Boże Narodzenie iluminacje dekoracje

Ciekawe instalacje świetlne można zobaczyć również w innych miejscach Poznania. Szczegóły wkrótce…

Jeśli wybierzecie się do Poznania na jarmark bożonarodzeniowy, to przed zapadnięciem zmroku możecie odwiedzić też inne atrakcje Poznania.

A tu kilka fotek z wcześniejszych edycji Betlejem Poznańskiego (2017-2020), jeszcze z czasów, kiedy Festiwal Rzeźby Lodowej odbywał się na Starym Rynku.

 

 

 

 

0 Komentarze

Skomentuj artykuł