Czym jeździć w Poznaniu?

Poznań, komunikacja, hulajnoga miejska, Lime

Poznań należy do najbardziej zatłoczonych miast w Polsce. W okresie wakacyjnym przemieszczanie się samochodem nie nastręcza większych problemów, ale w czasie roku akademickiego zdecydowanie należy nastawić się na korki.

Bardzo przydatna przy poruszaniu się po Poznaniu jest strona internetowa:
https://www.um.poznan.pl/mim/plan/plan.html?mtype=pub_transport

Znajdziecie tu informację o wolnych miejscach na parkingach buforowych, o lokalizacji parkometrów, biletomatów, stacji rowerowych i wiele innych.

Gdzie parkować w Poznaniu?

Podróżując samochodem warto pamiętać, że w centrum (szeroko rozumianym) obowiązuje strefa płatnego parkowania. Strefa obowiązuje od poniedziałku do piątku w godz. 8-18. W soboty i niedziele postój w strefie jest bezpłatny. Strefa jest podzielona na trzy podstrefy A, B i C, ze zróżnicowaną wysokością opłat. Regulamin i wysokość opłat znajdziecie na stronie internetowej zdm.poznan.pl. Warto przestrzegać reguł parkowania (min. stajemy tylko w miejscach oznaczonych białą linią, nie parkujemy na miejscach dla autokarów), bo poznańska Straż Miejska działa bardzo sprawnie w zakładaniu blokad na koła!

Opłatę za parkowanie można uregulować w parkometrze, ale dużo korzystniej wychodzi płatność przez aplikację Mobilet. Płaci się za faktyczny czas parkowania, z możliwością przedłużenia go na odległość. Należy tylko za szybą samochodu umieścić kartkę z informacją „Parkuję z Mobilet”. Z tą aplikacją można też opłacać przejazdy komunikacją miejską (co z kolei nie wychodzi zbyt korzystnie).

Niezłym rozwiązaniem jest parkowanie na parkingach buforowych, gdzie opłata wynosi 3 zł/h przez całą dobę. W linku na początku artykułu zobaczycie mapę, gdzie na bieżąco podawane są informacje o dostępności miejsc na dwóch z tych parkingów (trzeba zakliknąć „wolne miejsca parkingowe”).
Parkowanie takie jest możliwe jest na parkingach: Chwaliszewo, Dworzec Zachodni, Maratońska, Dolna Wilda (skrzyżowanie ul. Dolna Wilda i Olimpijska), Droga Dębińska (ok. 100 m od skrzyżowania z Królowej Jadwigi).

Nieco inaczej działa parking Park&Ride na ul. Szymanowskiego przy pętli „pestki”.

A to ciekawe!

Jeśli usłyszysz w Poznaniu, że ktoś jedzie „pestką”, to się nie zdziw. Tak się u nas mówi na Poznański Szybki Tramwaj (PST), który powstał jako alternatywa dla dużo droższego metra. Tramwaje z Winograd i Piątkowa odjeżdżają co 2,5 minuty, a trasa z pętli na os. Sobieskiego na Most Teatralny zajmuje 12 minut.

Dla posiadaczy imiennej karty PEKA parking jest bezpłatny, jeśli nie posiadamy takiej karty, wówczas opłata za dobę parkingową (4.30-2.30) wynosi 15 zł i wydrukowany bilet parkingowy upoważnia kierowcę do darmowego poruszania się komunikacją publiczną w strefie A+B+C w ramach doby parkingowej. Szczegóły znajdziecie również na stronie internetowej ZTM.
To rozwiązanie jest dobre dla osób wjeżdżających do Poznania z kierunku północnego.

Komunikacja autobusem czy tramwajem?

Dość sprawnie działa w Poznaniu komunikacja publiczna, na którą składają się tramwaje i autobusy. Bardzo pomocna w planowaniu przejazdów jest aplikacja na smartfony Jakdojade.
W Poznaniu obowiązują bilety czasowe (papierowe) krótko i długoterminowe oraz karty PEKA (również na okaziciela jako tPortmonetka). Kartę PEKA na okaziciela przykładamy do czytnika przy wejściu do pojazdu i ponownie przy wysiadaniu. Dzięki temu zostanie zdjęta z karty należność za przejechaną przez nas ilość przystanków. Kartę tPortmonetka można kupić za 27 zł, z czego 12 zł wynosi kaucja, a 15 zł doładowanie. Przy wyjeździe z miasta kartę można zwrócić i odzyskuje się wpłaconą kaucję. W razie wyczerpania środków na karcie, można  ją doładować o dowolną kwotę w biletomacie lub w jednym z wielu punktów dostęnych w całym mieście.

Warto sprawdzić różne warianty promocji na przejazdy komunikacją miejską na stronie internetowej www.peka.poznan.pl lub www.ztm.poznan.pl. Dostępne są przeróżne promocje min. bilet weekendowy.

W niektórych tramwajach i autobusach również znajdują się biletomaty. Warto pamiętać, że taki bilet należy skasować w kasowniku.Korzystnym wariantem może okazać się również wykupienie Poznańskiej Karty Turystycznej, która w swojej ofercie ma również bezpłatne przejazdy komunikacją publiczną. Po szczegóły znów odsyłam na stronę internetową Karty.
Na wielu przystankach znajdują się biletomaty, gdzie można zakupić różne rodzaje biletów, a także doładować kartę PEKA.

Na przystanku

Na wielu przystankach znajdują się tablice świetlne informujące na bieżąco o godzinie przyjazdu najbliższych środków komunikacji. Nowością są naklejki na wiatach przystankowych pilotażowego systemu NFC. Mogą z niego korzystać osoby, które posiadają smartfony z funkcją jego odczytywania (aplikacje NFC). Pozwala on na uzyskanie bieżącej informacji o przyjeździe najbliższych tramwajów.

Poznański Rower Miejski Nextbike

Dużą popularnością w mieście cieszy się rower miejski czyli system bezobsługowych wypożyczalni rowerów. Na terenie całego miasta znajduje się ponad sto stacji dokujących, gdzie można zarówno wypożyczyć jak i zwrócić rower. Do dyspozycji użytkowników jest ok. 1500 rowerów (dla osób dorosłych (również z fotelikiem dla dzieci) oraz mniejsze rowery dla dzieci). Nowością w tym sezonie są rowery wyposażone w system umożliwiający zwrot roweru poza stacją dokującą. Warunki korzystania z roweru oraz mapę stacji znajdziecie na stronie internetowej poznanskirower.pl

Poznań, komunikacja, rower miejski

Stacja wypożyczeń roweru miejskiego

Hulajnogi elektryczne w Poznaniu

Serca poznaniaków podbiły hulajnogi elektryczne, które od końca 2018 r. na stałe zagościły w przestrzeni miejskiej. Poruszają się z maksymalną prędkością 25 km/h. Aby skorzystać z hulajnogi należy posłużyć się aplikacją na smartfony Lime. Pokazuje ona gdzie w danym momencie znajdują się poszczególne hulajnogi oraz jaki jest stan naładowania ich akumulatora. Opłata za wypożyczenie wynosi 2 zł za rozpoczęcie jazdy i 50 gr za każdą kolejną minutę. Konieczne jest zalogowanie w aplikacji i uiszczenie wpłaty początkowej, z której będą rozliczane nasze przejazdy lub podpięcie karty płatniczej, z której będą ściągane środki za dany przejazd. Po zakończonej jeździe hulajnogę można zostawić w dowolnym miejscu, bezpiecznie zaparkowaną, skąd będzie mógł ją przejąć dowolny użytkownik.

Poznań, komunikacja, hulajnoga miejska, Lime

Hulajnoga miejska

Mobilne zwiedzanie Poznania

Na potrzeby turystów uruchomiono meleksy, które przewożą turystów na trzech półgodzinnych trasach po Starym Mieście, Ostrowie Tumskim i Dzielnicy Zamkowej. Więcej informacji uzyskacie pod nr telefonu 514 797 508

Poznań, komunikacja, meleksy

Stacja początkowa turystycznych meleksów

W sezonie turystycznym MPK uruchamia linię turystyczną „O”. Szczegóły znajdziesz na stronie internetowej MPK

Linia tramwajowa wzdłuż Traktu Królewsko-Cesarskiego. W cenie zwykłego biletu tramwajowego (szczegóły na stronie ZTM) można dojechać do najważniejszych atrakcji turystycznych miasta począwszy od Śródki, przez Ostrów Tumski z katedrą, Stare Miasto, aż na Dzielnicy Zamkowej skończywszy. Tą trasą jeździ tramwaj linii 17, a przystanki tramwajowe są oznaczone charakterystycznym logo Traktu.

Taxi

Na terenie miasta działa wiele korporacji taksówkowych, w tym ogólnopolskich. Najkorzystniej jest zamówić taksówkę przez radio taxi.

0 Komentarze

Skomentuj artykuł