Najładniejsze pałace, zamki i dworki w Wielkopolsce

Pałac w Śmiełowie, muzeum mickiewicza, ciekawe miejsca w wielkopolsce, pałace w wielkopolsce

Piękne pałace i zamki – bogactwo Wielkopolski

Wielkopolska to region niezwykle bogaty w pałace i dworki. Niektóre z nich są wymieniane jednym tchem wśród największych atrakcji regionu, inne trafiły w prywatne ręce i pięknie odremontowane skryły się za wysokimi płotami, chroniącymi prywatności ich właścicieli. Jeszcze inne w zapomnieniu popadają w ruinę.
Wiele z nich stanowi piękne tło dla ekspozycji muzealnej, inne pełnią funkcję hoteli, restauracji i obiektów konferencyjnych.

Zamek w Kórniku

To zdecydowanie mój faworyt, to jedna z ikon wielkopolskich atrakcji turystycznych. Zachował się w doskonałym stanie i wielka tu zasługa gospodarza – Polskiej Akademii Nauk, która sprawuje nadzór zarówno nad budynkiem i ekspozycją jak i, a może przede wszystkim nad Biblioteką Kórnicką. W jej zasobach znajdują się zarówno blisko 900-letnie manuskrypty, listy Zygmunta Augusta, dzieła Jana Kochanowskiego, jak i prawie „współczesne” rękopisy Mickiewicza, Słowackiego i Norwida. Choć może wydawać się to śmieszne, ale zwiedzanie zamku jeszcze przed pandemią rozpoczynało się od nałożenia przedpotopowych filcowych kapci. Kiedy jednak spojrzymy na przepiękne parkiety, kapcie nie przeszkadzają (w dobie covid-19 zrezygnowano z kapci, na rzecz chodników ułożonych na trasie zwiedzania.).

Mapa pałaców, zamków i dworów w Wielkopolsce

Na poniższej mapie zaznaczyłam wybrane pałace, zamki i dwory w Wielkopolsce. Zaznaczyłam tylko te, do których jest jakikolwiek dostęp. Nie znajdziecie tu pałaców, które są własnością prywatną i nie ma możliwości wejścia na teren bez zgody właściciela. Przedstawione tu obiekty podzieliłam na te, które są przeznaczone do zwiedzania (muzea) – kolor zielony. Obiekty, których główną funkcją jest działalność usługowa (hotel, restauracja, konferencje itp.) – kolor niebieski. Na różowo zaznaczyłam te pałace, które mają swojego gospodarza, ale nie jest to ani muzeum, ani hotel (choć niektóre z nich można zwiedzać i w niektórych można nocować, ale to działalność marginalna). No i na żółto – te pałace, które niszczeją, nie mają gospodarza i czekają na lepsze czasy.

Jestem świadoma, że poniższa mapka nie jest kompletna, zawiera tylko pewien subiektywny wybór zamków, pałaców i dworów. Są to jednak te, które mogę polecić jako ładne czy z jakiegoś powodu interesujące. Wiele z nich posiada opis na moim blogu – link znajdziecie pod zdjęciem danego obiektu.

Zwiedzanie zamku w Kórniku

Zwiedzanie zamku to opowieść o niezwykłych gospodarzach,  począwszy od Tytusa Działyńskiego – autora przebudowy zamku, na jego wnuku Władysławie Zamoyskim skończywszy.

A to ciekawe!

Władysław Zamoyski zastawiając dobra kórnickie wykupił na licytacji Zakopane i Morskie Oko, aby uratować je przed zniszczeniem i degradacją. Po odzyskaniu niepodległości przekazał wszystkie swoje dobra Ojczyźnie, dokonując największej darowizny w dziejach II Rzeczpospolitej.

To wreszcie miejsce, gdzie mieszka najsłynniejszy polski duch – Biała Dama. Spogląda na zwiedzających z dużego portretu w jadalni, gdzie na podłodze można zobaczyć odciśnięte ślady spiczastych pantofelków 🙂 Nie wierzycie? To musicie wybrać się do Kórnika i sprawdzić :).

A to ciekawe!

Słynna Biała Dama to duch Teofili z Działyńskich Szołdrskiej Potulickiej, która w swoich czasach uchodziła za skandalistkę i ekscentryczkę. Nie dość, że rozwódka, to jeszcze założyła hodowlę … jedwabników (!)

Jeśli planujecie zwiedzać zamek w czasie długiego weekendu majowego, albo w okresie wakacyjnym, musicie liczyć się z  oczekiwaniem w kolejce do wejścia. W okresie zimowym zamek jest niedostępny dla zwiedzających. Aktualne godziny otwarcia i ceny biletów znajdziecie na stronie internetowej PAN.

Zamek to nie jedyna atrakcja Kórnika, można tu ciekawie spędzić cały dzień. Jakie jeszcze są atrakcje w Kórniku przeczytacie w oddzielnym artykule.

Zamek w Kórniku, ciekawe miejsca w wielkopolsce, biała dama, blisko poznania, co zwiedzać, zamki i pałace w wielkopolsce

Zamek w Kórniku

Kórnik zamek Działyńskich, sala mauretańska, ciekawe miejsca blisko Poznania, co zwiedzać w Wielkopolsce, atrakcje Wielkpolski

Pałac w Rogalinie

Całkiem niedaleko od Kórnika (12 km) znajduje się kolejna atrakcja z pierwszych stron przewodników – pałac w Rogalinie. Wybudował go Kazimierz Raczyński jako swoją rezydencję, kiedy został starostą generalnym Wielkopolski. W ciasno zabudowanym XVIII-wiecznym Poznaniu nie dało się mieszkać, więc wybudował sobie rezydencję godną swojego stanowiska. Dzisiaj po gruntownym remoncie pałac przyciąga w ciągu roku tysiące turystów. Dzięki zagranicznym środkom udało się go przywrócić do stanu z czasów świetności. Największe wrażenie robi doskonale zrekonstruowana biblioteka, którą udało się odtworzyć dzięki zachowanej kompletnej XIX-wiecznej dokumentacji. Najbardziej znanym przedstawicielem rodu, związanym z Rogalinem był Edward Raczyński. To właśnie on ufundował Bibliotekę Raczyńskich w Poznaniu, to on doprowadził do końca urządzenie Złotej Kaplicy, to również on odebrał sobie życie strzałem z armatki na Wyspie Edwarda w Zaniemyślu.  Ale również z tego rodu pochodził Edward Bernard Raczyński – ostatni prezydent Rzeczypospolitej na uchodźstwie, który po śmierci spoczął w ukochanym Rogalinie.

Galeria Obrazów

W czasie wycieczki do Rogalina, nie ograniczajcie się tylko do zwiedzenia pałacu. Koniecznie trzeba odwiedzić też Galerię Obrazów z dziełami Malczewskiego, Wyspiańskiego…… oraz Matejki.

A to ciekawe!
Galeria Obrazów została zaprojektowana i wybudowana w taki sposób, aby móc zaprezentować największy obraz Jana Matejki Dziewica Orleańska. Jego powierzchnia wynosi 47 m kw. (!) Jeśli dobrze się przyjrzycie odnajdziecie na nim autoportret malarza.

Warto zajrzeć również do Powozowni. Nieczęsto zdarza się taka ekspozycja dawnych karet i powozów.

Park i rogalińskie dęby

A kiedy już nasycicie oczy pięknymi wnętrzami, zapraszam na spacer po parku francuskim, który płynnie przechodzi w angielski, a ten z kolei w naturalny Rogaliński Park Krajobrazowy ze słynnymi rogalińskimi dębami. Te najsłynniejsze Lech, Czech i Rus owiane legendą rosną niedaleko pałacu i traficie do nich kierując się strzałkami w parku, ale warto zejść nieco niżej, gdzie w naturalnych warunkach rosną naprawdę wiekowe drzewa. Wiele z nich uznano za pomniki przyrody.

Mauzoleum Raczyńskich

Spacerując po Rogalinie przejdźcie do kościoła – mauzoleum Raczyńskich. Dzisiaj pełni on funkcję kościoła parafialnego, ale w jego podziemiach znajdują się trumny i nagrobki najznamienitszych przedstawicieli rodu.

Jeśli zdecydujecie się na wizytę w Rogalinie, sprawdźcie na stronie Muzeum Narodowego w Poznaniu, w który dzień tygodnia są darmowe wejścia (na chwilę obecną 04.2020 jest to wtorek). I pamiętajcie, że nawet w dzień z wolnym wstępem należy pobrać bilet, a ilość zwiedzających jest ograniczona (może się okazać, że przychodząc w sobotnie, słoneczne południe, bilety do końca dnia już mogą być wyprzedane). Wejścia do pałacu odbywają się o konkretnych godzinach, a po ekspozycji w pałacu turystów indywidualnych oprowadza audio przewodnik z bardzo ciekawą narracją.

Więcej informacji o pałacu w Rogalinie i jego atrakcjach znajdziecie w oddzielnym wpisie.

Wielkopolska atrakcje, pałace, ciekawe miejsca w wielkopolsce, co warto zobaczyć w okolicy poznania, pałac w rogalinie

Pałac Raczyńskich w Rogalinie

Pałac w Śmiełowie

Jeden z najładniejszych pałaców w regionie, który można zwiedzać. Mieści się tu jeden z oddziałów Muzeum Narodowego w Poznaniu – Muzeum Adama Mickiewicza. Lokalizacja nie jest przypadkowa, ponieważ to właśnie stąd poeta próbował przedostać się do ogarniętego Powstaniem Listopadowym Królestwa Polskiego. Widok jaki roztacza się z okien pałacu jak żywo przypomina krajobraz opisany w pierwszych wersach Pana Tadeusza, zaczynających się „Litwo, Ojczyzno moja…”

A to ciekawe!

Wielkopolskie krajobrazy oraz bohaterów i historie tu zasłyszane przeniósł Mickiewicz na karty Pana Tadeusza. Wielkopolskie tropy epopei prowadzą min. do Śmiełowa, Turwi, Żerkowa, Objezierza, Kopaszewa i wielu innych miejsc.

Tutaj wreszcie wdał się w głośny romans z Konstancją Łubieńską, która dla wieszcza gotowa była rzucić męża i troje dzieci. To tylko niektóre historie, które można usłyszeć od przewodników oprowadzających po śmiełowskiej ekspozycji. Więcej o pobycie Adama Mickiewicza w WielkopolsceAdam Mickiewicz w Wielkopolsce przeczytacie w oddzielnym artykule. Ale to nie wszystko, bo nieopodal urządzono Ogródek Zosi z uroczą rzeźbą, a kawałek dalej w parku pod okazałym dębem stoi pomnik upamiętniający pobyt poety. A i sama okolica jest wyjątkowo urokliwa – to w końcu Żerkowsko-Czeszewski Park Krajobrazowy. 
Aktualne informacje dotyczące godzin otwarcia oraz cen biletów można sprawdzić na stronie internetowej Muzeum. 

Śmiełów pałac, Adam Mickiewicz w Wielkopolsce, wycieczka w ciekawe miejsca wielkopolskie atrakcje zabytki

Pałac w Śmiełowie mieści Muzeum Adama Mickiewicza

Śmiełów pałac w wielkopolsce do zwiedzania, Mickiewicz w Wielkopolsce, atrakcje wielkopolskie na weekend

Dwór w Koszutach

to zdecydowanie moje ulubione muzeum regionalne. Ma tu swoją siedzibę Muzeum Ziemi Średzkiej i zupełnie nie przypomina dziesiątków muzeów tego typu. Nie ma tu gablot z historycznymi dokumentami, sztandarów i wojskowych mundurów, ani fragmentów glinianych naczyń świadczących o pradawnej przeszłości miejsca. I nie, żebym krytykowała tego rodzaju ekspozycje, ale bez dobrego komentarza, dla przeciętnego turysty są one mało ciekawe. Muzeum w Koszutach jest zupełnie inne. Tutaj zaaranżowano ekspozycję w taki sposób, aby do złudzenia przypominała dwór z końca XIX w. I efekt, który osiągnięto jest idealny! Zwiedzający odnosi wrażenie, że gospodarze tylko na chwilę wyjechali do miasta, a po powrocie zaraz siądą do obiadu i życie rodzinne będzie toczyć się dalej. Znajdziemy tu oprócz salonu i jadalni pokój pani domu z rozwieszonymi elementami garderoby i drobnymi przedmiotami codziennego użytku. W pokoju pana znajdziecie akcesoria myśliwskie, pieska do zdejmowania butów, a na szafie słoik z kompotem na chorobę drugiego dnia ;). Najbardziej mnie zauroczył jednak pokój dziecięcy z wózkiem i oryginalnymi zabawkami. Gospodarze miejsca dbają o autentyczność przez cały rok, bo nawet zimą krzaki róż przed dworem są pieczołowicie owinięte w słomiane chochoły.
Informacje o godzinach dostępności oraz cenach biletów znajdziecie na stronie internetowej Muzeum.

Dwór w Koszutach, pałace i dwory w Wielkopolsce, ciekawe miejsca na wycieczkę, co zwiedzać w wielkopolsce

Dwór w Koszutach

Zamek w Gołuchowie

to znów obiekt z pierwszych stron przewodników. Nie bez przyczyny mówi się o nim, że to miniatura zamków nad Loarą, bo faktycznie formą nie przystaje do wielkopolskich wzorców. I może dlatego jest tak wyjątkowy? Spacerując po zamku czuć wyraźnie ducha Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej, która u schyłku życia nazywała Gołuchów ziemskim rajem. Spacer po komnatach zamkowych to prawdziwa podróż w czasie i przestrzeni, bo wśród eksponatów znajduje się wyjątkowa kolekcja waz antycznych – największa taka w Polsce. Co prawda, duża jej część wbrew woli Izabeli znalazła się w Warszawie, ale mimo to jest tu co oglądać. Również wiele elementów wyposażenia, min. piękne kominki zostały wybrane i sprowadzone tu przez Izabelę aż z Francji, a niektóre z elementów dekoracyjnych zostały osobiście wykonane przez uzdolnioną właścicielkę. A że Gołuchów to nie tylko zamek, ale też piękny rozległy park, zagroda żubrów i muzea leśnictwa oraz największy głaz narzutowy w Wielkopolsce, to wszystko oznacza, że wybierając się tutaj trzeba zarezerwować sobie cały dzień i niespiesznie chłonąć niezwykłą atmosferę tego miejsca. Jeśli boicie się, że nie uda Wam się samodzielnie zwiedzić wszystkiego, to do pomocy macie w zamku – audio przewodnik, a po parku dwa questy – gry terenowe, z pomocą których na pewno nie będziecie się nudzić.
Więcej o zamku w Gołuchowie i jego atrakcjach przeczytacie w oddzielnym wpisie.
Informacje o godzinach dostępności oraz cenach biletów znajdziecie na stronie internetowej Muzeum

Zamek w Gołuchowie, Gołuchów atrakcje, ciekawe miejsca w południowej Wielkopolsce, zamki i pałace w Wielkopolsce

Zamek Czartoryskich w Gołuchowie

Pałac w Dobrzycy

Dobrzyca jest najbardziej znana z pałacu Gorzeńskich (1795-99), który powstał na planie węgielnicy. Węgielnica to przyrząd murarski, służący do wyznaczania kątów prostych (inaczej ekier). Stąd też podobieństwo do węgła, czyli naroża budynku i kamienia węgielnego (narożnikowego, wyznaczającego pierwszy kąt prosty budynku). Jednocześnie węgielnica była jednym z kluczowych symboli wolnomularzy. Stąd wiąże się ten charakterystyczny, nietypowy kształt pałacu z przynależnością Augustyna Gorzeńskiego do wolnomularzy. Druga koncepcja mówi, że Gorzeński jedynie dobudował do istniejącego pałacu boczne skrzydło, a architekt w miejscu połączenia obu części umieścił portyk i wyszedł … pałac na planie węgielnicy. A potem legenda zbudowała się sama…
Trudno dociec jak było na prawdę. Dzisiaj w pałacu mieści się Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy z pięknie odrestaurowanymi malowidłami Antoniego Smuglewicza i Roberta Stankiewicza.
Ale Dobrzyca to nie tylko pałac. Będąc tu koniecznie trzeba przespacerować się po parku z romantycznymi budowlami i pomnikowymi drzewami. Najbardziej znany jest platan konstytucyjny, który należy do najstarszych i najokazalszych w Polsce (280 lat). Jak głosi miejscowa legenda, miał zostać posadzony przez Augustyna Gorzeńskiego z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Drugie, równie wyjątkowe drzewo rośnie nad brzegiem stawu – to klon polny (paklon), który jest najstarszym drzewem tego gatunku w Polsce! Więcej o pomnikach przyrody przeczytacie w oddzielnym artykule.
Pałac w Dobrzycy, muzeum, ciekawe miejsce do zwiedzania w wielkopolsce

Pałac w Lewkowie

Pałac w Lewkowie wybudowano dla generała Wojciecha Lipskiego w drugiej połowie XVIII w. Nie znamy architekta, ale wiele wskazuje, że był wzorowany na pałacu w Siernikach, który zaprojektował Jan Chrystian Kamsetzer (architekt Stanisława Augusta Poniatowskiego). Zaprojektowany przez niego pałac stał się prototypem tzw. stylu polskiego na terenie całej Rzeczypospolitej.
Pałac w Lewkowie wyróżnia się bogatą dekoracją sztukatorską nie tylko we wnętrzu, ale i na zewnętrznych ścianach budowli.
Wnętrza posiadają bogatą dekorację malarską wykonaną przez Antoniego Smuglewicza.
Obecnie, po gruntownym remoncie pałac jest udostępniony do zwiedzania, a dla zwiedzających przygotowano bardzo szeroką ofertę. Warto zaglądać na stronę internetową pałacu i śledzić zmieniające się propozycje.
Lewkow pałac muzeum, do zwiedzania muzeum w pałacu w wielkopolsce
Pałac w Lewkowie po niedawnym remoncie (fot. 2023)
Lewków pałac Lipskiego do zwiedzania muzeum w wielkopolsce

Zamek w Rydzynie

Zamek w Rydzynie to również jedna z ikon wielkopolskich atrakcji turystycznych. Nie dość, że to największy wielkopolski zamek, to jeszcze związany z polskim królem Stanisławem Leszczyńskim. Pod koniec XVII w. trafił w ręce Leszczyńskich, początkowo jako letnia rezydencja, a później przenieśli się tu na stałe. Zdecydowanie lepiej niż Stanisław zapisała się w historii jego córka Maria, która została królową Francji. I choć w chwili wyboru Marii na żonę Ludwika XV rozpuszczano na jej temat niestworzone plotki, to po latach mówiono o niej „dobra królowa”. Ona sama wspominała pierwsze lata małżeństwa „zawsze w łożu, zawsze w ciąży, zawsze przy dziecięcym łóżeczku” – nie bez przyczyny. Wszak urodziła królowi aż dziesięcioro dzieci!
Do dzisiaj we Francji najbardziej znanymi postaciami, które łączą Francję z Polską są wymieniani właśnie Stanisław Leszczyński i jego córka Maria.
Po Leszczyńskich właścicielami zamku zostali Sułkowscy i dzisiejszy wygląd rezydencji jest ich zasługą.
Zamek w Rydzynie jest formalnie obiektem hotelowym i konferencyjnym. Jednak kiedy nie odbywają się w nim imprezy zamknięte, można go zwiedzać. Godziny i zasady zwiedzania znajdziecie na stronie internetowej zamku. 
nocleg w zamku w rydzynie
Zamek w Rydzynie to największa rezydencja w Wielkopolsce
zamek w rydzynie, zwiedzanie, hotel, wesele, pałac w wielkopolsce koło leszna

Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie

Niedaleko Kalisza w niewielkim Russowie znajduje się Muzeum Marii Dąbrowskiej. Mieści się ono w niewielkim, ale urokliwym dworku. Maria Dąbrowska mieszkała tu jako dziecko, stąd zebrane wspomnienia przeniosła na karty swojej powieści „Noce i dnie”. Ekspozycja łączy w sobie autentyczne wnętrza z czasów pisarki oraz z książkowego Sarbinowa. Okręgowe Muzeum Ziemi Kaliskiej organizuje tu kilka razy w roku cykliczne imprezy pt. „Niedziela u Niechciców”. Szczegóły znajdziecie na stronie internetowej Muzeum. 

Russów Muzeum Marii Dąbrowskiej ciekawe muzeum wielkopolskie

Pałac w Będlewie

Będlewo znajduje się zaledwie 30 km od Poznania, niedaleko Stęszewa. Już na pierwszy rzut oka budzi sympatię  urozmaicona bryła pałacu, wzniesionego w stylu neogotyku angielskiego. Choć samo Będlewo należało do rodziny Potockich od XVII w., to pałac został wybudowany dopiero w XIX w. przez Bolesława – tego samego, który podarował dużą parcelę w Poznaniu, na rzecz budowy Teatru Polskiego. Z mieszkańcami pałacu wiąże się dramatyczna historia, którą opowiadam w oddzielnym wpisie. Jeśli wybierzecie się tutaj, warto przespacerować się po pięknym parku z wiekowymi drzewami. A jeśli lubicie zwiedzanie z zagadkami, to możecie wykorzystać quest Pałac Będlewo – historia z dreszczykiem, przy pomocy którego można również zwiedzić komnaty pałacowe na parterze budynku. Dzisiaj gospodarzem terenu jest Instytut Matematyczny PAN, który prowadzi tu ośrodek konferencyjny (można tu wynająć pokoje oraz zjeść posiłek). Informacje dotyczące dostępności obiektu znajdziecie na stronie internetowej

pałace i zamki w wielkopolsce, wielkopolska atrakcje

Pałac w Będlewie

Będlewo pałac w wielkopolsce blisko poznania, nocleg w pałacu, wesele blisko poznania

Pałac w Obrzycku (Zielonagóra)

Do tej zacisznej miejscowości przyciąga pięknie położony na wysokiej skarpie Warty pałac w Zielonejgórze czy może Zielonagórze 😉 niedaleko Obrzycka. Miejsce położone totalnie z dala od utartych szlaków, niespecjalnie popularne. A szkoda. Zameczek znajduje się na skarpie nad Wartą, gdzieś na końcu świata. Wybudowany przez Atanazego Raczyńskiego, brata słynnego Edwarda (tego od poznańskiej Biblioteki Raczyńskich i Złotej Kaplicy). Ponieważ nie mógł zaakceptować wyborów życiowych swojego bratanka i później jego syna, przekazał ordynację obrzycką kurlandzkiej linii Raczyńskich. Dziś znajduje się tutaj Ośrodek Pracy Twórczej UAM, ale i indywidualny turysta może tu wynająć pokój w samym pałacu lub w jednym ze stojących wokół domków w ładnym szwajcarskim stylu. Jeśli dorzucić do tego urokliwe mosteczki i widok na przepływającą nieopodal Wartę, to robi się tu całkiem przyjemne miejsce, jeśli nie dłuższy pobyt, to przynajmniej na długi spacer.
Informacje o dostępności pomieszczeń znajdziecie na stronie internetowej Ośrodka

Obrzycko zamek, pałac obrzycko, pałac w puszczy noteckiej, puszcza notecka atrakcje, szamotuły i okolice atrakcje

Pałac w Obrzycku

pałac obrzycko, nocleg, wesele w pałacu

Pałac myśliwski Radziwiłłów w Antoninie

To jedna z ikon na turystycznej mapie Wielkopolski. Drewniany pałac, gdzie gościł Fryderyk Chopin, gdzie rozegrała się nieszczęśliwa miłość Elizy Radziwiłłówny i Wilhelma – pruskiego następcy tronu, gdzie gościli wielcy tego świata. Pałac, który ofiarował Hitlerowi Michał „Rudy” Radziwiłł – czarna owca w rodzinie. O historii pałacu w Antoninie i jego mieszkańcach przeczytacie w oddzielnym artykule.
Dzisiaj pięknie odnowiony tętni życiem. Można tu wynająć pokoje noclegowe, skorzystać z wyśmienitej restauracji i przejść się na kojący spacer po pięknym parku. Zarówno park jak i pobliski rezerwat Wydymacz można zwiedzić z questami – bezobsługowymi grami terenowymi.
Quest Antonin Radziwiłłów i quest Rezerwat Wydymacz.

pałac w Antoninie, nocleg w pałacu, wielkopolska

Antonin pałac myśliwski Radziwiłłów

Pałac w Miłosławiu

Miłosław najczęściej kojarzy się z browarem i lokalnym piwem, które niewątpliwie jest dobre. Tym czasem Miłosław ma do zaoferowania o wiele więcej niż tylko dobre piwo 🙂 To miasteczko, które swoją bogatą historią mogłoby obdzielić jeszcze kilka większych od siebie miejscowości. Pominę tu gotycki kościół z pięknym wnętrzem, a opowiem o pałacu. Pałac miał szczęście do gospodarzy o wielkim sercu. Najpierw byli to Mielżyńscy, którzy angażowali się w powstania i zrywy narodowe, przyjmowali tu starych wiarusów i otaczali opieką miejscową ludność. Później pałeczkę przejęli Kościelscy, za czasów których odbywały się w miejscowej szkole strajki dzieci – takie same jak te we Wrześni. Za ich panowania w parku postawiono pierwszy na ziemiach polskich pomnik J. Słowackiego (opowiadam o tym tutaj), co było wielką uroczystością, na którą przybyło ponad 500 gości.

Sienkiewicz w Wielkopolsce

Wśród nich był min. H. Sienkiewicz, który spotkał tu czwartą Marię swojego życia. Więcej o tych wydarzeniach i słynnym romansie opowiadam w oddzielnym wpisie. Dzisiaj w pałacu mieści się szkoła oraz biblioteka. Jeśli wybierzecie się tutaj, koniecznie zajrzyjcie do biblioteki i zapytajcie panią Ewę o tą historię. Możecie też rozwiązać quest Miłosław zawsze polski, który doprowadzi Was do ukrytego w parku pomnika.
A jeśli będziecie mieli jeszcze chwilę czasu podjedźcie kawałek dalej do Bugaju (drogą nr 441 w kierunku na Pyzdry i zaraz w lewo – drogowskaz do restauracji Darz bór). Mieści się ona w myśliwskim dworku Mielżyńskich o fantyzyjnej bardzo fotogenicznej formie. Ponoć dworek sam zaprojektował Seweryn Mielżyński, który posiadał talent artystyczny. Jeśli jesteśmy w okolicy zawsze wchodzimy tu na zupę gulaszową, która najczęściej jest podawana w małym chlebku.
Maluchom zaś wiele przyjemności sprawia kontakt z danielami, które mieszkają w zagrodzie obok dworku.

wielkopolska atrakcje, miłosław, ciekawe miejsca w wielkopolsce, co zwiedzać w okolicy poznania, gdzie pojechać na weekend, wielkopolska z dzieckiem, Gdzie majówka w Polsce?

Pałac w Miłosławiu

Miłosław, Mielżyński, ciekawe miejsca w wielkopolsce, atrakcje wielkopolski, pałace wielkopolska, co warto zobaczyć w wielkopolsce, wakacje w polsce

Zameczek Bażanciarnia w Bugaju koło Miłosławia

Pałac w Kopaszewie

Lubię to miejsce, bo nie ma tu tłumu. Pałac położony w parku, nad stawem, cudne miejsce na wiosenny spacer. Do tego był świadkiem dramatycznej historii, której miejsce upamiętnia figurka nad stawem. W tym właśnie miejscu znaleziono ciało Zofii – ukochanej córki Dezyderego Chłapowskiego, która popełniła samobójstwo. Po jej śmierci, Jan Koźmian – jej mąż ufundował drogę krzyżową, której stacje znajdują się między Kopaszewem a Rąbiniem – na trasie konduktu pogrzebowego. Tablice z pierwszą i ostatnią stacją znajdują się na kaplicy przy pałacu, a całość nazwano Kopaszewska Droga Krzyżowa. W pałacu rozgorzał romans Adama Mickiewicza i Konstancji Łubieńskiej, w czasie pobytu wieszcza w Wielkopolsce, o czym przeczytacie w oddzielnym artykule. Tutaj też bywała Helena Modrzejewska, która wyszła za mąż za Karola Chłapowskiego – wnuka słynnego generała. A dzisiaj ma tutaj siedzibę firma Danko – zajmująca się uprawą nowych odmian zbóż. I choć samego pałacu nie można zwiedzać, to spacer po parku sprawi z pewnością przyjemność. A jeśli nie lubicie chodzić bez celu 😉 zawsze można pójść śladami trasy questowej (jedna uwaga – pieczątka jest niedostępna w niedziele – organizatorzy dosyłają ulotkę z pieczątką pod wskazany adres).

kopaszewo, podróże z panem tadeuszem, mickiewicz, pałace w wielkopolsce, pomnik przyrody, aleja drzew, ciekawe miejsca w wielkopolsce,

Pałac w Kopaszewie

Pałac w Turwi

Skoro wspomniałam Chłapowskich, to przyszedł mi do głowy jeszcze pałac w Turwi. Sam pałac nie jest może jakiejś wyjątkowej urody, ale przez wzgląd na generała Dezyderego mam do niego wielki sentyment. Na pierwszy rzut oka budowla może wydawać się dziwna z dużą dobudowaną kaplicą nie pasującą zupełnie stylem do barokowego pałacu.

Turew Chłapowskich

Ta neogotycka kaplica to pamiątka po czasach Dezyderego. Odkupił od ojca zadłużony majątek i mozolną pracą doprowadził go do rozkwitu. Sprawił, że jego gospodarstwo stało się absolutnie samowystarczalne, nie pozwolił, aby cokolwiek się zmarnowało. Wpadł na pomysł, aby pola obsadzić pasami zadrzewień, które mówiąc dzisiejszym językiem zapobiegały erozji gleb, wykorzystane do tego celu akacje były miododajne, a ich drewno doskonale nadawało się do produkcji elementów do narzędzi rolniczych. I te nasadzenia są do dzisiaj widoczne na okolicznych polach, zostały też objęte ochroną jako Park Krajobrazowy im. Dezyderego Chłapowskiego.

Śnieżyce w Turwi

Moją ulubioną porą na wizytę w Turwi jest początek marca, kiedy w parku kwitną całe łany śnieżyc. Można je oglądać dużo swobodniej niż w Śnieżycowym Jarze. Nie brakuje tutaj też drzew pamiętających czasy generała. Najstarsze drzewo to dąb Dezydery, mocno już nadgryziony zębem czasu. Pałac nie jest udostępniony do zwiedzania. Wewnątrz z czasów generała zachowała się jedynie barokowa sala balowa, a pozostałe pomieszczenia zostały przekształcone na pokoje biurowe dla gospodarującej tu Polskiej Akademii Nauk.

Gorzelnia w Turwi

Będąc w Turwi zatrzymajcie się też przy gorzelni, przed którą znajduje się wystawa uratowanych od zniszczenia urządzeń ze starych gorzelni. Może uda Wam się spotkać pana Grzegorza – kierownika gorzelni – wielkiego pasjonata, który niesamowicie opowiada o gorzelni i całym procesie produkcyjnym. Zaciągnięcie się oparami zacieru pozostawia niezapomniane wrażenia 🙂
Pałac w Turwi można odwiedzić w trakcie wycieczki Śladami Najdłuższej wojny nowoczesnej Europy.

wielkopolska, gdzie na weekend, co robić w niedziele, ciekawe miejsca w wielkopolsce, atrakcje wielkopolski, Turew, śnieżyce, pałace w wielkopolsce, praca organiczna, generał chłapowski

Pałac w Turwi – widok od strony kaplicy

Pałac w Turwi, pałace w Wielkopolsce, ciekawe miejsca co zwiedzać w Wielkopolsce

Jeśli szukasz inspiracji i pomysłów gdzie pojechać na weekend, albo na ciekawą wycieczkę po Wielkopolsce, zajrzyj do oddzielnych artykułów, gdzie opisuję inne atrakcje Wielkopolski.

Drogi Czytelniku, 

Jeśli podoba Ci się to, jak piszę, jeśli zainspirowałam Cię do wyruszenia na wielkopolskie ścieżki, jeśli chciałbyś aby powstało więcej podobnych artykułów, możesz postawić mi kawkę 🙂
Każdy, najmniejszy nawet gest sympatii, komentarz, polubienie na fb czy Instagramie są dla mnie sygnałem, że to co robię ma sens.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

2 Komentarze
  • Anna

    Odpowiedz

    Świetny wybór, ciekawe historie i super wskazówki!! Dziękuje!!

    • Aleksandra Warczyńska

      Bardzo dziękuję 🙂 Wybór co prawda subiektywny, ale faktycznie umieściłam tu pałace z wielkopolskiej pierwszej ligi 🙂 Wielkopolska jest bogata w dworki i pałace i każdy z nich kryje swoje tajemnice. Mam nadzieję, że uda Ci się odwiedzić chociaż kilka z nich 🙂

Skomentuj artykuł