Sanktuarium Górka Duchowna

Górka Duchowna, sanktuarium wielkopolska, bojanowski, ciekawe miejsca w wielkopolsce południowej

Sanktuarium Maryjne w Górce Duchownej

Wśród wielkopolskich sanktuariów jest jedno, pozornie niewielkie, a jednak przyciągające co roku rzesze pielgrzymów. Nazwano je Jasną Górą Wielkopolski. Mowa tu o sanktuarium Matki Boskiej Pocieszenia w Górce Duchownej.

Górka duchowna, bojanowski, kościół wielkopolska, sanktuarium, ciekawe miejsca wielkopolska południowa

Na klasztornej ziemi

Przez osiem wieków istnienia miejscowość należała do benedyktynów z Lubinia, stąd była zwana Górką Lubińską lub Górką Mniszą. Istnieje podanie, w którym mówi się o wielkiej bitwie, jaka rozegrała się tutaj w XI w. Poległych w walce pochowano w mogile, na której usypano duży kopiec. Jakiś czas później zakonnicy postawili w tym miejscu drewnianą kapliczkę, a na przełomie XIII/XIV w. ustanowiono tu niezależną parafię.
W 1410 r. a może jeszcze wcześniej, w czasie panującej zarazy benedyktyni przywieźli do Górki obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Nie wiadomo kto i kiedy go namalował, wiadomo jednak, że przed obliczem Najświętszej Panienki w Górce wierni od najdawniejszych czasów wypraszali niezwykłe łaski. Wkrótce też sława tego miejsca rozniosła się po Polsce i zaczęli tu ściągać pielgrzymi nie tylko z Wielkopolski, ale i ze Śląska, z Pomorza i z innych zakątków Rzeczpospolitej. Pamiątką po tych wydarzeniach były liczne wota, które zostawiali wdzięczni pątnicy, a w drugiej połowie XVIII w. ks. Ganowicz napisał książkę, w której opisał przypadki 150 uzdrowień dokonanych za wstawiennictwem Maryi.

Górka duchowna, bojanowski, kościół wielkopolska, sanktuarium, ciekawe miejsca wielkopolska południowa

Świętokradztwo i odrodzenie

W 1927 r. w sanktuarium wybuchł groźny pożar, z którego uratowały się jedynie złote sukienki, korona, srebrna rama i wota. Sam obraz jednak spłonął. Istniejący obecnie obraz to kopia wykonana rok po pożarze przez Mariana Szczurkowskiego – ucznia Jana Matejki.

A to ciekawe!

W czasie II wojny światowej celowo uszkodzono zasuwę obrazu, aby cudowny wizerunek uszedł uwagi wroga.

Obraz przetrwał bezpiecznie okres II wojny światowej za celowo uszkodzoną zasuwą. Nie ustrzegł się jednak świętokradztwa w czasach komuny. W 1964 r. skradziono wszystkie wota, a sam obraz porzucono na pobliskim polu. Dwa lata później arcybiskup Antoni Baraniak dokonał ponownej koronacji obrazu nowymi koronami papieskimi.
Kult Matki Boskiej Pocieszenia jest żywy tutaj do czasów współczesnych. Największą rzeszę wiernych gromadzi Wielki Odpust , trwający dziesięć dni na przełomie sierpnia i września.

Pamiątki po wielkich

W przewodniku przeczytałam, że pośród licznych wotów, które znów otaczają obraz znaleźć można mitrę arcybiskupa Leona Przyłuskiego, ornat kardynała Mieczysława Ledóchowskiego oraz portret Piusa IX z własnoręcznym podpisem papieża. W czasie pobytu w sanktuarium nie udało mi się niestety tych skarbów odnaleźć.
Będąc w Górce Duchownej warto zajrzeć do niewielkiej izby poświęconej bł. Edmundowi Bojanowskiemu. Tutaj bowiem korzystając z pomocy swojego przyjaciela ks. Stanisława Gieburowskiego, spędził ostatnie 15 miesięcy życia i tutaj zmarł. Zgodnie ze swoją wolą został pochowany w podziemiach kościoła w Jaszkowie, gdzie założył nowicjat Zgromadzenia Służebniczek NMP. Obecnie jego szczątki znajdują się w siedzibie Zgromadzenia w Luboniu k. Poznania.
Izba znajduje się w budynku plebanii. O otwarcie należy poprosić księdza proboszcza.

Górka duchowna, bojanowski, kościół wielkopolska, sanktuarium, ciekawe miejsca wielkopolska południowa

Górka duchowna, bojanowski, kościół wielkopolska, sanktuarium, ciekawe miejsca wielkopolska południowa

Jeśli interesuje Was postać błogosławionego Edmunda Bojanowskiego można wybrać się do Jaszkowa, gdzie o tej nietuzinkowej postaci opowiada quest – gra terenowa Błogosławiony w Jaszkowie.

Jeśli poszukujecie innych pomysłów na wycieczki w ciekawe miejsca w Wielkopolsce albo interesują Was wielkopolskie atrakcje, poszukajcie inspiracji w oddzielnych artykułach.

W oddzielnym artykule znajdziecie również zestawienie najważniejszych sanktuariów w Wielkopolsce.

 

4 Komentarze
 • Marcin BWZ

  Odpowiedz

  Słyszałaś może kiedyś o Biechowie? Ja bym raczej tej niewielkiej wiosce nadał takie miano. Bardzo ciekawy blog, podoba mi się. Właśnie w weekend będę w Wielkopolsce, żeby trochę odwiedzić rodzinne strony.

  • Aleksandra Warczyńska

   W klasztorze w Biechowie spotkałam kiedyś niezwykłego zakonnika. Wzór pokory i skromności. Utkwiły mi w pamięci jego słowa „co dobre – naśladujcie, co złe – nie pamiętajcie”. Bardzo lubię okolice Biechowa, dużo tam ciekawych miejsc 🙂
   I dziękuję za dobre słowo 🙂 Miłego weekendu 🙂

 • Agata

  Odpowiedz

  Wspomniane wota których nie udało się znaleźć w kościele znajdują się w muzeum parafialnym które to znajduje się przy kościele.

  • Aleksandra Warczyńska

   Dziękuję za informację 🙂 Następnym razem na pewno tam zajrzymy!

Skomentuj artykuł