Punkty widokowe – miejsca, z których warto zobaczyć Wielkopolskę
Wśród atrakcji turystycznych, na jednym z pierwszych miejsc zawsze plasują się punkty widokowe. I obojętnie czy chodzi o widok na rozległe równiny, majestatyczne góry, bezkresne lasy czy po prostu dachy domów, z góry widać więcej, inaczej i lepiej.
Podaję więc zestawienie punktów widokowych w Wielkopolsce, do których udało nam się dotrzeć, lub te o których wiemy, że są, ale czekają na swoją kolej 🙂 Jeśli pominęłam jakieś punkty, o których wiesz, że warto je zobaczyć, napisz koniecznie w komentarzu!
Punktom widokowym w Poznaniu i powiecie poznańskim poświęciłam oddzielny wpis, a poniżej Wielkopolska (w układzie alfabetycznym). Zapraszam!
Czarnków (pow. czarnkowsko-trzcianecki) – punkt widokowy na Górze Krzyżowej
Czarnków to miasto wyróżniające się pięknym położeniem na krawędzi pradoliny. Dzięki temu choć stara część miasta leży bezpośrednio nad rzeką, to jego nowa część wdarła się na wysoką krawędź pradoliny. W tym też miejscu, na Górze Krzyżowej urządzono ładny punkt widokowy, z lunetą i ławeczkami, skąd roztacza się niesamowita panorama na miasto i całą pradolinę. Aby dotrzeć tu pieszo z centrum miasta, trzeba skierować się w ul. Harcerską, a potem schodami pod górę. Natomiast samochodem można dojechać od drugiej strony ul. Krętą (ale uwaga! ul. Kręta jak sama nazwa wskazuje ma kilka odnóg).
Punkt widokowy jest zaznaczony na Mapie Google jako Punkt widokowy Góra Krzyżowa.
Gniezno (pow. gnieźnieński)- punkt widokowy na wieży katedralnej
Katedra w Gnieźnie to żelazny punkt prawie każdej wycieczki na Szlak Piastowski i do Gniezna. A tam oprócz niewątpliwie ciekawego wnętrza zabytkowej katedry z podziemiami, relikwiami św. Wojciecha i Drzwiami Gnieźnieńskimi jest jeszcze możliwość wejścia na wieżę widokową. Wejście niestety odbywa się tylko schodami, ale widok na miasto jest piękny. Wrażenie potęguje bijący na sąsiedniej wieży dzwon. Kiedy już wejdziecie na wieżę, poszukajcie napisów jakie pozostawili po sobie budowniczowie pracujący przy rekonstrukcji katedry po zniszczeniach wojennych.
Bilety wstępu należy zakupić w kasie znajdującej się w Muzeum Archidiecezjalnym. Trzeba pamiętać, że w czasie sprawowania nabożeństw nie ma możliwości wejścia na wieżę i zwiedzania katedry (warto wcześniej sprawdzić godziny nabożeństw).
Aktualne informacje z godzinami dostępności wieży i cenami biletów znajdziecie na stronie internetowej.
Na punkt widokowy dotarliśmy w trakcie zabawy z aplikacją Królika GOń, o której więcej piszę tutaj.
Duszno (pow. gnieźnieński) – punkt widokowy na Pojezierze Gnieźnieńskie
Choć sama wieża nie jest jakoś bardzo wysoka, to jej położenie na Wale Wydartowskim – najwyższym wzniesieniu Pojezierza Gnieźnieńskiego gwarantuje niezwykłe widoki. Przy dobrej pogodzie widać stąd wieże katedry w Gnieźnie, Inowrocław, a są i tacy, którzy dostrzegli bazylikę w Licheniu. Niezależnie od pogody warto zboczyć z głównej trasy DK 15 (jest drogowskaz) i przejechać kawałek gruntową drogą, aby odetchnąć świeżym powietrzem i nacieszyć oczy pięknym widokiem. Jeśli będziecie przejeżdżać przez Wydartowo zwróćcie uwagę na stojącą przy skrzyżowaniu dróg zabytkową XIX-wieczną kuźnię z charakterystycznym podcieniem i bocianim gniazdem na kominie.
Wieża jest opisana na Mapie Google jako Punkt widokowy Duszno.
Kiszkowo (pow. gnieźnieński) – punkt widokowy na Stawy Kiszkowskie.
Do tej wieży niełatwo trafić. Jadąc z Kiszkowa drogą nr 197 w kierunku Gniezna, po lewej stronie jest drogowskaz na Brudzewko. I tam najpierw pokaże się pierwsza wieża dla odważnych. Widok stamtąd faktycznie ładny, ale wejście na górę tylko po drabinie. Do drugiej wieży trzeba pojechać nieco dalej, aż do Brudzewka i kawałek za wsią, drogą gruntową nad brzegiem stawu znajduje się wieża z bezpiecznym wejściem. Jej walory doceni się w porze migracji ptaków, których tysiące można tutaj zaobserwować.
Na Mapie Google jest zaznaczona pierwsza wieża z drabiną, do drugiej trzeba jechać na czuja 😉
Żerków (pow. jarociński) – punkt widokowy na Śmiełów
Przy drodze pomiędzy Żerkowem i Śmiełowem znajduje się kolejny punkt widokowy, z którego w pełni można docenić walory Żerkowsko-Czeszewskiego Parku Krajobrazowego. Na naturalnym wzniesieniu, przy ścianie lasu postawiono niewielką wieżę i wiatę ze stolikami. Z tego miejsca jak na dłoni widać pałac w Śmiełowie oraz kościół w Brzóstkowie. Przy ładnej pogodzie widać panoramę okolicy aż po Pyzdry. Punkt ten łatwo przeoczyć. Jadąc z Żerkowa należy wypatrywać po prawej stronie zatoczki parkingowej na kilka samochodów.
Na Mapie Google jest oznaczony jako Szwajcaria Żerkowska Punkt Widokowy.
Kalisz (pow. kaliski) – punkt widokowy na wieży ratuszowej
Od kiedy wyremontowano wnętrza kaliskiego ratusza, można wejść na wieżę, skąd roztacza się piękna panorama na miasto i okolicę. Szczególne wrażenie robią czerwone dachy Starówki. Aby dostać się na wieżę, należy zakupić bilet w punkcie Informacji Turystycznej mieszczącej się w ratuszu. Po drodze zwiedza się na kilku piętrach ekspozycję poświęconą historii miasta, widać też działający mechanizm zegara wieżowego, a ukoronowaniem wysiłku jest na prawdę ładny widok na miasto. Nam udało się wejść na wieżę we wrześniu 2020 r. kiedy wejścia odbywały się o pełnej godzinie i należało wcześniej zarezerwować wejście na konkretną godzinę. Zwiedzanie ekspozycji odbywało się wtedy w małych grupach, z przewodnikiem, który przy okazji opowiadał o historii Kalisza.
Aktualne informacje o dostępności wieży i cenach biletów znajdziecie na stronie internetowej Informacji Turystycznej.
Licheń (pow. koniński) – taras widokowy
Taras widokowy w Licheniu znajduje się na wieży bazyliki i jest to najwyżej położony punkt widokowy w Wielkopolsce. Znajduje się na 31 piętrze, a na górę można dostać się windą bądź pieszo, pokonując 761 stopni. Taras jest przeszklony, co z jednej strony oznacza, że nie wieje, ale z drugiej strony w zdjęciach przez szybę zostaje odbicie (co widać). Wstęp na taras jest płatny.
Aktualne informacje o dostępności wieży i cenach biletów znajdziecie na stronie internetowej sanktuarium w Licheniu.
Paprotnia (pow. koniński) – wieża widokowa na Konin
Niby okolice Konina nie obfitują we wzgórza, ale może właśnie dlatego nic nie zasłania widoku z wieży w Paprotni. Postawiona tu wieża ma taras widokowy na wys. ok. 22 m, skąd przy dobrej pogodzie widać Konin, Licheń i elektrociepłownię w Turku. Wieżę widać z daleka, jadąc z Konina DK nr 92 na wschód – po lewej stronie. Przy wieży znajduje się duży parking.
Aby nawigacja doprowadziła na miejsce wystarczy wpisać Wieża widokowa Paprotnia.
Brzeźno (pow. koniński) – wieża widokowa na Złotej Górze
Drogowskaz kierujący do wieży widokowej na Złotej Górze znajduje się przy drodze krajowej 92 w Brzeźnie, ale do samej wieży jeszcze stąd kawałek drogi. Parking „przy wieży” znajduje się przy drodze prowadzącej do Wyszyny i tutaj jest ostatni drogowskaz kierujący na punkt widokowy, a do przejścia przez las jest ok. kilometr, bez żadnego oznakowania. Nam pomogła nawigacja i tu uwaga (!), tuż przy dojściu do wieży, najpierw widać wieżę telekomunikacyjną, którą trzeba minąć schodząc z leśnej drogi, w wąską ścieżkę, a dopiero po chwili widać wieżę widokową. Ale trzeba przyznać, że widok jest przedni aż po Konin, Licheń i Turek.
Na Mapie Google jest oznaczona jako Wieża widokowa na Złotej Górze
Osieczna (pow. leszczyński) – wieża widokowa Jagoda
Kilka kilometrów za Osieczną w stronę Ponieca, postawiono nową wieżę widokową Jagoda 2. Pierwsza znacznie niższa, wraz z upływem czasu zaczęła się chylić ku upadkowi, dlatego też rozebrano ją i przez kilka lat nie było skąd obserwować panoramy miasta. Obecna, zdecydowanie wyższa, solidniejsza cieszy się dużą popularnością wśród okolicznych mieszkańców. Dojazd do wieży jest ładnie oznaczony, urządzono też sporych rozmiarów parking. Dojście na wieżę leśną drogą, nieco pod górę.
Łężeczki (pow. międzychodzko-sierakowski) – punkt widokowy koło pomnika grzyba
Punkt widokowy znajduje się tuż przy drodze pomiędzy miejscowościami Łężeczki i Białokosz. Rozciąga się stąd piękny widok na Jezioro Chrzypskie, leżące na terenie Sierakowskiego Parku Krajobrazowego.
Jest zaznaczony na Mapie Google jako Punkt widokowy Łężeczki oraz Pomnik borowika.
Grobia (pow. międzychodzko-sierakowski) – punkt widokowy Góra Głazów
Na terenie Pojezierza Międzychodzko-Sierakowskiego wiele jest miejsc, skąd rozciągają się rozległe panoramy na okoliczne jeziora, lasy i wzgórza. Jednak to właśnie nieopodal Grobi został specjalnie przygotowany i zagospodarowany punkt widokowy. Na szczycie wzgórza umieszczono ogromny głaz, który został tu przetransportowany przy pomocy wojska, a u stóp wzniesienia urządzono mały punkt odpoczynku z ławeczkami. Rozciąga się stąd widok na Sierakowski Park Krajobrazowy.
Na Mapie Google punkt został opisany jako Góra Głazów Punkt widokowy.
Ostrzeszów (pow. ostrzeszowski) – punkt widokowy na wieży zamkowej
Na wieży będącej pozostałością po zamku Kazimierza Wielkiego w Ostrzeszowie byłam kilka lat temu z grupą turystów. Obecnie również wejście jest możliwe jedynie dla grup zorganizowanych. Jeśli jednak będziecie w okolicy, sprawdźcie czy nie można się podłączyć do jakiejś grupy, właśnie zwiedzającej Ostrzeszów.
Wstęp na wieżę jest płatny, a informacje dotyczące wejścia na wieżę można uzyskać w Muzeum Regionalnym
Siekowo (pow. wolsztyński) – wieża widokowa
Na wzniesieniu Winnica pomiędzy Siekowem, a Śniatami wybudowano najwyższą w Polsce drewnianą wieżę widokową. Z platformy na jej szczycie (wys. 30m) przy dobrej pogodzie, z pomocą teleskopu można dostrzec nawet karkonoską Śnieżkę (!), a w nieco bliższej odległości Przemęcki Park Krajobrazowy. Bez teleskopu widoczne są miasta położone w odległości nawet 50-70 km. Wieża jest dostępna bez ograniczeń, a wstęp jest bezpłatny. Informacje o dostępności wieży znajdziecie na stronie internetowej Urzędu Gminy w Przemęcie.
Na Mapie Google została oznaczona jako Wieża widokowa na Winnicy.
Kaszczor (pow. wolsztyński) – punkt widokowy w dawnym zborze ewangelickim
Po remoncie dawnego zboru ewnangelickiego w Kaszczorze, jego wieżę udostępniono jako punkt widokowy, z którego można obserwować okolicę. Wstęp na wieżę jest bezpłatny, ale jest otwarty tylko w niedziele od maja do października w godz. 15-16, a w lipcu i w sierpniu w godz. 15-17. Wstęp w innych godzinach można uzgodnić pod nr tel. 65 619 33 45
Świętno (pow. wolsztyński) – wieża widokowa
Wieża ta znajduje się na pięknym krajobrazowo terenie, niedaleko Wolsztyna i Obry, przy drodze powiatowej nr 315. Przy samej drodze stoi duży drogowskaz, kierujący na ładnie zagospodarowany parking, skąd utwardzoną drogą, łatwo dojść do oddalonej ok. 1 km wieży. Sama wieża znajduje się na wzniesieniu, dojście z wózkami może być problematyczne, ale widok wynagradza wszelkie trudy. Jeśli już traficie tutaj warto odwiedzić również wieś z szachulcowym kościołem i przemiłą knajpką. To tutaj w czasie Powstania Wielkopolskiego miał miejsce mało znany epizod, który przeszedł do historii jako Republika Świętno, o którym opowiadam w oddzielnym wpisie. Zdradzę tylko, że miejscowy pastor powołał do życia niezależne państwo (!), które przetrwało prawie rok…
Okonek (pow. złotowski) – punkt widokowy Wrzosowisko Okonek
Na skraju rezerwatu Wrzosowisko Okonek urządzono ładny punkt widokowy z miejscami wypoczynku oraz tablicami edukacyjnymi. Z tego miejsca roztacza się niesamowita panorama na wrzosowiska, które porastają teren po dawnym poligonie wojskowym. Do punktu tego jest możliwy dojazd jedynie drogą gruntową, przez las. Najlepiej kierować się od drogi krajowej nr 11 między Lotyniem a Okonkiem (jest drogowskaz), jadąc przez Brokęcino (jeśli będzie okazja, warto zatrzymać się tu w drewnianym kościółku, najstarszym w regionie, o rzadko tu spotykanej architekturze). Dojeżdżając od tej strony przy wrzosowiskach widać dość duży parking oraz tablice informacyjne. Na Mapie Google punkt jest zaznaczony jako Rezerwat Przyrody Wrzosowiska w Okonku.
Dane GPS oraz informacje aktualne z terenu znajdziecie na stronie internetowej Lasów Państwowych
Przedstawione tutaj punkty widokowe w Wielkopolsce nie wyczerpują tematu. Na pewno są jeszcze inne, o których tu nie wspomniałam, albo takie, które z biegiem czasu zostaną oddane do użytku. Jeśli traficie w takie miejsca, których tu nie wymieniłam, a które Waszym zdaniem są godne polecenia, napiszcie w komentarzach.
Jeśli poszukujecie innych pomysłów na wycieczki w ciekawe miejsca w Wielkopolsce albo interesują Was wielkopolskie atrakcje, poszukajcie inspiracji w oddzielnych artykułach.
Drogi Czytelniku,
Jeśli podoba Ci się to, jak piszę, jeśli zainspirowałam Cię do wyruszenia na wielkopolskie ścieżki, jeśli chciałbyś aby powstało więcej podobnych artykułów, możesz postawić mi kawkę 🙂
Każdy, najmniejszy nawet gest sympatii, komentarz, polubienie na fb czy Instagramie są dla mnie sygnałem, że to co robię ma sens.
4 Komentarze
ADJ
Dodałbym jeszcze wieżę widokową na poznańskich szachtach oraz wieżę widokową w Mosinie (Pożegowo)
Aleksandra Warczyńska
Ponieważ namnożyło się tych punktów widokowych, więc podzieliłam je na dwa artykuły. W jednym wymieniłam wieże w Wielkopolsce, a w drugim punkty widokowe w samym Poznaniu i bezpośredniej okolicy. I właśnie w tym drugim artykule są Szachty i Mosina Pożegowo 🙂 Myślę, że zwłaszcza ta na Szachtach jest najfajniejszym punktem widokowym w Poznaniu obok wieży zamkowej. Ale ta na Szachtach jest i fotogeniczna i widok z niej przepiękny i trasa spacerowa jak się patrzy!
Mateusz
Punkt widokowy w Ujściu (wieża widokowa) na krawędzi pradoliny Noteci (widok na pradolinę i Piłę). Wieża znajduje się na osiedlu górnym, nazywanym Olimpem.
Aleksandra Warczyńska
Zgadza się! I to chyba jeden z ładniejszych widoków! To jeden z tych punktów, które mam w planie odwiedzić… A ponieważ przyjęłam zasadę, że rekomenduję na blogu te miejsca, które sama odwiedziłam, to punkt widokowy w Ujściu ciągle czeka na swoją kolejkę 🙁