Najładniejsze zamki, pałace i dwory w Wielkopolsce. Cz. 1

wielkopolska, ciekawe miejsca w wielkopolsce, co zwiedzać w wielkopolsce, gdzie pojechać w wielkopolsce, wielkopolska z dzieckiem, Mickiewicz w Wielkopolsce, pałac w Śmiełowie, pałace w wielkopolsce, wycieczki po wielkopolsce, ciekawe miejsca w wielkopolsce, zwiedzanie wielkopolski,

Co warto zobaczyć w Wielkopolsce? Zamki, pałace i dworki

Wielkopolska to region niezwykle bogaty w pałace i dworki. Niektóre z nich są wymieniane jednym tchem wśród największych atrakcji regionu, inne trafiły w prywatne ręce i pięknie odremontowane skryły się za wysokimi płotami, chroniącymi prywatności ich właścicieli. Jeszcze inne w zapomnieniu popadają w ruinę. Spośród wielu wybrałam na początek moją osobistą, subiektywną listę TOP 5 zamków, pałaców i dworów.
Nie pytajcie dlaczego akurat te, a nie inne. Po prostu te miejsca lubię bardziej niż inne i już 🙂

Zamek w Kórniku

To zdecydowanie mój faworyt, to jedna z ikon wielkopolskich atrakcji turystycznych. Zachował się w doskonałym stanie i wielka tu zasługa gospodarza – Polskiej Akademii Nauk, która sprawuje nadzór zarówno nad budynkiem i ekspozycją jak i, a może przede wszystkim nad Biblioteką Kórnicką. W jej zasobach znajdują się zarówno blisko 900-letnie manuskrypty, listy Zygmunta Augusta, dzieła Jana Kochanowskiego, jak i prawie “współczesne” rękopisy Mickiewicza, Słowackiego i Norwida. Choć może wydawać się to śmieszne, ale zwiedzanie zamku rozpoczyna się od nałożenia przedpotopowych filcowych kapci. Kiedy jednak spojrzymy na przepiękne parkiety, kapcie przestają przeszkadzać (w dobie covid-19 zrezygnowano z kapci, na rzecz chodników ułożonych na trasie zwiedzania. Czy po epidemii powrócą kapcie? Zobaczymy). Zwiedzanie zamku to opowieść o niezwykłych gospodarzach,  począwszy od Tytusa Działyńskiego – autora przebudowy zamku, na jego wnuku Władysławie Zamoyskim skończywszy.

A to ciekawe!

Władysław Zamoyski zastawiając dobra kórnickie wykupił na licytacji Zakopane i Morskie Oko, aby uratować je przed zniszczeniem i degradacją. Po odzyskaniu niepodległości przekazał wszystkie swoje dobra Ojczyźnie, dokonując największej darowizny w dziejach II Rzeczpospolitej.

Zamek to wreszcie miejsce, gdzie mieszka najsłynniejszy polski duch – Biała Dama. Spogląda na zwiedzających z dużego portretu w jadalni, gdzie na podłodze można zobaczyć odciśnięte ślady spiczastych pantofelków 🙂 Nie wierzycie? To musicie wybrać się do Kórnika i sprawdzić :).

A to ciekawe!

Słynna Biała Dama to duch Teofili z Działyńskich Szołdrskiej Potulickiej, która w swoich czasach uchodziła za skandalistkę i ekscentryczkę. Nie dość, że rozwódka, to jeszcze założyła hodowlę … jedwabników (!)

Jeśli planujecie zwiedzać zamek w czasie długiego weekendu majowego, albo w okresie wakacyjnym, musicie liczyć się z  oczekiwaniem w kolejce do wejścia. W okresie zimowym zamek jest niedostępny dla zwiedzających. Aktualne godziny otwarcia i ceny biletów znajdziecie na stronie internetowej PAN.

Zamek to nie jedyna atrakcja Kórnika, można tu ciekawie spędzić cały dzień. Jakie jeszcze są atrakcje w Kórniku przeczytacie w oddzielnym artykule.

Wielkopolska, zamek w Kórniku, biała dama, zamki w wielkopolsce, wycieczki po wielkopolsce, ciekawe miejsca w wielkopolsce, zwiedzanie wielkopolski,

Zamek w Kórniku

Pałac w Rogalinie

Całkiem niedaleko od Kórnika (12 km) znajduje się kolejna atrakcja z pierwszych stron przewodników – pałac w Rogalinie. Wybudował go Kazimierz Raczyński jako swoją rezydencję, kiedy został starostą generalnym Wielkopolski. W ciasno zabudowanym XVIII-wiecznym Poznaniu nie dało się mieszkać, więc wybudował sobie rezydencję godną swojego stanowiska. Dzisiaj po gruntownym remoncie pałac przyciąga w ciągu roku tysiące turystów. Dzięki zagranicznym środkom udało się go przywrócić do stanu z czasów świetności. Największe wrażenie robi doskonale zrekonstruowana biblioteka, którą udało się odtworzyć dzięki zachowanej kompletnej XIX-wiecznej dokumentacji. Najbardziej znanym przedstawicielem rodu, związanym z Rogalinem był Edward Raczyński. To właśnie on ufundował Bibliotekę Raczyńskich w Poznaniu, to on doprowadził do końca urządzenie Złotej Kaplicy, to również on odebrał sobie życie strzałem z armatki na Wyspie Edwarda w Zaniemyślu.  Ale również z tego rodu pochodził Edward Bernard Raczyński – ostatni prezydent Rzeczypospolitej na uchodźstwie, który po śmierci spoczął w ukochanym Rogalinie.

Jeśli wybierzecie się do Rogalina, to nie ograniczajcie się tylko do zwiedzenia pałacu. Koniecznie trzeba odwiedzić też Galerię Obrazów z dziełami Malczewskiego, Wyspiańskiego…… oraz Matejki.

A to ciekawe!
Galeria Obrazów została zaprojektowana i wybudowana w taki sposób, aby móc zaprezentować największy obraz Jana Matejki Dziewica Orleańska. Jego powierzchnia wynosi 47 m kw. (!) Jeśli dobrze się przyjrzycie odnajdziecie na nim autoportret malarza.

Warto zajrzeć również do Powozowni. Nieczęsto zdarza się taka ekspozycja dawnych karet i powozów.

A kiedy już nasycicie oczy pięknymi wnętrzami, zapraszam na spacer po parku francuskim, który płynnie przechodzi w angielski, a ten z kolei w naturalny Rogaliński Park Krajobrazowy ze słynnymi rogalińskimi dębami. Te najsłynniejsze Lech, Czech i Rus owiane legendą rosną niedaleko pałacu i traficie do nich kierując się strzałkami w parku, ale warto zejść nieco niżej, gdzie w naturalnych warunkach rosną naprawdę wiekowe drzewa. Wiele z nich uznano za pomniki przyrody.

Spacerując po Rogalinie przejdźcie do kościoła – mauzoleum Raczyńskich. Dzisiaj pełni on funkcję kościoła parafialnego, ale w jego podziemiach znajdują się trumny i nagrobki najznamienitszych przedstawicieli rodu.

Jeśli zdecydujecie się na wizytę w Rogalinie, sprawdźcie na stronie Muzeum Narodowego w Poznaniu, w który dzień tygodnia są darmowe wejścia (na chwilę obecną 04.2020 jest to wtorek). I pamiętajcie, że nawet w dzień z wolnym wstępem należy pobrać bilet, a ilość zwiedzających jest ograniczona (może się okazać, że przychodząc w sobotnie, słoneczne południe, bilety do końca dnia już mogą być wyprzedane). Wejścia do pałacu odbywają się o konkretnych godzinach, a po ekspozycji w pałacu turystów indywidualnych oprowadza audio przewodnik z bardzo ciekawą narracją.

Więcej informacji o pałacu w Rogalinie i jego atrakcjach znajdziecie w oddzielnym wpisie.

Pałac w Rogalinie, pałace w wielkopolsce, ciekawe miejsca w wielkopolsce, edward raczyński, muzeum, turystyka rodzinna, gdzie na majówkę,

Pałac Raczyńskich w Rogalinie

Pałac w Śmiełowie

Jeden z najładniejszych pałaców w regionie, który można zwiedzać. Mieści się tu jeden z oddziałów Muzeum Narodowego w Poznaniu – Muzeum Adama Mickiewicza. Lokalizacja nie jest przypadkowa, ponieważ to właśnie stąd poeta próbował przedostać się do ogarniętego Powstaniem Listopadowym Królestwa Polskiego. Widok jaki roztacza się z okien pałacu jak żywo przypomina krajobraz opisany w pierwszych wersach Pana Tadeusza, zaczynających się „Litwo, Ojczyzno moja…”

A to ciekawe!

Wielkopolskie krajobrazy oraz bohaterów i historie tu zasłyszane przeniósł Mickiewicz na karty Pana Tadeusza. Wielkopolskie tropy epopei prowadzą min. do Śmiełowa, Turwi, Żerkowa, Objezierza, Kopaszewa i wielu innych miejsc.

Tutaj wreszcie wdał się w głośny romans z Konstancją Łubieńską, która dla wieszcza gotowa była rzucić męża i troje dzieci. To tylko niektóre historie, które można usłyszeć od przewodników oprowadzających po śmiełowskiej ekspozycji. Ale to nie wszystko, bo nieopodal urządzono Ogródek Zosi z uroczą rzeźbą, a kawałek dalej w parku pod okazałym dębem stoi pomnik upamiętniający pobyt poety. A i sama okolica jest wyjątkowo urokliwa – to w końcu Żerkowsko-Czeszewski Park Krajobrazowy. 
Aktualne informacje dotyczące godzin otwarcia oraz cen biletów można sprawdzić na stronie internetowej Muzeum. 

Mickiewicz w Wielkopolsce, pałac w Śmiełowie, pałace w wielkopolsce, wycieczki po wielkopolsce, ciekawe miejsca w wielkopolsce, zwiedzanie wielkopolski,

Pałac w Śmiełowie

Dwór w Koszutach

to zdecydowanie moje ulubione muzeum regionalne. Ma tu swoją siedzibę Muzeum Ziemi Średzkiej i zupełnie nie przypomina dziesiątków muzeów tego typu. Nie ma tu gablot z historycznymi dokumentami, sztandarów i wojskowych mundurów, ani fragmentów glinianych naczyń świadczących o pradawnej przeszłości miejsca. I nie, żebym krytykowała tego rodzaju ekspozycje, ale bez dobrego komentarza, dla przeciętnego turysty są one mało ciekawe. Muzeum w Koszutach jest zupełnie inne. Tutaj zaaranżowano ekspozycję w taki sposób, aby do złudzenia przypominała dwór z końca XIX w. I efekt, który osiągnięto jest idealny! Zwiedzający odnosi wrażenie, że gospodarze tylko na chwilę wyjechali do miasta, a po powrocie zaraz siądą do obiadu i życie rodzinne będzie toczyć się dalej. Znajdziemy tu oprócz salonu i jadalni pokój pani domu z rozwieszonymi elementami garderoby i drobnymi przedmiotami codziennego użytku. W pokoju pana znajdziecie akcesoria myśliwskie, pieska do zdejmowania butów, a na szafie słoik z kompotem na chorobę drugiego dnia ;). Najbardziej mnie zauroczył jednak pokój dziecięcy z wózkiem i oryginalnymi zabawkami. Gospodarze miejsca dbają o autentyczność przez cały rok, bo nawet zimą krzaki róż przed dworem są pieczołowicie owinięte w słomiane chochoły.
Informacje o godzinach dostępności oraz cenach biletów znajdziecie na stronie internetowej Muzeum.

dwory i pałace w wielkopolsce, wycieczki po wielkopolsce, ciekawe miejsca w wielkopolsce, zwiedzanie wielkopolski,

Dwór w Koszutach

Zamek w Gołuchowie

to znów obiekt z pierwszych stron przewodników. Nie bez przyczyny mówi się o nim, że to miniatura zamków nad Loarą, bo faktycznie formą nie przystaje do wielkopolskich wzorców. I może dlatego jest tak wyjątkowy? Spacerując po zamku czuć wyraźnie ducha Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej, która u schyłku życia nazywała Gołuchów ziemskim rajem. Spacer po komnatach zamkowych to prawdziwa podróż w czasie i przestrzeni, bo wśród eksponatów znajduje się wyjątkowa kolekcja waz antycznych – największa taka w Polsce. Co prawda, duża jej część wbrew woli Izabeli znalazła się w Warszawie, ale mimo to jest tu co oglądać. Również wiele elementów wyposażenia, min. piękne kominki zostały wybrane i sprowadzone tu przez Izabelę aż z Francji, a niektóre z elementów dekoracyjnych zostały osobiście wykonane przez uzdolnioną właścicielkę. A że Gołuchów to nie tylko zamek, ale też piękny rozległy park, zagroda żubrów i muzea leśnictwa oraz największy głaz narzutowy w Wielkopolsce, to wszystko oznacza, że wybierając się tutaj trzeba zarezerwować sobie cały dzień i niespiesznie chłonąć niezwykłą atmosferę tego miejsca. Jeśli boicie się, że nie uda Wam się samodzielnie zwiedzić wszystkiego, to do pomocy macie w zamku – audio przewodnik, a po parku dwa questy – gry terenowe, z pomocą których na pewno nie będziecie się nudzić.
Więcej o zamku w Gołuchowie i jego atrakcjach przeczytacie w oddzielnym wpisie.
Informacje o godzinach dostępności oraz cenach biletów znajdziecie na stronie internetowej Muzeum

 

Gołuchów, zamki w wielkopolsce, ciekawe miejsca w wielkopolsce, izabela działyńska

Zamek w Gołuchowie

Jeśli szukasz inspiracji i pomysłów gdzie pojechać na weekend, albo na ciekawą wycieczkę po Wielkopolsce, zajrzyj do oddzielnych artykułów, gdzie opisuję inne atrakcje Wielkopolski.

Drogi Czytelniku, 

Jeśli podoba Ci się to, jak piszę, jeśli zainspirowałam Cię do wyruszenia na wielkopolskie ścieżki, jeśli chciałbyś aby powstało więcej podobnych artykułów, możesz postawić mi kawkę 🙂
Każdy, najmniejszy nawet gest sympatii, komentarz, polubienie na fb czy Instagramie są dla mnie sygnałem, że to co robię ma sens.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

2 Komentarze
  • Anna

    Odpowiedz

    Świetny wybór, ciekawe historie i super wskazówki!! Dziękuje!!

    • Aleksandra Warczyńska

      Bardzo dziękuję 🙂 Wybór co prawda subiektywny, ale faktycznie umieściłam tu pałace z wielkopolskiej pierwszej ligi 🙂 Wielkopolska jest bogata w dworki i pałace i każdy z nich kryje swoje tajemnice. Mam nadzieję, że uda Ci się odwiedzić chociaż kilka z nich 🙂

Skomentuj artykuł