Najciekawsze muzea w Wielkopolsce

skansen osiek, ciekawe muzea, wielkopolskie atrakcje, ciekawe miejsca w wielkopolsce na weekend,

Wielkopolskie muzea, które warto zwiedzić

Czy lubicie zwiedzać muzea? Przyznam się, że nie wszystkie wzbudzają mój entuzjazm, ale są też takie, gdzie mogę wracać wiele razy i za każdym razem odnajdę coś ciekawego. W Wielkopolsce jest z czego wybierać, zarówno spośród tych z pierwszej ligi (które nie zawsze mnie zachwycają), jak i tych małych, które powstały z pasji i prywatnej kolekcji i mają swój klimat.

Opowiem tutaj o tych, które mnie w szczególny sposób zachwyciły, stawiając w jednym rzędzie te z pierwszych stron przewodników i małe, unikalne kolekcje. Pominę zupełnie Poznań, któremu poświęcę oddzielny artykuł, a te które tu zebrałam podzielę dla porządku na kilka kategorii.

Skanseny i muzea na wolnym powietrzu

Skanseny i muzea na wolnym powietrzu cieszą się szczególnym zainteresowaniem, zwłaszcza przy ładnej pogodzie, kiedy poszukujemy miejsca na spacer. Doceniają je szczególnie rodziny z dziećmi, gdzie maluchy bez problemu mogą się wybiegać. A jeśli możemy do tego dołączyć aktywne zwiedzanie, można mówić o pełni szczęścia. Poniżej kilka, moim zdaniem najciekawszych skansenów w Wielkopolsce

Wielkopolski Park Etnograficzny czyli Skansen w Dziekanowicach.

To jedno ze starszych tego typu muzeów w Polsce i jedno z większych. Na powierzchni 21 ha odtworzono tradycyjną zabudowę wielkopolskiej wsi z przełomu XVIII/XIX w. Znajdziecie więc tutaj cały przekrój ówczesnego społeczeństwa. Będzie chałupa bogatego chłopa, ale i domek komornicy wraz z mnóstwem stanów pośrednich 😉 Będzie też przegląd wiejskiego rzemiosła, bo w zamożnej wsi często był kowal, szewc i młynarz. A że Wielkopolska wiatrakami stoi, to i na wzgórzu nad jeziorem znajdziecie trzy typy wiatraków 🙂 , do których niekiedy można wejść. W centrum wsi stoi uroczy drewniany kościółek, gdzie w Boże Ciało i w święto Matki Boskiej Zielnej odbywają się tradycyjne nabożeństwa, których uczestnicy mają na sobie stroje regionalne. Tak jak wieś żyła w cieniu dworu, tak i tutaj znajdziecie uroczy szachulcowy dwór –replikę dworu ze Studzieńca z wyposażeniem z epoki.

Atrakcje dla dzieci w Dziekanowicach

Atrakcją nie tylko dla najmłodszych są niewątpliwie żywe zwierzęta gospodarskie, które można spotkać w wielu zagrodach.
Praktycznie co miesiąc skansen ożywa, w poszczególnych chatach pracownicy w strojach chłopskich smażą powidła, pieką chleby, gotują korbola (co to jest korbol oraz inne regionalne potrawy przeczytacie w oddzielnym artykule). Na podwórkach pracują rymarze i powroźnicy, chłopi młócą zboże albo strzygą owce. Na rozpiętych sznurach suszy się uprana bielizna. Po prostu wieś żyje.

Żywy skansen i inne imprezy w skansenie

Terminy imprez w skansenie znajdziecie na stronie muzeum.

Zwiedzając skansen można wejść do większości obiektów, jednak z komentarzem przewodnickim już bywa różnie. Fajną alternatywą jest quest, który pełni rolę przewodnika z zagadkami w zagrodzie bamberskiej. Ulotkę z tekstem gry możecie otrzymać w kasie, lub samodzielnie wydrukować ze strony muzeum.

Skansen w Dziekanowicach jest integralną częścią Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, które znajduje się dosłownie kilka kilometrów dalej. Wybierając się w te okolice, warto odwiedzić oba obiekty jednocześnie. Zachęca do tego wspólny bilet do obu obiektów – zapytajcie o to w kasie!

Dniem bezpłatnym jest czwartek.

skansen w dziekanowicach, wielkopolski park etnograficzny, skansen w wielkopolsce, miejsce na spacer

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy

To muzeum matka dla muzeów na Lednicy, w Dziekanowicach, w Gieczu i Grzybowie. Tutaj dotyka się 1000-letniej historii Polski w sensie dosłownym. Na wyspie – Ostrowie Lednickim zobaczycie romańskie pozostałości po pałacu książęcym z czasów Mieszka I (!). To tutaj Bolesław Chrobry hucznie przyjmował Ottona III. Jeszcze dziś zachowane wały budzą respekt. I pomyślcie, że te prawie 1000 – letnie budowle o mały włos nie zostałyby doszczętnie zniszczone. Uchronił je przed rozbiórką hrabia Albin Węsierski z pobliskiego Zakrzewa, po prostu … kupując całą wyspę. Wcześniej wiekowe mury traktowano jako darmowy magazyn kamienia budowlanego!

Gry terenowe – aktywne zwiedzanie

Po wyspie możecie po prostu pospacerować, wspomagając się umieszczonymi przy poszczególnych obiektach tabliczkami informacyjnymi, ale zdecydowanie lepiej i tutaj skorzystać z questa – gry terenowej, która oprowadzi Was po wyspie, pokazując najważniejsze obiekty, opowie ich historię, a na końcu gry zdobędziecie skarb w postaci …. 🙂

Wybierając się na Ostrów Lednicki pamiętajcie, że zasadnicza część ekspozycji znajduje się na wyspie, na którą można się dostać jedynie promem. Jest on dostępny w cenie biletu i ostani kurs ma miejsce 40 minut przed zamknięciem muzeum.

W obrębie muzeum, ale na stałym lądzie zobaczycie wystawy plenerowe, kilka wiatraków, min. wiatrak z Kobylina (najstarszy w Polsce, pochodzący z XIV w. ). W sezonie letnim niekiedy są organizowane dla dzieci żywe lekcje historii. Planując wyjazd, warto zapytać o to w muzeum.

Nieopodal skansenu, nad jeziorem znajduje się klimatyczna karczma, gdzie w sezonie letnim można się posilić.

Informacje o cenach biletów i godzinach wstępów znajdziecie na stronie internetowej
Dniem bezpłatnym jest czwartek

ostrów lednicki, szlak piastowski atrakcje, styl romański, wielkopolska atrakcje, ciekawe miejsca w wielkopolsce, szlak romański, ciekawe muzea

Pozostałości romańskich budowli na Ostrowie Lednickim

Skanseny w Wolsztynie i w Osieku

Podobnymi obiektami co Wielkopolskie Muzeum Etnograficzne w Dziekanowicach są skanseny w Wolsztynie i w Osieku. Oba są mniejsze, ale równie urokliwe. I choć zagrody pozornie są podobne, to jednak wyraźnie różnią się od siebie. W Osieku zobaczycie zdecydowanie więcej domów w kratkę, charakterystycznych dla północnej Wielkopolski. Wolsztyńskie muzeum można zwiedzić w całości przy pomocy dwóch tras questowych, które wzajemnie się uzupełniają. Ulotki otrzymacie w kasie muzeum. Oba skanseny organizują również imprezy okazjonalne, w czasie których można poznać lokalne zwyczaje, zawody związane z życiem wsi, no i obowiązkowo żywe zwierzątka.

Wolsztyn

Godziny otwarcia i ceny biletów znajdziecie na stronie internetowej muzeum
Zwróćcie uwagę na bilet niedzielny!
Dniem bezpłatnym w Wolsztynie jest we wtorek

Zwiedzanie skansenu można połączyć z wycieczką pociągiem do Wolsztyna.

Osiek

Godziny otwarcia i ceny biletów znajdziecie na stronie internetowej muzeum

skansen osiek, ciekawe muzea, wielkopolskie atrakcje, ciekawe miejsca w wielkopolsce na weekend,

skansen osiek, ciekawe muzea, wielkopolskie atrakcje, ciekawe miejsca w wielkopolsce na weekend,

Zabytkowe chaty w skansenie w Osieku

Skansen Filmowy Soplicowo w Cichowie

Nieco inny charakter ma Skansen Filmowy w Cichowie. To miejsce, gdzie wykorzystano dekoracje pozostałe po produkcji filmu Pan Tadeusz i urządzono mickiewiczowskie gospodarstwo – dworek. Nawiązano w ten sposób do pobytu Mickiewicza w Wielkopolsce w czasie Powstania Listopadowego, kiedy wieszcz spędził u nas blisko pół roku, goszcząc w wielkopolskich pałacach i dworach. Swoje wrażenia z pobytu, historie, ludzi, obiekty umieścił w swojej epopei Pan Tadeusz. Dobrze się więc stało, że udało się zachować scenografię i urządzić taki miły zakątek. Smaczku dodaje fakt, że obiekt ten jest prowadzony przez Marka Pinkowskiego , który jest treserem zwierząt na potrzeby polskiej kinematografii. Nikogo nie zdziwią więc spacerujące po zagrodzie zwierzęta. A może załapiecie się  na pokaz tresury?

Szczególnie urokliwie jest tutaj w porze kwitnienia drzew owocowych. Jeśli zapragniecie tutaj pobyć dłużej niż niedzielne popołudnie, skansen dysponuje miejscami noclegowymi oraz niezłą kuchnią. Najwięcej turystów przybywa latem, kiedy zwiedzanie skansenu można połączyć z relaksem na pobliskim kąpielisku nad Jeziorem Cichowo.

Skansen jest otwarty w weekendy, wstęp bezpłatny.

Cichowo, skansen soplicowo, muzea w wielkopolsce, ciekawe miejsca, atrakcje wielkopolski,

Pokaz układania ptaków

Parowozownia Wolsztyn

Parowozownia w Wolsztynie to nie skansen, ale ciągle działający zakład, z którego każdego dnia wyruszają na trasę pociągi prowadzone przez parowozy. Jednak ze względu na fakt, że jest to obiekt, którego zwiedzanie odbywa się na świeżym powietrzu, zaszufladkowałam go do skansenów 🙂 Oprócz czynnych parowozów zobaczycie tu maszyny, które lata świetności mają już za sobą, jednak ciągle są niemym świadkiem minionych czasów.

Jeśli przybędziecie tu w porze zjazdu parowozu z trasy, będziecie mogli obejrzeć naprawdę unikalny obrządek lokomotywy czyli oporządzenie jej po podróży (każda z czynności ma swoją nazwę i własny rytuał).

Zwiedzanie

Parowozownię można zwiedzać zarówno w grupach pod opieką przewodnika, jak i indywidualnie. Tym drugim serdecznie polecamy zwiedzanie z questem – grą terenową (bezpłatną i bezobsługową), przy pomocy której można poznać historie i zastosowania najważniejszych zgromadzonych w Parowozowni eksponatów, odcyfrować tajemnicze literki umieszczone na parowozach i wiele, wiele innych.
Ulotkę z tekstem gry otrzymacie w kasie, albo też można ją samodzielnie wydrukować ze strony internetowej.

W dni powszednie można odwiedzić ekspozycję w małym muzeum kolejnictwa.

Zwiedzając Parowozownię z dziećmi pamiętajcie, że to ciągle działający zakład pracy i warto tu mieć oczy dookoła głowy.

Godziny zwiedzania Parowozowni, ceny biletów, rozkłady jazdy parowozów itp. znajdziecie na stronie internetowej Parowozowni.

parowozy wolsztyn, parowozownia, turystyka kolejowa, przejazd parowozem, wielkopolska atrakcje, ciekawe miejsca w wielkopolsce

Parowozownia Gniezno

Drugim „kolejowym” obiektem, który zainteresuje miłośników kolei jest Parowzownia w Gnieźnie, którą opiekuje się grono pasjonatów kolei. Niegdyś była to jedna z większych parowozowni w regionie, dziś jest już tylko obiektem na turystycznej mapie Gniezna. Pomimo kiepskiego stanu technicznego zachowało się sporo ciekawostek. Tutaj jest np. ostatni w Europie drewniany żuraw węglowy (!).

Zwiedzanie parowozowni w czasie wakacji jest możliwe codziennie o godz. 11.30, 13.00, 14.30, w pozostałych miesiącach tylko w weekendy. Godziny i terminy zwiedzania oraz kontakt do osób obsługujących parowozownię znajdziecie na jej fb.

Teraz przejdziemy do muzeów pod dachem. A ponieważ jesteśmy w klimatach technicznych, to będzie tu pasowało muzeum, które powinno zainteresować panów 😉

Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku

Mieści się ono w budynku XIX – wiecznej fabryki sukienniczej z zachowanymi oryginalnymi wnętrzami. Na ekspozycji znajdziecie zarówno maszyny włókiennicze począwszy od tych XIX-wiecznych, po niemal współczesne, napędy parowe, maszyny drukarskie, dużą kolekcję fortepianów i zabytkowych tkanin. Nam udało się zwiedzić muzeum w towarzystwie przewodnika i z jego opowieścią, zgromadzone tu urządzenia zainteresowały również kobiety 😉

Godziny otwarcia i ceny biletów znajdziecie na stronie internetowej muzeum

Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku, ciekawe muzea, atrakcje wielkopolski, ciekawe miejsca

Muzeum znajduje się w dawnej fabryce sukna w Opatówku

Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku, ciekawe muzea, atrakcje wielkopolski na weekend

Każde większe miasto i wiele mniejszych w regionie mają swoje większe i mniejsze muzea, prezentujące lokalne historie. Czasami to dosłownie dwie izby ciasno wypełnione eksponatami, a czasem to potężne ekspozycje zajmujące kilka budynków. W wielu wypadkach poszczególne ekspozycje są niemalże bliźniaczo podobne. Takie same przedwojenne sprzęty gospodarstwa domowego, mundury powstańcze, sztandary miejscowych organizacji, gabloty z dokumentami i zdjęciami. Różnią się tylko, albo aż miejscem i sposobem ekspozycji. Ale to właśnie sposób ekspozycji ma znaczący wpływ na to, że dane muzeum jest bardziej atrakcyjne od innych. I dlatego spośród mnóstwa muzeów regionalnych wybrałam kilka, które mnie najbardziej zachwyciły. Jak zwykle, to mój subiektywny wybór 🙂

Muzeum Ziemi Złotowskiej

Urzekło nas z kilku powodów. Po pierwsze mieści się w przeuroczej szachulcowej kamieniczce w centrum Złotowa. Wydaje się, że to prawie niemożliwe, że takie urocze maleństwo zachowało się w swojej oryginalnej, niezmienionej formie, że na przestrzeni dziejów nie rozebrano jej, nie przebudowano na kolejny nowoczesny budynek. A po przekroczeniu progu jest tylko lepiej. W niedużych pomieszczeniach zgrabnie pokazano cały przekrój historii i tradycji regionu Krajny z wyposażeniem domu, ze strojami regionalnymi, charakterystycznym haftem, z kuchnią i wędzarnią. W innym miejscu zobaczycie pamiątki z pradawnych czasów i eksponaty archeologiczne.

Całości dopełnia nieźle zaopatrzony sklepik z pamiątkami, wydawnictwami regionalnymi i po prostu kasa. Niedaleko w dawnym spichlerzu polecam doskonale działającą Informację Turystyczną. A jeśli lubicie skansenowi klimaty, to odziałem muzeum jest wystawa etnograficzna nad jeziorem – Zagroda Krajniacka.

Godziny otwarcia muzeum i ceny biletów znajdziecie na stronie internetowej.

Zwiedzanie Muzeum można połączyć ze spacerem po Złotowie.

Muzeum Ziemi Złotowskiej, ciekawe muzea, wielkopolskie atrakcje

Muzeum Ziemi Złotowskiej, ciekawe muzea, wielkopolskie atrakcje

Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera

To kolejne świetne muzeum, które nie tak dawno przeszło gruntowną metamorfozę. Zostało ulokowane w centrum miasta w budynku dawnego ratusza. Do niedawna ekspozycja ograniczała się do tradycji tkackich (rzemiosła, z którego Turek był szeroko znany) oraz historyczno-archeologicznych. W wyniku gruntownego remontu, znaczną część ekspozycji poświęcono Józefowi Mehofferowi.

Józef Mehoffer

Zapytacie dlaczego akurat w Turku? Przecież bardziej kojarzy się z młodopolskim Krakowem! Otóż właśnie w Turku, w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa znajduje się dzieło życia tego znanego krakowskiego artysty! Na zaproszenie miejscowego proboszcza spędził tu kilka lat życia pracując przy dekoracji wnętrza świątyni. Spod jego rąk wyszły polichromie, droga krzyżowa i generalnie projekt całego wnętrza kościoła.

W ramach jednego grantu udało się odrestaurować wnętrze kościoła oraz przeprowadzić remont muzeum, rozbudowując ekspozycję o część poświęconą właśnie Mehofferowi. Znajdziecie tutaj sporo osobistych pamiątek po artyście, ale przede wszystkim oryginalne kartony i projekty ogromnych witraży z kościoła. Niezwykłe wrażenie robi porównanie na żywo projektów z gotowymi obrazami no i jedyne chyba przedstawienie Pana Jezusa w … kapeluszu 🙂

Warto wiedzieć, że istnieje możliwość zwiedzania kościoła z przewodnikiem muzealnym, również dla turystów indywidualnych – warto skorzystać z tej oferty!

Ekspozycja regionalna

Część mehofferowska robi chyba największe wrażenie, ale i ekspozycja regionalna jest również ciekawa. Nawiązuje ona do tkackich tradycji miasta, tak więc zobaczycie tu krosna z pierwszym na świecie prototypem komutera 😉 (tak przynajmniej twierdzą w muzeum :)), stroje regionalne, dokumenty…. Niezwykłą część ekspozycji zajmują odnalezione w czasie eksploatacji kopalni odkrywkowej węgla brunatnego kości plejstoceńskich zwierząt.

Ciekawym sposobem na zwiedzanie muzeum jest …. tak, tutaj również jest quest :). W ciekawy sposób oprowadzi Was po ekspozycji, zwróci uwagę na detale, które łatwo pominąć przy indywidualnym zwiedzaniu, a ukrycie skrzyni skarbów to mistrzostwo!

Zwiedzanie muzeum póki co jest bezpłatne

Informacje o godzinach otwarcia muzeum znajdziecie na stronie internetowej

Turek muzeum mehoffer ciekawe muzea wielkopolski atrakcje

Muzeum w Turku

Muzeum Ziemi Sulmierzyckiej w Sulmierzycach

To muzeum jest wyjątkowe przede wszystkim ze względu na swoją siedzibę. Mieści się w XVIII-wiecznym budynku jedynego zachowanego w Polsce drewnianego ratusza. Budyneczek jest malutki, sprawia wrażenie, jakby był wstawiony tutaj z bajki o krasnoludkach 🙂
Zgromadzone eksponaty to klasyczna różnorodność pamiątek przekazanych przez mieszkańców, co oczywiście niesie za sobą duży ładunek emocjonalny.
Oprócz muzeum można też zwiedzić wnętrze stojącego nieco na uboczu wiatraka Jakuba.

Przed przybyciem, warto zadzwonić i upewnić się, że muzeum będzie otwarte.

Informacje o godzinach dostępności i cenach biletów znajdziecie na stronie internetowej lub pod nr tel. 728 473 194

Muzeum Ziemi Wronieckiej

To kolejny przykład jak wiele może zmienić sposób ekspozycji. Jeszcze do niedawna Muzeum Ziemi Wronieckiej nie wyróżniało się specjalnie na tle innych muzeów regionalnych w Polsce. Jednak przeprowadzony remont i sposób aranżacji ekspozycji wiele zmienił. Jeśli dawno tu nie byliście, to warto tu zajrzeć. Nowoczesna ekspozycja, zachęca do zwiedzania, a pracownicy dyżurujący arcyciekawie opowiadają o Wronkach i ich historii.

Informacje o godzinach otwarcia i cenach biletów znajdziecie na stronie internetowej

W Wielkopolsce znajdziecie szereg większych i mniejszych muzeów, które skupiają się na konkretnej, wybranej tematyce. I będą to zarówno obiekty z tzw. pierwszej ligi, jak chociażby Muzeum Rolnictwa w Szreniawie, ale też kilka fajnych kolekcji, które powstały w wyniku pasji prywatnych osób, które w niezwykły sposób potrafią o tej pasji opowiadać, znają historię każdego eksponatu.

Zwiedzanie Muzeum można połączyć z wycieczką w okolice Puszczy Noteckiej.

Wronki ciekawe muzeum wielkopolskie atakcje

Muzeum Gorzelnictwa w Turwi

Do takich należy bez wątpienia Muzeum Gorzelnictwa w Turwi. Turew, wieś niedaleko Kościana kojarzy się przede wszystkim z pałacem gen. Dezyderego Chłapowskiego. Tym czasem kilkaset metrów dalej, po drugiej stronie drogi znajduje się działająca gorzelnia, jedna z niewielu jakie przetrwały czas zmian w latach ’90 XX w. Ta w Turwi dostała swoją szansę i dobrze ją wykorzystała, kiedy wybrano ją do produkcji ekskluzywnej wódki Wyborowa Excusite na bazie miejscowej odmiany zboża. Gorzelnią od wielu lat kieruje pan Grzegorz Konieczny, który jako prawdziwy pasjonat ocalił od zniszczenia szereg urządzeń wykorzystywanych w małych, likwidowanych gorzelniach w okolicy. Wspólnie z współpracownikami wyremontowali je i zabezpieczyli urządzając na terenie gorzelni unikalną w skali kraju ekspozycję.

W czasie zwiedzania można zobaczyć nie tylko zabytkowe urządzenia, ale też poznać cały proces produkcji alkoholu, co dosłownie przyprawia o łzy w oczach :). Opowieść o gorzelni, o produkcji spirytusu, możliwość poznania pana Grzegorza i jego pasji to już wartość dodana do wizyty w tym miejscu.

Muzeum można zwiedzać przez wszystkie dni w tygodniu po uprzednim umówieniu się pod nr tel. 608 069 811

Kontakt do gorzelni i niezbędne informacje znajdziecie na stronie internetowej 

Zwiedzanie Muzeum można połączyć z wycieczką Szlakiem Najdłuższej wojny nowoczesnej Europy w okolice Śremu.

Turew Muzeum Gorzelnictwa ciekawe muzeum w wielkopolsce

Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach

To muzeum, które powinno zachwycić nie tylko panów 🙂 Wyobraźcie sobie wozy strażackie, dużo wozów strażackich począwszy od najstarszych konnych sikawek, po niemal współczesne Magirusy. Do tego indywidualny sprzęt strażacki, motopompy, sztandary, mundury, słowem wszystko, co wiąże się z pracą straży pożarnej. Ekspozycja jest rozlokowana w kilku pomieszczeniach, z czego najbardziej imponujący jest … dawny zbór ewangelicki, widoczny z rakoniewickiego rynku. Tak się szczęśliwie złożyło, że niemal w tym samym czasie poszukiwano lokum dla rozrastającej się ekspozycji zabytkowych wozów strażackich oraz gospodarza dla niszczejącego szachulcowego zboru. Dzięki temu niezwykła ekspozycja zyskała jeszcze bardziej niezwykłą siedzibę.

Muzeum w Rakoniewicach ma w swoich zbiorach nie tylko eksponaty strażackie, ale również dużą kolekcję przyrodniczą pochodzącą od jednego kolekcjonera (!) i ciekawą salę edukacyjną. Muszę przyznać, że wizyta tutaj zadziałała dużo lepiej na wyobraźnię, aniżeli dziesiątki pogadanek o prewencji p.poż. Można tu zobaczyć jak wygląda zniszczone przez pożar pomieszczenie i uwierzcie, robi to wrażenie!

Godziny otwarcia i ceny biletów znajdziecie na stronie internetowej muzeum

Dniem bezpłatnym jest niedziela.

Zwiedzanie Muzeum można połączyć z wycieczką pociągiem w okolice Wolsztyna.

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Spożywczego w Szreniawie

To jedno z największych muzeów w Wielkopolsce, położone w podpoznańskiej Szreniawie. Zgodnie ze swoją tematyką prezentuje niezwykle różnorodne zagadnienia związane z wielkopolskim rolnictwem, uwzględniając wszystkie chyba jego aspekty. W muzeum każdy znajdzie coś, co go zainteresuje. Panom przypadną do gustu zabytkowe pojazdy i maszyny rolnicze. Na niektórych imprezach można zobaczyć „pędzącą” lokomobilę parową :). Panie powinny być usatysfakcjonowane ogródkiem ziołowym i starym sadem, dzieci zachwycą żywe zwierzątka. A poza tym poznacie zagadnienia z weterynarii, hodowli zwierząt, uprawy roślin, pszczelarstwa itd. itp.

Ogromy teren i mnogość tematów powodują, że aby zobaczyć całe muzeum trzeba poświęcić co najmniej 2-3 godziny.
Muzeum w Szreniawie jest znane z organizowanych tu tematycznych imprez plenerowych.

Dniem bezpłatnym jest sobota, z wyjątkiem imprez biletowanych.

Godziny otwarcia i ceny biletów znajdziecie na stronie internetowej

Zwiedzanie Muzeum można połączyć z wyprawą do Wielkopolskiego Parku Narodowego lub z wycieczką pociągiem w kierunku Wolsztyna.

Szreniawa muzeum rolnictwa, lokomobila, ciekawe miejsce w wielkopolsce

Muzeum Oświaty im. prof. Falskiego w Kuźnicy Grabowskiej

To jedno z moich ulubionych, malutkich muzeów, które mają niepowtarzalny klimat. Mieści się ono w dawnym dworku Oxnerów – teściów prof. Mariana Falskiego, autora kultowego elementarza. Wychowały się na nim całe pokolenia Polaków! Ekspozycja muzeum jest podzielona na dwie części. W pierwszej zobaczycie zrekonstruowaną salę lekcyjną, z lat ’50-60 XX w. W czasie wizyty w muzeum, zwłaszcza osób dorosłych, tych wcześniej urodzonych ożywają tu wspomnienia z lat dzieciństwa. Sama odkryłam tu „mój” tornister i fartuszek szkolny. Wśród egzemplarzy Misiów i Świerszczyków były również te, które czytała mi mama. Co ważne, w tej części ekspozycji można usiąść w ławce, dotknąć niektóre z eksponatów, poczuć się „jak za tamtych lat”.

W drugiej części muzeum zobaczycie najróżniejsze elementarze, zarówno z pierwszych wydań Falskiego, jak i podręczniki do nauki czytania z całego świata. Tutaj książki są już wyeksponowane w gablotach, obok dzienników lekcyjnych, zeszytów, świadectw szkolnych i całego asortymentu przedmiotów związanych z funkcjonowaniem szkoły.

Po zakończonym zwiedzaniu można przysiąść w cieniu pomnikowych drzew, albo nawet umówić się na rozpalenie ogniska (ta opcja jest dodatkowo płatna i wymaga wcześniejszej rezerwacji).

Zasadniczo muzeum jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8-16, ale można spróbować umówić się indywidualnie.

Zwiedzanie Muzeum można połączyć z wycieczką w okolice Antonina w południowej Wielkopolsce.

Muzeum Tyflologiczne w Owińskach

To kolejne z tych malutkich, unikalnych muzeów, które powstały dzięki pasji swoich twórców. Może na początek wyjaśnię co znajdziecie w zbiorach tego muzeum o tak trudnej nazwie 😉 Otóż, prezentuje ono eksponaty związane z edukacją osób niewidzących i słabo widzących i jest to zaledwie jedno z kilku takich obiektów w Europie (!) Pan Marek Jakubowski, twórca muzeum, jako młody nauczyciel w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych zabrał się za porządki na strychu (był klimat, bo Ośrodek mieści się w dawnych zabudowaniach klasztornych sióstr cysterek 😉 I znalazł tam prawdziwe skarby! Uporządkował je, oczyścił i … założył muzeum. Ze względu na specyfikę muzeum, wszystkie eksponaty można dotykać. Zobaczycie tu zbiór map, maszynę do pisania Brailem, przyrządy geometryczne, gry i wiele, wiele innych rzeczy.
Muzeum jest otwierane na życzenie, wystarczy zadzwonić i umówić się z panem Markiem (nr tel.  518 541 055) , który z wielkim entuzjazmem opowiada o historii tego miejsca, o dzieciach, edukacji…. Słowem, nie musicie się spieszyć 🙂

Zwiedzanie muzeum można połączyć z wizytą w Parku Orientacji Przestrzennej, co najmłodsi przyjmą na pewno z entuzjazmem 🙂

Wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Wizytę w Muzeum można połączyć ze spacerem po Puszczy Zielonce

Muzeum Tyflologiczne Owińska, puszcza Zielonka, ciekawe miejsce blisko Poznania

 

Spichlerz Polskiego Rocka w Jarocinie

To jedno z nowoczesnych wielkopolskich muzeów, które jest obowiązkową pozycją dla wszystkich, którym bliska jest polska muzyka rockowa. Ale nie tylko. Zwróćcie uwagę na nazwę – nie ma tu słowa muzeum. Jest za to spichlerz, bo to w budynku dawnego spichlerza znajduje się ta niezwykła ekspozycja. Opowiada ona nie tylko o muzyce, ale przede wszystkim o festiwalu, który był swego rodzaju fenomenem, trochę może podobnym do współczesnego Woodstocku.
Muzeum swoim wystrojem oddaje klimat tamtych czasów. Wyposażone w różnorodne media pozwala posłuchać muzyki, relacji uczestników i muzyków. Można zobaczyć w jaki sposób działała branża artystyczna i z jakimi trudnościami musiała się zmagać (cenzura!). Do tego dobrze zaopatrzony punkt z pamiątkami i wydawnictwami dopełnia całości.

Dniem bezpłatnym jest wtorek,

Muzeum posiada rozbudowany system biletów ulgowych, a szczegóły znajdziecie na stronie internetowej.

Jarocin Spichlerz Polskiego Rocka ciekawe muzeum wielkopolska

Muzeum Samochodów Rodziny Pedów w Gostyniu

Tego muzeum nie znajdziecie w oficjalnym wykazie polskich muzeów, ale zapewniam, że jest i ma się dobrze. Powstało dzięki pasji ojca i syna Jana i Macieja Pedów, którzy z wielką determinacją kolekcjonują, remontują, odnawiają i przywracają dawny blask starym automobilom. Uwierzcie, że każdy z tych samochodów ma duszę! Najstarszy z nich to Reo z 1904 r.  Ale oprócz niego jest tu wiele innych, arcyciekawych pojazdów. Wiele z nich grało w filmach i pokazach. Jeśli planujecie odwiedzić to niezwykłe miejsce, umówcie się telefonicznie i nie zdziwcie, że nie będzie to możliwe, jeśli akurat w tym czasie będzie odbywał się np. rajd czy zlot zabytkowych pojazdów. Bo dla obu panów tego typu imprezy to priorytet.
Kontakt telefoniczny 693-055-363
oraz strona internetowa do muzeum.

Gostyń Muzeum Pojazdów ciekawe muzea w Wielkopolsce atrakcje

Nie przepadam za muzeami biograficznymi. Bo o ile człowiek, któremu jest poświęcone był ciekawą czy wybitną postacią, to nie zawsze gabloty z pamiątkami potrafią to oddać. W Wielkopolsce mamy trzy muzea biograficzne, które zdecydowanie wymykają się z tego schematu.

Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera w Puszczykówku

Na pierwszym miejscu zdecydowanie Muzeum – Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera w Puszczykówku. To miejsce jest pod każdym względem wyjątkowe. Mieści się w domu, gdzie żył i tworzył swoje reportaże wielki podróżnik, a prowadzą je jego synowie. Wewnątrz zobaczycie mnóstwo autentycznych pamiątek z podróży i wydania poszczególnych książek, tłumaczone na wiele języków świata. Na zewnątrz natomiast urządzono Ogród Kultur i Tolerancji, gdzie umieszczono rzeźby charakterystyczne dla różnych kultur, model okrętu Santa Maria, którym Krzysztof Kolumb dopłynął do Ameryki, wykonany w skali 1:1 (aż trudno uwierzyć, że to była taka mała łupinka) i model samolotu Hurricane, taki na jakich walczyli lotnicy słynnego Dywizjonu 303.

Wizytę w Muzeum można połączyć z wycieczką do Wielkopolskiego Parku Narodowego, zamku w Kórniku lub pałacu w Rogalinie.

Informacje o godzinach otwarcia i cenach biletów znajdziecie na stronie internetowej.

poznań atrakcje, co warto zobaczyć w poznaniu, wielkopolska, ciekawe miejsca w wielkopolsce, co zwiedzać w wielkopolsce, gdzie pojechać w wielkopolsce, wielkopolska z dzieckiem, na weekend, niedaleko poznania, puszczykówko, muzeum fiedlera

Muzem Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie

Czy wiecie, że Noce i dnie Marii Dąbrowskiej to powieść zawierająca mnóstwo wątków autobiograficznych? Maria Dąbrowska wcieliła się w postać Agnisi i wiernie odtworzyła realia życia na wsi, na podstawie swoich własnych wspomnień z Russowa, gdzie jej ojciec był zarządcą, tak jak Bogumił Niechcic. Powieściowy Kaliniec to w rzeczywistości pobliski Kalisz i takich wątków można by się doszukać jeszcze wiele.
Z pewnością odnajdziecie je w Muzeum Dworku Marii Dąbrowskiej w Russowie. Miejsce to ma niezaprzeczalnie wiele uroku. Mały dworek, wiernie oddaje realia epoki, w której żyła Maria Dąbrowska. Znajdziecie tu mnóstwo zdjęć i pamiątek osobistych pisarki.
Obok dworku urządzono malutki skansen wsi kaliskiej, gdzie zaprezentowano warunki w jakich żyli jej mieszkańcy pod koniec XIX w. Szczególnie urokliwie jest tu wiosną i latem. Muzeum Ziemi Kaliskiej urządza tu tradycyjne imprezy w cyklu Niedziela u Niechciców, gdzie klimatu dodają pracownicy muzeum w strojach z epoki.

Informacje o godzinach otwarcia i cenach biletów znajdziecie na stronie internetowej.
Wstęp bezpłatny w piątek

Russów Muzeum Marii Dąbrowskiej ciekawe muzeum wielkopolskie

Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie

No i muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie, które gromadzi pamiątki związane z poetą. Na szczególną uwagę zasługuje ze względu przepiękne położenie w pałacu Gorzeńskich. Nie dość, że klasycystyczna forma pałacu cieszy oko, to jeszcze otoczenie i krajobrazy wyjątkowe. Również i lokalizacja jest nieprzypadkowa, bo to właśnie tutaj Mickiewicz spędził sporo czasu w czasie swojego pobytu w Wielkopolsce na przełomie 1830/31 r. i tutaj poznał Konstancję Łubieńską, z którą wdał się w płomienny, owiany aurą skandalu romans.
W pałacowych wnętrzach pięknie oddano ducha epoki, a muzeum posiada w swoich zbiorach sporo autentycznych pamiątek związanych z poetą oraz jego dzieł. W muzeum niestety nie ma audio przewodnika, więc bez wcześniejszego przygotowania po prostu obejrzycie sobie ładną wystawę. Więcej o pobycie Adama Mickiewicza w Wielkopolsce przeczytacie w oddzielnym artykule.

Wizytę w Muzeum można połączyć z wycieczką w okolice Szwajcarii Żerkowskiej.

Informacje o godzinach otwarcia i cenach biletów znajdziecie na stronie internetowej.
Dzień bezpłatny – wtorek

Śmiełów pałac, Mickiewicz w Wielkopolsce, atrakcje wielkopolskie na weekend

Oddzielną kategorią muzeów zasługujących na uwagę są zamki i pałace, których w Wielkopolsce jest na prawdę sporo. Wiele z nich opisałam w oddzielnych artykułach:
Najładniejsze zamki, pałace i dworki w Wielkopolsce cz. 1

Najładniejsze zamki, pałace i dworki w Wielkopolsce cz. 2

Zamek w Kórniku

Pałac w Rogalinie

Zamek w Gołuchowie

I pomimo tego, że artykuł zrobił się nieco przydługi, to i tak nie wyczerpuje tematu, bo muzeów w Wielkopolsce jest blisko setka. Mam nadzieję, że przedstawiając tutaj moją subiektywną listę, zainspirowałam Was do kolejnych wypraw po naszym regionie. Jeśli skorzystacie z moich podpowiedzi, napiszcie i podzielcie się wrażeniami w komentarzach!

Drogi Czytelniku, 

Jeśli podoba Ci się to, jak piszę, jeśli zainspirowałam Cię do wyruszenia na wielkopolskie ścieżki, jeśli chciałbyś aby powstało więcej podobnych artykułów, możesz postawić mi kawkę 🙂
Każdy, najmniejszy nawet gest sympatii, komentarz, polubienie na fb czy Instagramie są dla mnie sygnałem, że to co robię ma sens.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

 

3 Komentarze
 • Marta

  Odpowiedz

  Miłośnikom starych wiatraków polecam Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej 🙂 .

  • Aleksandra Warczyńska

   Wielkim walorem tego muzeum, jest możliwość obejrzenia wiatraka od środka i fachowy komentarz. Bo w Śmiglu czy innych miejscach, trzeba się umawiać. Latem co niedzielę jest uruchamiany dla zwiedzających holender w Pyzdrach 🙂

  • Aleksandra Warczyńska

   Aaa, jeśli interesują Cię wiatraki, to na blogu znajdziesz jeszcze jeden artykuł poświęcony w całości wiatrakom – Wiatrak koźlak w Wielkopolsc

Skomentuj artykuł