Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Dębnie nad Wartą

Dębno nad Wartą kościół gotycki

Gotycki kościół w Dębnie nad Wartą

Turyści odwiedzający Szwajcarię Żerkowską oprócz Śmiełowa czy Winnej Góry odwiedzają niekiedy Dębno – niewielką wieś malowniczo położoną nad Wartą.

Właściciele Dębna

Dziś jedynym świadkiem odległej historii Dębna jest późnogotycki kościół pw. Wniebowzięcia NMP.

Wzniósł go w latach 1444-1447 arcybiskup gnieźnieński Wincenty Kot z Doliwów, który tutaj się urodził. Przypuszczalnie miała to być kaplica grobowa dla jego przodków, wzorowana na gotyckiej katedrze w Poznaniu, jednak brak na to niezbitych dowodów.
Po Doliwach Dębno wielokrotnie zmieniało właścicieli, aż do wieku XIX, kiedy trafiło do Stanisława Mycielskiego. Wychowany w duchu polskości i pielęgnujący patriotyczne tradycje, nie miał chyba szczęścia i ręki do interesów. Najpierw za namową teścia zainwestował ogromne pieniądze w ziemie lubartowskie na terenie zaboru rosyjskiego, co okazało się totalną klęską i przyniosło jedynie długi. Potem został posądzony o kradzież przesyłki zawierającej 10 tysięcy friedrichsdorów i 4 tysiące dukatów na pomoc powstańcom listopadowym. W końcu za namową doktora Mateckiego wybudował w Dębnie … uzdrowisko.

Uzdrowisko nad Wartą

Idąc z duchem czasu i wzorując się na niemieckich zakładach wodoleczniczych postanowił wykorzystać doskonałe warunki przyrodnicze swojego majątku. Kosztem 300 tys. złotych wzniósł zakład wyposażony we wszelkie udogodnienia przyszłych gości. Były więc pokoje noclegowe i łazienki do zażywania zdrowotnych kąpieli, park dworski z kwietnikami i fontannami dla kuracjuszy. Dla rozrywki gości wybudowano salę spotkań, kręgielnię oraz teatr, gdzie koncertowali znani artyści.
Głównymi gośćmi uzdrowiska byli Polacy, korzystający z pomocy doktora Mateckiego. Kiedy ten wyjechał, a na jego miejsce przyjęto niemieckich lekarzy popularność ośrodka spadła, aż w końcu zostało zamknięte. Po śmierci Mycielskiego Dębno zakupił bogaty Żyd niemieckiego pochodzenia Goetz Cohn.
Dziś po XIX – wiecznych właścicielach Dębna zachowały się jedynie zarośnięte ruiny pałacu.

Gotycki kościół w Dębnie nad Wartą

Na szczęście starszy o kilka wieków kościół ma się całkiem dobrze. W jego wnętrzu zachowała się oryginalna kamienna tablica fundacyjna – najstarsza tego typu w Wielkopolsce. Nie zachowało się niestety do naszych czasów sklepienie gotyckie, które dziś zastępuje drewniany strop.
Wyposażenie jest różnorodne, gdzie w neogotyckim ołtarzu głównym można znaleźć XVII-wieczne rzeźby świętych. Na bocznej ścianie umieszczono XVII – wieczne ołtarze boczne z równie wiekowymi obrazami.
Ciekawe są również oryginalne drzwi z okuciami prowadzące do zakrystii.

Dębno nad Wartą, kościół gotycki Wincenty Kot

Spacerując wokół kościoła warto zwrócić uwagę na nagrobki, spośród których wyróżnia się mogiła kilkorga dzieci utopionych w Warcie w czasie przeprawy promowej.
Na gotyckich cegłach bez trudu odnajdziecie ślady średniowiecznych ceglarzy w postaci tzw. cegły palcówki, wydrapane napisy przez dawnych parafian, a nawet odcisk psiej łapki 🙂

Dębno nad Wartą gotycki kościół odcisk łapy

Żerkowsko-Czeszewski Park Krajobrazowy

Warto tu wspomnieć, że w tej okolicy są stosunkowo duże odległości między mostami na Warcie i mieszkańcy jeszcze dzisiaj posiłkują się przeprawą promową. Jedną z nich (dla pieszych i samochodów osobowych) znajdziecie w pobliskim Czeszewie.
Wybierając się w okolice Dębna warto poświęcić trochę czasu na spacer przyrodniczy na terenie Żerkowsko-Czeszewskiego Parku Krajobrazowego, gdzie rosną malownicze skupiska starych dębów.

 

Więcej informacji o godzinach nabożeństw itp. w kościele znajdziecie na stronie internetowej parafii

 

0 Komentarze

Skomentuj artykuł