Ciekawe miejsca blisko Poznania

Gniezno atrakcje, ciekawe miejsca w wielkopolsce, ciekawe miejsce na spacer

Co warto zobaczyć w Wielkopolsce? Ciekawe miejsca nie tylko dla dzieci

Co można zwiedzać niedaleko Poznania? Jednym tchem można tu wymienić znajdujące się po sąsiedzku zamek w Kórniku wraz z arboretum oraz pałac w Rogalinie. Ale oprócz nich najbliższa okolica ma do zaoferowania zdecydowanie więcej.

Gniezno atrakcje – w poszukiwaniu króli i królików.

W 2018 r. w Gnieźnie pojawił się bardzo sympatyczny produkt turystyczny w postaci gry terenowej z aplikacją na smartfony Królika GOń. W Wielkopolsce i nie tylko tutaj, na króliki mówi się pieszczotliwie króle. Od króli do królów już bardzo niedaleko :). Gniezno jest miastem koronacyjnym polskich królów i z aplikacją wędrujemy po mieście w poszukiwaniu kolejnych władców. Poszukujemy ich dosłownie, ponieważ w mieście umieszczono całopostaciowe rzeźby królów, którzy byli koronowani w Gnieźnie. Pomiędzy nimi odnajdujemy figurki 15 małych królików oraz  innych obiektów, przy których rozwiązujemy kolejne zadania quizu. I to kolejny bajer tej aplikacji! Przy okazji zabawy bowiem, uczymy się historii Polski i historii Gniezna. Za każde właściwie rozwiązane zadanie otrzymujemy punkty, zdobywając kolejne stopnie w hierarchii społecznej średniowiecznego miasta. Zgodnie z aplikacją trasa rozpoczyna się na dworcu kolejowym, ale można ją rozpocząć również w dowolnym punkcie, w dowolnym punkcie można też ją przerwać i wrócić do trasy za jakiś czas. Spośród wszystkich figurek najbardziej podobał nam się Lech nad jeziorem, wskazujący na Gniezno.

Jeśli chcemy zwiedzić przy okazji katedrę z Drzwiami Gnieźnieńskimi, Muzeum Diecezjalne (informacje dotyczące zwiedzania znajdziecie na stronie www.wzgorzelecha.pl ) i Muzeum Początków Państwa Polskiego, a przy okazji „zaliczyć” wszystkie punkty w aplikacji i nacieszyć się urokami miasta, to zejdzie na taką zabawę cały dzień. I gwarantuję, że nie będziecie się nudzić! A jeśli chcecie poczytać trochę więcej o św. Wojciechu, zapraszam do oddzielnego artykułu.

Gniezno atrakcje, aplikacja królik, ciekawe miejsca w wielkopolsce, niedaleko poznania do zwiedzania

Dziekanowice Skansen

(jeden z oddziałów Muzeum Pierwszych Piastów) to kolejny punkt który polecam na miłą wycieczkę. Ciekawy i atrakcyjny o różnych porach roku. Skansen został zaaranżowany w taki sposób, aby możliwie wiernie odtworzyć realia XIX-wiecznej wielkopolskiej wsi. Znajdziemy tam więc gospodarstwa chłopów o różnym stopniu zamożności, chaty i warsztaty przedstawicieli różnych profesji. Zobaczycie karczmę, kuźnię, wiatraki i młyn, rybakówkę, warsztat szewski i wiele innych. Całości obrazu dopełnia drewniany kościół z plebanią, dwór oraz cmentarz. Kilka razy w roku (przynajmniej raz w miesiącu w sezonie turystycznym) odbywają się tu imprezy, kiedy skansen ożywa i można zobaczyć jak wyglądało codzienne życie i świętowanie na wsi sto lat temu. Tego rodzaju imprezy przyciągają tłumy widzów, ale warto to zobaczyć. Terminy poszczególnych imprez znajdziecie na stronie internetowej.

Zwiedzanie skansenu można sobie urozmaicić przy pomocy bezpłatnych gier terenowych – questów, do których ulotki można pobrać w kasie muzeum.

Dziekanowice skansen, ciekawe miejsca w wielkopolsce, atrakcje do zwiedzania niedaleko poznania

Dziekanowice skansen, questy w wielkopolsce

Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera w Puszczykówku.

To miejsce, które jest na obowiązkowej liście wycieczek dla dzieci mieszkających w okolicach Poznania i miejsce, do którego z chęcią się wraca po latach. W domu, w którym przez 40 lat mieszkał autor takich hitów jak Dywizjonu 303, Ryby śpiewają w Ukayali, Kanada pachnąca żywicą, Wyspa Robinsona i wiele innych urządzono muzeum. Z biegiem lat rozbudowano je o liczne ciekawe obiekty. Można tu zobaczyć autentyczne pamiątki przywiezione z całego świata przez Arkadego Fiedlera seniora oraz jego książki przetłumaczone na wiele języków świata. Warto zaznaczyć, że fenomen książek Arkadego Fiedlera polegał na tym, że w czasach, kiedy nie było Internetu, a dostęp do telewizyjnych programów podróżniczych był bardzo ograniczony, jego książki były autentycznym oknem na świat. Później jego pasję przejęli synowie, którzy muzeum cały czas rozwijają. Oprócz samej pracowni literackiej znajduje się tu Ogród Kultur i Tolerancji z replikami słynnych figur różnych wyznań z całego świata, replika okrętu Santa Maria w skali 1:1, na którym Krzysztof Kolumb dotarł do Ameryki oraz replika samolotu Hawker Hurricane MK I , na których walczyli polscy lotnicy w bitwie o Anglię w czasie II wojny światowej.
Szczegółowe informacje dotyczące godzin otwarcia, cen biletów itp. znajdziecie na stronie internetowej.

Wybierając się do Muzeum samochodem, najlepiej zaparkować na przestronnym parkingu przy skrzyżowaniu ulic Arkadego Fiedlera i Cyryla Ratajskiego. Po zakończeniu zwiedzania można jeszcze wybrać się na spacer nad Wartę, wzdłuż której ciągnie się ładna ścieżka spacerowa.

Owińska

Park Orientacji Przestrzennej

To jedyny na taką skalę park w Europie. Jego lokalizacja nie jest przypadkowa, ponieważ w tutejszym kompleksie pocysterskim znajduje się Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych. Park został tak zaprojektowany, aby osoby niewidzące mogły nauczyć się orientacji w otaczającej przestrzeni na podstawie bodźców słuchowych i dotykowych. Ścieżki w parku zostały wyłożone różnymi rodzajami nawierzchni, bo każda z nich w czasie eksploatacji wydaje inny dźwięk. Do nasadzeń użyto popularnych roślin ozdobnych i użytkowych, aby dzieci mogły nauczyć się rozpoznawać je po zapachu i dotyku. I w ten sposób można by jeszcze długo wymieniać. Integralną częścią parku jest duży plac zabaw. Ze względu na przypadki niszczenia wyposażenia park ma ograniczone godziny wstępu dla osób nie związanych ze szkołą. Dla turystów indywidualnych w soboty i niedziele jest otwarty w godz. 10-16, w święta jest nieczynny, a w okresie wakacji jest otwarty przez cały tydzień w godz. 9-18.

Ale to nie jedyna atrakcja tego miejsca.

Muzeum Tyflologiczne

W budynku szkoły znajduje się Muzeum Tyflologiczne. To jedno z kilku zaledwie takich muzeów na świecie, gdzie eksponuje się przedmioty związane z edukacją i kulturą osób niewidomych. Znajdziecie tu unikalny zbiór map dotykowych z przełomu XIX/XX w., maszynę do pisania alfabetem Braile’a i wiele innych.

Owińska muzeum tyflologiczne, puszcza zielonka atrakcje, ciekawe miejsce blisko poznania

 

Muzeum nie ma stałych godzin dostępności. Aby je zwiedzić należy wcześniej uzgodnić termin przyjazdu z opiekunem ekspozycji:
Marek Jakubowski (opiekun zbiorów tyflologicznych)
tel. 602 727 606;

Wielkopolskie Questy

Myślę, że niemałą atrakcją zarówno dla młodych turystów, jak i dla ich opiekunów będzie quest – gra terenowa „Wokół klasztoru” z serii Wielkopolskie Questy. Gra jest bezpłatna, bezobsługowa i dostępna praktycznie bez ograniczeń czasowych. Wystarczy samodzielnie wydrukować ulotkę ze strony: www.regionwielkopolska.pl i wyruszyć na trasę. Po drodze rozwiązując zadania i zagadki dociera się do miejsc nieoczywistych i tajemniczych, poznając przy okazji historię tego miejsca. A na zakończenie zabawy w skrzyni skarbów czeka pieczęć i… niespodzianka 🙂 Z relacji uczestników wiem, że najbardziej na trasie podoba się ogromny, rozłożysty dąb, który jak głosi legenda pamięta czasy Władysława Jagiełły. Z pewnością jest młodszy, ale wygląda imponująco 🙂

No i będąc w Owińskach koniecznie zajrzyjcie jeszcze do kościoła pocysterskiego z pięknym barokowym wyposażeniem.

owińska, klasztor cysterek, puszcza zielonka atrakcje, gdzie z dzieckiem blisko poznania, gdzie w niedzielę, na weekend

 

Jeśli poszukujecie innych pomysłów na wycieczki w ciekawe miejsca w Wielkopolsce albo interesują Was wielkopolskie atrakcje, poszukajcie inspiracji w oddzielnych artykułach.

 

.

 

 

2 Komentarze
  • Damazy

    Odpowiedz

    Na Gniezno mniej „samodzielnym” turystom jednak doradzę: warto, jak oprowadza miejscowy przewodnik – szczególnie jak to wycieczka szkolna albo rodzina z dziećmi. Dopowie kilka ciekawych detali 🙂

    • Aleksandra Warczyńska

      Trudno zastąpić prawdziwego przewodnika, ale mało który indywidualny turysta funduje sobie takie zwiedzanie. Niestety najczęściej cena usługi bywa zaporą 🙁 A Gniezno na takie oprowadzenie w 100% zasługuje 🙂

Skomentuj artykuł