Ciekawe miejsca blisko Poznania na weekend

wielkopolska, ciekawe miejsca w wielkopolsce, co zwiedzać w wielkopolsce, gdzie pojechać w wielkopolsce, wielkopolska z dzieckiem, na weekend, gniezno

Co warto zobaczyć w Wielkopolsce? Ciekawe miejsca nie tylko dla dzieci

Co można zwiedzać niedaleko Poznania? W jednym z wcześniejszych wpisów proponowałam Kórnik z zamkiem, arboretum i jeszcze kilkoma atrakcjami. Dzisiaj chciałabym podzielić się jeszcze kilkoma pomysłami na ciekawe spędzenie wolnego dnia.

Tym razem zaproponuję kilka ciekawych miejsc w okolicach Poznania, w obrębie powiatu poznańskiego i nieco dalej.

Gniezno atrakcje – w poszukiwaniu króli i królików.

W 2018 r. w Gnieźnie pojawił się bardzo sympatyczny produkt turystyczny w postaci gry terenowej z aplikacją na smartfony Królika GOń. W Wielkopolsce i nie tylko tutaj, na króliki mówi się pieszczotliwie króle. Od króli do królów już bardzo niedaleko :). Gniezno jest miastem koronacyjnym polskich królów i z aplikacją wędrujemy po mieście w poszukiwaniu kolejnych władców. Poszukujemy ich dosłownie, ponieważ w mieście umieszczono całopostaciowe rzeźby królów, którzy byli koronowani w Gnieźnie. Pomiędzy nimi odnajdujemy figurki 15 małych królików oraz  innych obiektów, przy których rozwiązujemy kolejne zadania quizu. I to kolejny bajer tej aplikacji! Przy okazji zabawy bowiem, uczymy się historii Polski i historii Gniezna. Za każde właściwie rozwiązane zadanie otrzymujemy punkty, zdobywając kolejne stopnie w hierarchii społecznej średniowiecznego miasta. Zgodnie z aplikacją trasa rozpoczyna się na dworcu kolejowym, ale również można ją rozpocząć w dowolnym punkcie, w dowolnym punkcie można też ją przerwać i wrócić do trasy za jakiś czas. Spośród wszystkich figurek najbardziej podobał mi się Lech nad jeziorem, wskazujący na Gniezno.

Jeśli chcemy zwiedzić przy okazji katedrę z Drzwiami Gnieźnieńskimi, Muzeum Diecezjalne (informacje dotyczące zwiedzania znajdziecie na stronie www.wzgorzelecha.pl ) i Muzeum Początków Państwa Polskiego, a przy okazji „zaliczyć” wszystkie punkty w aplikacji i nacieszyć się urokami miasta, to zejdzie na taką zabawę cały dzień. I gwarantuję, że nie będziecie się nudzić! A jeśli chcecie poczytać trochę więcej o św. Wojciechu, który jest chyba najbardziej znany w Gnieźnie, to zapraszam do lektury oddzielnego wpisu. 

Gniezno atrakcje, szlak piastowski, królika goń, gniezno zabytki, wielkopolska atrakcje

Lech to jedna z najładniejszych figur na szlaku

Dziekanowice Skansen

(jeden z oddziałów Muzeum Pierwszych Piastów) to kolejny punkt który polecam z czystym sumieniem. Ciekawy i atrakcyjny o różnych porach roku. Skansen został zaaranżowany w taki sposób, aby możliwie wiernie odtworzyć realia XIX-wiecznej wielkopolskiej wsi. Znajdziemy tam więc gospodarstwa chłopów o różnym stopniu zamożności, chaty i warsztaty przedstawicieli różnych profesji. Zobaczycie karczmę, kuźnię, wiatraki i młyn, rybakówkę, warsztat szewski i wiele innych. Całości obrazu dopełnia drewniany kościół z plebanią, dwór oraz cmentarz. Kilka razy w roku (przynajmniej raz w miesiącu w sezonie turystycznym) odbywają się tu imprezy, kiedy skansen ożywa i można zobaczyć jak wyglądało codzienne życie i świętowanie na wsi sto lat temu. Tego rodzaju imprezy przyciągają tłumy widzów, ale warto to zobaczyć. Terminy poszczególnych imprez znajdziecie na stronie internetowej.

Zwiedzanie skansenu można sobie urozmaicić przy pomocy bezpłatnych gier terenowych – questów, do których ulotki można pobrać w kasie muzeum.

 

 

Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera w Puszczykówku.

To miejsce, które jest na obowiązkowej liście wycieczek dla dzieci mieszkających w okolicach Poznania i miejsce, do którego z chęcią się wraca po latach. W domu, w którym przez 40 lat mieszkał autor takich hitów jak Dywizjonu 303, Ryby śpiewają w Ukayali, Kanada pachnąca żywicą, Wyspa Robinsona i wiele innych urządzono muzeum. Z biegiem lat rozbudowano je o liczne ciekawe obiekty. Można tu zobaczyć autentyczne pamiątki przywiezione z całego świata przez Arkadego Fiedlera seniora oraz jego książki przetłumaczone na wiele języków świata. Warto zaznaczyć, że fenomen książek Arkadego Fiedlera polegał na tym, że w czasach, kiedy nie było Internetu, a dostęp do telewizyjnych programów podróżniczych był bardzo ograniczony, jego książki były autentycznym oknem na świat. Później jego pasję przejęli synowie, którzy muzeum cały czas rozwijają. Oprócz samej pracowni literackiej znajduje się tu Ogród Kultur i Tolerancji z replikami słynnych figur różnych wyznań z całego świata, replika okrętu Santa Maria w skali 1:1, na którym Krzysztof Kolumb dotarł do Ameryki oraz replika samolotu Hawker Hurricane MK I , na których walczyli polscy lotnicy w bitwie o Anglię w czasie II wojny światowej.
Szczegółowe informacje dotyczące godzin otwarcia, cen biletów itp. znajdziecie na stronie internetowej.

Wybierając się do Muzeum samochodem, najlepiej zaparkować na przestronnym parkingu przy skrzyżowaniu ulic Arkadego Fiedlera i Cyryla Ratajskiego. Po zakończeniu zwiedzania można jeszcze wybrać się na spacer nad Wartę, wzdłuż której ciągnie się ładna ścieżka spacerowa.

Park Orientacji Przestrzennej w Owińskach

to jedyny na taką skalę park w Europie. Jego lokalizacja nie jest przypadkowa, ponieważ w tutejszym kompleksie pocysterskim znajduje się Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych. Park został tak zaprojektowany, aby osoby niewidzące mogły nauczyć się orientacji w otaczającej przestrzeni na podstawie bodźców słuchowych i dotykowych. Ścieżki w parku zostały wyłożone różnymi rodzajami nawierzchni, bo każda z nich w czasie eksploatacji wydaje inny dźwięk. Do nasadzeń użyto popularnych roślin ozdobnych i użytkowych, aby dzieci mogły nauczyć się rozpoznawać je po zapachu i dotyku. I w ten sposób można by jeszcze długo wymieniać. Integralną częścią parku jest duży plac zabaw. Ze względu na przypadki niszczenia wyposażenia park ma ograniczone godziny wstępu dla osób nie związanych ze szkołą. Dla turystów indywidualnych w soboty i niedziele jest otwarty w godz. 10-16, w święta jest nieczynny, a w okresie wakacji jest otwarty przez cały tydzień w godz. 9-18.

Ale to nie jedyna atrakcja tego miejsca.

W budynku szkoły znajduje się Muzeum Tyflologiczne. To jedno z kilku zaledwie takich muzeów na świecie, gdzie eksponuje się przedmioty związane z edukacją i kulturą osób niewidomych. Znajdziecie tu unikalny zbiór map dotykowych z przełomu XIX/XX w., maszynę do pisania alfabetem Braile’a i wiele innych.

Muzeum nie ma stałych godzin dostępności. Aby je zwiedzić należy wcześniej uzgodnić termin przyjazdu z opiekunem ekspozycji:
Marek Jakubowski (opiekun zbiorów tyflologicznych)
tel. 602 727 606;

Myślę, że niemałą atrakcją zarówno dla młodych turystów, jak i dla ich opiekunów będzie quest – gra terenowa „Wokół klasztoru” z serii Wielkopolskie Questy. Gra jest bezpłatna, bezobsługowa i dostępna praktycznie bez ograniczeń czasowych. Wystarczy samodzielnie wydrukować ulotkę ze strony: www.regionwielkopolska.pl i wyruszyć na trasę. Po drodze rozwiązując zadania i zagadki dociera się do miejsc nieoczywistych i tajemniczych, poznając przy okazji historię tego miejsca. A na zakończenie zabawy w skrzyni skarbów czeka pieczęć i… niespodzianka 🙂 Z relacji uczestników wiem, że najbardziej na trasie podoba się ogromny, rozłożysty dąb, który jak głosi legenda pamięta czasy Władysława Jagiełły. Z pewnością jest młodszy, ale wygląda imponująco 🙂

No i będąc w Owińskach koniecznie zajrzyjcie jeszcze do kościoła pocysterskiego z pięknym barokowym wyposażeniem.

 

A jakie są Wasze ulubione miejsca niedaleko Poznania?

 

.

 

 

2 Komentarze
  • Damazy

    Odpowiedz

    Na Gniezno mniej “samodzielnym” turystom jednak doradzę: warto, jak oprowadza miejscowy przewodnik – szczególnie jak to wycieczka szkolna albo rodzina z dziećmi. Dopowie kilka ciekawych detali 🙂

    • Aleksandra Warczyńska

      Trudno zastąpić prawdziwego przewodnika, ale mało który indywidualny turysta funduje sobie takie zwiedzanie. Niestety najczęściej cena usługi bywa zaporą 🙁 A Gniezno na takie oprowadzenie w 100% zasługuje 🙂

Skomentuj artykuł