TOP atrakcje dla dzieci w Wielkopolsce
Każdy z nas, czy to jako dziecko, czy jako rodzic, czy też jako świadek doświadczył sytuacji znudzonego zwiedzaniem młodego człowieka. Nieśmiertelne pytanie – daleko jeszcze? towarzyszy wielu rodzinnym wyprawom. I na prawdę dużo wysiłku trzeba włożyć w organizację wycieczki, aby na zakończenie wyprawy młody turysta dopytywał o kolejną przygodę.
Dlatego tak często pytacie Internet o atrakcje dla dzieci. I dlatego w tym artykule postaram się przedstawić bardziej i mniej oczywiste, miejsca do zwiedzania dla dzieci w Wielkopolsce. Niektóre z nich przetestowaliśmy z naszymi małymi dzielnymi zuchami, inne znamy z relacji znajomych, którzy mają małe dzieci. Świadomie pominęłam tu atrakcje w Poznaniu, bo te zasługują na oddzielne miejsce na blogu. Atrakcjom w Poznaniu (ogólnie, bez rozróżniania dzieci i dorosłych) poświęciłam oddzielny artykuł.
Bezpłatne atrakcje dla dzieci w Wielkopolsce
Park ryb słodkowodnych w Trzciance
Trzcianka jest położona nad jeziorami, które same w sobie stanowią atrakcję dla dzieci, zwłaszcza w tej cieplejszej porze roku. Nad jeziorem Sarcz wytyczono ścieżkę spacerową ocienioną dorodnymi drzewami, wzdłuż której ustawiono duże modele ryb słodkowodnych oraz zwierząt zamieszkujących miejscowe lasy. Każdy model został pomalowany w naturalnych kolorach, a obok ustawiono tablice informacyjne. Ścieżkę można przejść samodzielnie, intuicyjnie, ale można też skorzystać z pomocy wskazówek zawartych w queście – grze terenowej, którego trasa kończy się nad jeziorem, w miejscu, gdzie została ukryta skrzynia skarbów z pieczęcią. Ulotkę z treścią gry można samodzielnie wydrukować ze strony regionwielkopolska.pl
Oprócz modeli ryb nad jeziorem znajduje się strzeżona plaża, punkty gastronomiczne, plac zabaw z mini parkiem linowym.
Więcej o parku przeczytacie na stronie internetowej.
Lokalizacja GPS: Park Ryb Słodkowodnych,
53.05835089348203, 16.464930525140545
Park grzybów w Piłce
Puszcza Notecka to jedna z najważniejszych miejscówek grzybiarzy w Wielkopolsce. W takim kompleksie nie mogło zabraknąć tematycznego parku z okazałymi makietami grzybów. Na terenie 1 ha wytyczono ścieżkę wzdłuż której umieszczono modele grzybów takich rozmiarów, że nasi milusińscy mogą się pod nimi schować jak pod dużymi parasolkami.
Lokalizacja GPS: Park Grzybowy w Piłce:
52.786578139528295, 16.058785737096922
Questy, gry terenowe, zwiedzanie z zagadkami
Ci, którzy częściej zaglądają na mój blog wiedzą, że wśród atrakcji poszczególnych miejscowości bardzo często wymieniam questy czyli bezobsługowe gry terenowe. Treść gry zawiera się w ulotce formatu A4, gdzie w formie rymowanki są umieszczone wskazówki kierunku i zagadki, które na końcu trasy doprowadzą do miejsca, gdzie została ukryta skrzynia skarbów z pieczęcią. Przystawienie pieczęci na ulotce jest zakończeniem gry. Tras questowych mamy w Wielkopolsce blisko dwieście, z czego ponad osiemdziesiąt jest w mojej ulubionej serii Wielkopolskie Questy. Przejście jednej trasy zajmuje najczęściej ok. godziny. Udział w grze jest bezpłatny i nie wymaga obecności instruktorów. To my jako rodzina sami decydujemy kiedy chcemy wyruszyć na trasę (w wyjątkowych sytuacjach dostęp do trasy czy skrzyni skarbów jest ograniczony, ale informacje o tym znajdują się na ulotce). W trakcie jednej wycieczki spokojnie można rozwiązać 2-3 trasy, zaliczyć plac zabaw, dobre lody czy pizzę, kąpielisko nad jeziorem czy piknik. Dzieci kochają takie zabawy! A jeśli dodam, że biorąc udział w zabawie można zdobywać bezpłatne odznaki turystyczne, to już musicie uwierzyć, że zwiedzaniu z questami trudno się oprzeć.
Tu znajdziecie bazę Wielkopolskich Questów
Tu znajdziecie ogólnopolską bazę questów
Królika Goń w Gnieźnie
Jakiś czas temu w Gnieźnie pojawiła się atrakcja dla dużych i małych turystów. To kilkanaście małych figurek królików rozmieszczonych w pozornie przypadkowych punktach miasta, do tego naturalnych rozmiarów figury królów koronowanych w Gnieźnie oraz kilka postaci związanych z legendarnymi władcami miasta. Wędrówkę po mieście ułatwia aplikacja Królika GOń z mapką, która pokazuje lokalizacje kolejnych punktów. Króliki są tak rozmieszczone, że chcąc zebrać wszystkie lokalizacje uczestnik jest zmuszony do spaceru po całym mieście, przy czym od niego zależy, jaką kolejność zwiedzania przyjmie. Przy każdej z postaci rozwiązuje się quiz z prostymi pytaniami. Na trasie miniemy nie tylko katedrę i deptak, ale również nieco dalej położone Muzeum Początków Państwa Polskiego. Tą trasę zrealizowaliśmy rodzinnie w pewien ciepły lipcowy dzień, zwiedzając po drodze muzeum, katedrę, wchodząc na jej wieżę i obserwując panoramę miasta, zjedliśmy pyszne lody, a to wszystko przyjeżdżając do Gniezna pociągiem.
Park Orientacji Przestrzennej w Owińskach
To miejsce pokochały miłością bezwzględną nasze dwa małe zuchy w wieku 6 i 8 lat. Położone niedaleko Poznania, na skraju Puszczy Zielonki na ogromnym terenie posiada nie tylko atrakcyjny plac zabaw. Park Orientacji jest jednym z obiektów należących do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach, położony na terenie pięknie zrewitalizowanego barokowego parku sióstr cysterek. Plac zabaw jest po pierwsze bezpieczny, bo został zaprojektowany w taki sposób, aby mogły z niego korzystać dzieci niewidome lub słabo widzące. Wzdłuż alejek ustawiono sporo ławeczek (to na pewno ucieszy rodziców i opiekunów). Część ogrodowa została obsadzona roślinami, które można dotykać i wąchać (wszak mają służyć niewidomym dzieciom w poznawaniu świata dotykiem). Ponieważ park jest pod całodobową ochroną, przy wejściu na jego teren należy złożyć podpis na wyłożonej liście gości. Godziny dostępności sprawdzicie na stronie internetowej ośrodka.
Niedaleko parku przebiega trasa questu „Wokół klasztoru w Owińskach”, stąd też kilka kroków do kładki pieszo-rowerowej, przez którą można przejść na drugą stronę Warty. Tutaj też w sezonie letnim (przy wystarczających stanach wody) dopływa tramwaj wodny z Poznania.
Lokalizacja GPS: Park Orientacji Przestrzennej
52.51098100499557, 16.974473027749934
Mini ZOO w Lesznie
To nieduży ogród zoologiczny położony w ładnym parku, gdzie w czasie spaceru można obserwować kilkadziesiąt gatunków zwierząt. Pomiędzy wybiegami dla zwierzaków umieszczono kilka placów zabaw. Wstęp do ogrodu jest bezpłatny. To też atrakcja dla dzieci, która będzie miłą odmianą po tradycyjnym zwiedzaniu Leszna.
Wejście do parku od ulicy 17 Stycznia.
Lokalizacja GPS: Mini ZOO Leszno
51.830436663385214, 16.591514009708433
Płatne atrakcje dla dzieci w Wielkopolsce
Widowisko Orzeł i Krzyż w Murowanej Goślinie
Choć widowisko to można obejrzeć tylko w okresie od czerwca do lipca, to warto o nim wspomnieć, bo wyprawa do Murowanej Gośliny z dziećmi pomoże Wam miło spędzić cały dzień. Przed przyjazdem sprawdźcie dokładnie lokalizację parkingów, aby stanąć możliwie blisko terenu obiektu (będzie to miało znaczenie wieczorem, po zakończeniu przedstawienia). My wybraliśmy się z dziewczynkami przed południem i cały dzień spędziliśmy na poznawaniu atrakcji tego miejsca. Na początku otrzymaliśmy bransoletki (takie jak w hotelu all inclusive), które upoważniały nas do korzystania z konkretnych, przypisanych do nich atrakcji. Zaraz na początku wręczono nam ulotki z tekstem gry przypominającej nieco quest, która stała się przewodnikiem po całym ogromnym terenie i jego atrakcjach. Wędrówkę przerywaliśmy kilka razy, aby wziąć udział w przedstawieniach czy innych atrakcjach, które odbywały się w określonych godzinach, a następnie podejmowaliśmy dalszą wędrówkę. Atrakcji było sporo. Na dziewczynkach ogromne wrażenie zrobiły miniatury teatralne. Zobaczyliśmy pokaz ptaków łownych, wypas owiec. Nadwątlone siły zregenerowaliśmy bujając się w hamakach (uparcie nazywanych przez maluchy kajakami :)).
Wieczorem byliśmy już nieźle zmęczeni, ale mimo to dziewczynki z wypiekami na twarzy obserwowały widowiskową inscenizację prezentującą historię Polski. Wrażenie musiało być duże, skoro w czasie kolejnych wakacji u nas pytały czy pojedziemy do Murowanej Gośliny.
Godziny i terminy przedstawień najlepiej zarezerwować z wyprzedzeniem na stronie internetowej.
Lokalizacja GPS: Park Dzieje Murowana Goślina
52.56109314074884, 17.005760351521545 (parking od strony stacji kolejowej)
Parowozy – atrakcja dla dzieci i dorosłych
Jest jakaś dziwna magia w pociągach tych dużych i tych małych, wąskotorowych. A w Wielkopolsce zachowało się ich całkiem sporo. Jeden cały oddzielny wpis poświęciłam parowozom w Wielkopolsce. Znajdziecie tam opisy działających w Wielkopolsce wąskotorówek oraz linii obsługiwanych przez parowozy.
Główne miejsce na tej liście zajmuje Parowozownia Wolsztyn, gdzie ciągle jeszcze można zobaczyć prawdziwe parowozy nie tylko w czasie jazdy, ale również w czasie obrządzania czyli czyszczenia po jednym kursie i przygotowania do następnego. Można też do Wolsztyna przyjechać pociągiem (wbrew pozorom dla dzieci to też atrakcja). Zwiedzając Parowozownię warto i tutaj wykorzystać trasę questową, która pokaże najciekawsze eksponaty i wytłumaczy ich działanie.
Średzka Kolej Powiatowa
To dla odmiany trasa wąskotorowa, która prowadzi ze Środy Wielkopolskiej do Zaniemyśla. Czas przejazdu wynosi ok. godziny. Zanim zabrałam na przejażdżkę moją rodzinę (rozstrzał wiekowy od nastolatków do 70 z plusem) zastanawiałam się, czy trasa ich nie znudzi. Otóż nie znudziła! Po drodze było kila stacji i przejazdów krzyżujących się z drogą samochodową. Przed każdym przejazdem wyskakuje „lizakowy”, który zatrzymuje ruch na drodze (nawet jeśli to jest krajowa 11), przepuszcza pociąg i po drugiej stronie szosy wsiada na pokład. W czasie przejazdu widzieliśmy na polach i łąkach sarny i żurawie. Panowie z obsługi uruchomili po drodze kramik z pamiątkami i zanim się obejrzeliśmy już była stacja końcowa. My wybraliśmy się jeszcze na spacer z z questem, który pomógł dotrzeć nam na Wyspę Edwarda, a po drodze minęliśmy plac zabaw nad jeziorem, plażę, punkty z lodami w mieście i jeszcze parę innych atrakcji. Jedyny mankament tej wyprawy jest taki, że trzeba dobrze sprawdzić rozkład jazdy ciuchci z powrotem do Środy, albo zorganizować sobie alternatywny środek transportu.
Ogrody zoologiczne
Na pierwsze miejsce wysuwa się tu oczywiście ZOO w Poznaniu, a właściwie Stare ZOO i Nowe ZOO.
Stare ZOO w Poznaniu
Stare ZOO jest dużo mniejsze, położone w centrum Poznania na Jeżycach, nadaje się na popołudniowy spacer. Zasadniczo część zoologiczna jest bezpłatna, ale na terenie ogrodu jest też park linowy dla dzieci, z którego korzystanie wiąże się z opłatą. Można tu zobaczyć w jak ciasnych klatkach przetrzymywano zwierzęta jeszcze trzydzieści lat temu. Ładnie zacieniony teren jest miły o każdej porze roku, a możliwość obserwowania zwierząt dla dzieci jest zawsze atrakcją.
Nowe ZOO w Poznaniu
To wyprawa na cały dzień, a przynajmniej dużą jego część. Położone na ogromnym terenie, zajmuje pod względem powierzchni drugie miejsce w Polsce. W miarę komfortowo można przemieszczać się ciuchcią, która bezpłatnie dowozi zwiedzających spod wejścia do najbardziej odległych zakątków. Nieźle sprawdza się wariant podwózki do Słoniarni i stamtąd pieszo spacer w stronę wyjścia, w razie potrzeby można ponownie skorzystać z podwózki.
Pamiętajcie, że na terenie ZOO nie wolno jeździć na rowerach i hulajnogach!
Mniejsze ogrody zoologiczne znajdują się w Lesznie, Śremie i Nowym Tomyślu. Do każdego z nich prowadzą … (tak wiem, już o tym wspominałam…) trasy questowe :). Nie znajdziecie tam aż tak egzotycznych zwierzaków, jak w poznańskim ZOO, ale dla mniejszych dzieci jest to wystarczająca ilość i trasa zdecydowanie krótsza i mniej męcząca.
Papugarnia Arka Noego w Kobylnicy
To miejsce zdecydowanie skradło serca i dużych i małych turystów. Zgodnie okrzyknięta największą atrakcją wakacji 🙂 Położona nieco na uboczu w takim miejscu, że nie da się tam trafić przypadkiem. Nas doprowadziła nawigacja. W dużej wolierze znajdują się papugi, które chętnie nawiązują kontakt z odwiedzającymi. Oprócz biletu wstępu warto zakupić kubeczek z ziarnami, do których ochoczo podlatują kolorowe łakomczuchy. Papużki siadają na rękach, ramionach, czasem na głowie i wyjadają smakołyki z pudełek. Ze względu na bezpieczeństwo zwierząt i zwiedzających do woliery wpuszczana jest ograniczona ilość osób, tak więc jeśli planujecie wizytę najlepiej umówić się i zarezerwować ją na konkretną godzinę. No i ze względów bezpieczeństwa należy zapoznać się z regulaminem (zasady zachowania, ubioru itp.)
Informacje szczegółowe znajdziecie na stronie internetowej
Lokalizacja GPS: Papugarnia Arka Noego
52.44984471376645, 17.100586500860324
Muzeum ze zwierzątkami w Uzarzewie
Skoro mowa o zwierzętach, to atrakcją dla dzieci jest Muzeum Łowiectwa w Uzarzewie, gdzie znajdują się okazy wypchanych zwierząt. Wiadomo, że zawsze żywy zwierzak jest ciekawszy, ale i tu dzieci się nie nudzą, zwłaszcza jeśli uda się namówić na oprowadzanie przemiłego pana Zbyszka, który o zwierzakach może mówić długo i baaardzo ciekawie. Znajdziecie tu okazy zarówno z rodzimej fauny, jak i zwierzęta egzotyczne ze wszystkich szerokości geograficznych. To muzeum można zwiedzać również z questem.
Lokalizacja GPS: Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie
52.451584329604415, 17.12547746607343
Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego
To taki Szlak Piastowski w pigułce. Samo wejście i przechadzanie się między miniaturami budynków pewnie nie będzie specjalnie pasjonujące. Ale… skansen można zwiedzać również jako trasę questową i wtedy jest dużo ciekawiej. Zadania i zagadki powodują, że pozornie zwyczajny spacer staje się przygodą i zmusza do poznania wielu ciekawych historii i kto wie, może do wycieczki w realu do prawdziwych obiektów na Szlaku Piastowskim.
Godziny otwarcia i ceny biletów znajdziecie na stronie internetowej.
Lokalizacja GPS: Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego
52.47600040138065, 17.249037421157563
Muzea dla dzieci
Coraz więcej muzeów posiada interaktywne atrakcje dla dzieci. Przekonaliśmy się, że przed wizytą warto zadzwonić do muzeum, do działu edukacji i zapytać o ofertę dla dzieci. Wielokrotnie w ten sposób otrzymaliśmy ciekawe materiały trochę spod lady.
Jeśli szukacie pomysłu na ciekawą wycieczkę w Wielkopolsce, to tutaj znajdziecie listę ciekawych miejsc w Wielkopolsce, które można dowolnie modyfikować.
0 Komentarze