Pomniki przyrody w Wielkopolsce

Owińska, dąb bartek, puszcza zielonka, pomnik przyrody, wycieczki po wielkopolsce, blisko poznania, ciekawe miejsca w wielkopolsce

Pomniki przyrody

Wiele obiektów przyrodniczych podlega ochronie, zwłaszcza jeśli są to obiekty wiekowe, okazałe, rzadko występujące, cenne ze względów przyrodniczych, historycznych czy kulturowych. Jedną z form ochrony takich obiektów jest wpis do rejestru pomników przyrody. Definicję takiego obiektu podaje Ustawa o ochronie przyrody z 2004 r.

Pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody ożywionej i nieożywionej lub ich skupienia o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe oraz jaskinie.

Jeśli mówi się pomnik przyrody, natychmiast przychodzi do głowy Dąb Bartek koło Zagnańska w świętokrzyskiem, gdyby trochę pogłówkować można by dodać jeszcze wielkopolskie dęby Lech, Czech i Rus i … niewiele więcej.

Tym czasem wg danych z 2015 r. mamy w Polsce 36510 pomników przyrody, z czego najwięcej, bo 4274 znajduje się w woj. mazowieckim, a na drugim miejscu uplasowała się Wielkopolska z 3884 obiektami. Kolejne trzecie miejsce i blisko tysiąc obiektów mniej ma woj. zachodniopomorskie. Mamy więc czym się chwalić. Ale gdzie one są? Gdzie szukać pomników przyrody? Czy pomnikiem przyrody może być tylko drzewo, a najlepiej okazały dąb?

Otóż pomniki przyrody zaszeregowano do kilku kategorii:
– pojedyncze drzewa
– grupy drzew
– aleje drzew
– głazy
– skałki, groty, jaskinie
– inne

Spośród nich w Wielkopolsce znajdziemy wszystkie oprócz skał, grot i jaskiń, co wynika z ukształtowania terenu i budowy geologicznej. Najliczniej reprezentowana jest grupa pomnikowych drzew. Nie sposób wymienić tu wszystkie, ale pozwolę sobie na subiektywny wybór kilku, które w jakiś sposób zwróciły na siebie moją uwagę. A więc zaczynajmy!

Pomnikowe drzewa

Dęby rogalińskie
(pow. poznański)

To jedne z najbardziej znanych drzew pomnikowych w Polsce. Otrzymały imiona Lech, Czech i Rus na cześć piastowskich protoplastów, co ładnie tłumaczy legenda (znajdziecie ją w oddzielnym wpisie). Przegrywają nierówną walkę z żerującym w nich koziorogiem doboszem, chrząszczem będącym również pod ochroną. Lech padł ofiarą nawałnicy, która w 2014 r. rozłupała go na pół. Pozostałe dwa stoją jeszcze, mocno podparte, ale się trzymają. Najstarszy spośród słynnej trójki jest Rus, którego wiek w 2019 r. zbadano i określono na 800 lat!

A to ciekawe!

Naukowcy z kórnickiego Instytutu Dendrologii PAN pobrali genotyp z pędów sędziwego Rusa i dzięki metodzie in vitro sklonowali nowe drzewo, które nazwano Rusek i zasadzono przed bramą pałacu w Rogalinie. To pierwsza tego typu operacja w Polsce.

Choć najbardziej znane są trzy dęby z rogalińskiego parku, to podobnych okazów jest tu więcej.  W końcu to tutaj nad Wartą znajduje się największe w Europie naturalne skupisko pomnikowych dębów, z których ponad 800 ma status pomnika przyrody. Otoczono je ochroną zakładając tu Rogaliński Park Krajobrazowy. Najbardziej znany spośród oprócz słynnej trójki jest dąb Edward, rosnący przy ścieżce prowadzącej z parku, w stronę Warty – dojście do niego jest opisane strzałkami. A imię Edward otrzymał na cześć najbardziej znanego właściciela Rogalina – Edwarda Raczyńskiego – tego samego, który ufundował Bibliotekę Raczyńskich w Poznaniu i doprowadził do powstania Złotej Kaplicy w katedrze.

rogalin, park krajobrazowy, rogalińskie dęby, pomnik przyrody, wycieczki po wielkopolce, ciekawe miejsca w wielkopolsce

Rogalińskie dęby (fot. 2015 r. )

Dęby w Antoninie
(pow. ostrowski)

Równie duże, stare dęby, wpisane na listę pomników przyrody znajdziecie też w Antoninie. Nie tylko w samym parku, ale i w rezerwacie Wydymacz, czy po drugiej stronie drogi krajowej. Podobnie jak w Rogalinie, tak i tutaj wiekowe dęby padają ofiarą objętego ochroną kozioroga dębosza. Zobaczcie na zdjęciu poniżej, jak wygląda pień drzewa, w którym żeruje ten piękny skąd inąd chrząszcz. Ale cóż poradzić, jego żarłoczna larwa jest duża jak palec dorosłego człowieka!
Jeśli wybierzecie się do Antonina, koniecznie odwiedźcie drewniany pałac myśliwski księcia Antoniego Radziwiłła, w którym bywał Fryderyk Chopin i który był świadkiem nieszczęśliwej miłości.

Antonin, dęby, pomnik przyrody, kozioróg dębosz, gdzie w niedzielę na spacer, ciekawe miejsca w wielkopolsce

Dąb Bartek w Owińskach
(pow. poznański)

Spośród pomnikowych dębów moim ulubionym jest Bartek, rosnący w Owińskach, trochę na zapleczu dawnego pocysterskiego klasztoru. Ładnie go widać od strony ul. Cysterek. Liczy sobie ponad 600 lat. A że rośnie na wolnej przestrzeni, równo i majestatycznie rozpościera swoje konary we wszystkich kierunkach.

Owińska, dąb bartek, pomnik przyrody, wycieczki po wielkopolsce, wielkopolska atrakcje, ciekawe miejsca w wielkopolsce, puszcza zielonka

Dąb Bartek w Owińskach (fot. 2020 r. )

Dąb w Miłosławiu
(pow. wrzesiński)

Świadkiem wielu historii był dąb rosnący w pałacowym parku w Miłosławiu, nieopodal pomnika Słowackiego.

Miłosław pomnik przyrody, powiat wrzesiński, ochrona przyrody

Kasztanowiec w Lubiniu
(pow. kościański)

Na dziedzińcu klasztoru benedyktynów w Lubiniu znajduje się niezwykle okazały kasztanowiec. Jest to najstarszy i najokazalszy egzemplarz tego gatunku w Polsce. Jego wiek szacuje się na 240 lat. Samo drzewo jest owiane kilkoma legendami. Jedna z nich mówi, że pod jego korzeniami znajduje się tunel prowadzący do skarbu, a w cieniu jego konarów rozmawiał z zakonnikami przebywający w Wielkopolsce Adam Mickiewicz, choć ta druga historia jest akurat prawdziwa 🙂

Lubiń, pomnik przyrody, wielkopolska atrakcje, gdzie na weekend, ciekawe miejsca w wielkopolsce, wycieczki po wielkopolsce

Pomnikowy kasztanowiec przed klasztorem benedyktynów w Lubiniu (fot. 2016 r.)

Jeśli mowa o pojedynczych drzewach, to nie można pominąć ogromnych platanów.

Platan w Dobrzycy
(pow. pleszewski)

W parku pałacowym w Dobrzycy rośnie platan klonolistny, który jak głosi tradycja został posadzony w 1791 r. przez Augustyna Gorzeńskiego, współtwórcę Konstytucji 3 Maja. Specjaliści jednak szacują, że drzewo ma ponad 280 lat, a więc kiedy ustanawiano Konstytucję musiał już od jakiegoś czasu rosnąć. Jak na swój wiek jest w wyjątkowo dobrej formie. Jego korona ma 36 m średnicy, a pień liczy sobie ponad 10 m obwodu. Łatwo go odnaleźć, gdyż rośnie po lewej stronie, tuż za główną bramą do zespołu pałacowo-parkowego w Dobrzycy.
Liście platanu zostały uwiecznione w łańcuchu burmistrza i przewodniczącego rady miejskiej w Dobrzycy.

dobrzyca, platan, pomnik przyrody, wycieczki po wielkopolsce, ciekawe miejsca w wielkopolsce, wielkopolska atrakcje, park pałacowy

Platan w Dobrzycy (fot. 2017 r. )

 

Dobrzyca, platan, pomnik przyrody, wielkopolska atrakcje, ciekawe miejsca w wielkopolsce, wycieczki po wielkopolsce

Istnieją głosy, że platan w Dobrzycy stanowi kilka zrośniętych drzew (fot. 2017 r. )

Z platanem w Dobrzycy wiąże się też ponura legenda. Ponoć, jak wspominał Władysław Matecki pracujący w pałacu jako kamerdyner, w budynku dawały się słyszeć jęki i szczękanie łańcuchów. Na polecenie hrabianki Wandy Czarneckiej przeszukano pałac od piwnic po dach i odkryto ponoć w lochach szkielet jakiego nieszczęśnika zakutego w kajdany. Kiedy pochowano go w parku pod platanem, tajemnicze odgłosy ustały.

W Dobrzycy oprócz platana konstytucyjnego rosną jeszcze dwa rekordowe drzewa. Jeden to paklon czyli klon polny, liczący sobie 330 lat – najstarszy okaz tego gatunku w Polsce. Można go znaleźć w parku nad stawem, na przeciwko pałacu – jest oznaczony specjalną tabliczką. I drugi to wiąz polny, liczący również ponad 300 lat – najgrubszy w Polsce.

Platan w Uzarzewie
(pow. poznański)

Mniej znany, a bardzo ciekawy platan znajdziecie w Uzarzewie, również w pałacowym parku, gdzie dzisiaj mieści się Muzeum Łowiectwa. Drzewo jest zdrowe, okazałe i doskonale zachowane i posiada pewną ciekawostkę. Otóż, ogrodnicy pielęgnujący dworskie ogrody wykonywali niekiedy pewne eksperymenty na żywych drzewach. Łączyli ze sobą młode, elastyczne konary, które z biegiem czasu zrastały się, tworząc fantazyjne kształty. Taki zabieg zastosowano na uzarzewskim platanie, którego konary zrosły się, tworząc osobliwą pętlę.

platan, pomnik przyrody, uzarzewo, wielkopolska atrakcje, wycieczki po wielkopolsce, ciekawe miejsca w wielkopolsce,

Platan w parku pałacowym w Uzarzewie (fot. 2020 r. )

 

uzarzewo, park pałacowy, platan, pomnik przyrody, wielkopolska atrakcje, ciekawe miejsca w wielkopolsce,

Zrośnięte konary w uzarzewskim platanie (fot. 2020 r. )

Wiele pomnikowych drzew można znaleźć w pałacowych i zamkowych parkach. Do najbardziej znanych należą Arboretum w Kórniku i park w Gołuchowie.

Robinia biała w Pobiedziskach
(pow. poznański)

Jeśli mówimy o pomnikowych drzewach, jednym tchem wymienia się dęby, platany, lipy… Tym czasem również wśród innych gatunków mamy w Wielkopolsce kilku rekordzistów. Należy do nich rosnąca przy kościele pw. św. Michała Archanioła w Pobiedziskach ponad dwustuletnia robinia biała. W 2015 r. jej wiek był określany na 220 lat, a obwód pnia 446 cm. Od tego czasu została poddana zabiegom pielęgnacyjnym i jej uszkodzony pień otrzymał wypełnienie. Jest to najstarsze i najgrubsze drzewo tego gatunku w Wielkopolsce.

A to ciekawe!
Robinia to po prostu popularna akacja, nazwana na cześć Vespasiena Robina (1579-1662) – królewskiego ogrodnika, który jako pierwszy zaczął uprawiać ten gatunek w Europie. Posadzona przez niego niewielka roślinka rośnie do dzisiaj na skwerze Rene-Viviani i jest najstarszym drzewem Paryża.

Pobiedziska atrakcje, szlak piastowski, pomnik przyrody, ciekawe miejsca w wielkopolsce, wielkopolska atrakcje,

Pomnikowa „akacja” czyli robinia biała przy kościele w Pobiedziskach (fot. 2020)

Cypryśnik błotny w Arboretum w Kórniku
(pow. poznański)

I choć formalnie cypryśnik błotny z Kórnika nie został wpisany na listę pomników przyrody, to ze względu na jego wiek i rozmiary umieściłam go tutaj wśród „przepisowych” pomników przyrody. Wszak to lista subiektywna 😉
Należy on do najbardziej znanych okazów kórnickiego Arboretum, a można nawet powiedzieć, że jest jego symbolem. Jest największym i najstarszym przedstawicielem tego gatunku w Polsce i choć jest to gatunek obcy dla naszej strefy klimatycznej, to znalazł tutaj dobre warunki rozwoju i osiągnął wyjątkowe rozmiary. Pamięta czasy założyciela Arboretum Tytusa Działyńskiego. Na uwagę zasługują jego korzenie – pneumatofory, które wyrastają ponad powierzchnię grząskiego, wilgotnego gruntu i przyswajają tlen z atmosfery. Na Florydzie, skąd pochodzi, Indianie z jego korzeni wykonywali ule dla pszczół. Jest to bodaj najbardziej charakterystyczne drzewo w kórnickim Arboretum.

 

Kórnik, arboretum, cypryśnik błotny, pomnik przyrody, wielkopolska atrakcje, ciekawe miejsca w wielkopolsce, wycieczki po wielkopolsce

Cypryśnik błotny w kórnickim Arboretum (fot. 2020 r. )

Pomnikowe aleje drzew

Piękną pamiątką po dawnych czasach są pomnikowe aleje drzew, sadzone przez właścicieli majątków, których nierzadko już nie ma. Choć przy rozwoju dzisiejszej motoryzacji mogą stanowić utrudnienie przy poszerzaniu dróg, to są niewątpliwą ozdobą krajobrazu i pamiątką przeszłości. I na tym polu mamy się czym pochwalić w Wielkopolsce.

Aleja lipowa w Racocie
(pow. kościański)

Imponującej długości aleja znajduje się w Racocie, którą tworzy ok. 150 lip posadzonych jeszcze w XVIII w. przez Jabłonowskich, od których otrzymała nazwę.

Aleja platanów w Kopaszewie
(pow. kościański)

Niedaleko w Kopaszewie rośnie najdłuższa w Europie aleja platanowa. Tworzy ją ok. 50 ponad stuletnich drzew.

kopaszewo, pałace w wielkopolsce, pomnik przyrody, aleja drzew, ciekawe miejsca w wielkopolsce,

Najdłuższa w Europie platanowa aleja drzew w Kopaszewie (fot. 2021)

Aleja lipowa w Margońskiej Wsi
(pow. chodzieski)

W Margońskiej Wsi przy drodze do Gołańczy rośnie blisko 300 pięknych lip, które tworzą niezwykłą aleję. Posadzono je na polecenie Franciszka Skórzewskiego w dziesiątą rocznicę jego ślubu z ukochaną żoną Marianną.

Margońska Wieś, pomnik przyrody, pomnikowa aleja drzew, najdłuższa aleja drzew, ciekawe miejsca w wielkopolsce, wielkopolska atrakcje, na weekend

Pomnikowa aleja lipowa w Margońskiej Wsi (fot. 2021)

Aleja platanowa w Poznaniu

Pomnikową aleję drzew mamy również w samym centrum Poznania. Tworzy ją ok. 200 platanów, które posadzono, gdy rozebrano fortyfikacje XIX-wiecznej Twierdzy Poznań i w tym miejscu urządzono miejskie planty. Dziś są ozdobą Alei Niepodległości.

poznań atrakcje, pomnik przyrody, wielkopolska atrakcje, ciekawe miejsca w wielkopolsce

Fragment pomnikowej alei platanów w Poznaniu przy al. Niepodległości

Aleja kasztanowców w Głuszynie
(pow. poznański)

Osobliwa aleja kasztanowców, będąca pomnikiem przyrody znajduje się przy dojeździe do Głuszyny od strony Sypniewa. Aleją tą prowadzi droga szeroka na jeden samochód. Ruch w tym miejscu jest niemały, więc przejazd samochodem z wykorzystaniem mijanek jest niemałym wyzwaniem 🙂

Głazy narzutowe (eratyki)

Pomnikami przyrody charakterystycznymi dla Wielkopolski są liczne głazy narzutowe. Ich obecność jest związana z działalnością lądolodu ostatniego zlodowacenia, który wytapiając się „zgubił” tu wiele głazów o znacznych rozmiarach. Ich skład petrograficzny (takie kamienne DNA) pozwala często z dużą dokładnością określić miejsce w Skandynawii, z którego materiał ten został wyrwany. A że w dawnych czasach prosta ludność nie potrafiła naukowo wyjaśnić pochodzenia tak ogromnych głazów, dlatego z ich obecnością często są związane legendy. Powstałe na skutek erozji zagłębienia, rysy czy pęknięcia tłumaczy się w nich jako odcisk stopy świętego, czy ślady po ostrzeniu broni. Te najbardziej charakterystyczne otrzymały swoje imiona czy nazwy własne. Mamy więc Głazy św. Jadwigi czy św. Wojciecha, Zaklętą Karczmę czy Zaczarowaną Karocę. W większości wypadków głazy te znajdują się w miejscu, gdzie faktycznie pozostawił je lądolód, to niektóre zostały nieznacznie przeniesione, dla lepszego ich wyeksponowania czy ochrony przed zniszczeniem (jak było z głazem w Kazimierzu Biskupim). Więcej o głazach narzutowych w Wielkopolsce piszę tutaj.

Głaz św. Jadwigi w Gołuchowie
(pow. pleszewski)

Głaz św. Jadwigi w Gołuchowie jest największy w Wielkopolsce. Ma 22 m obwodu, 6,5 m szerokości, 8,5 długości i 3,5 m wysokości, z czego 2 m spoczywają ukryte w ziemi. Ukryty w lesie, nieopodal drogi z Gołuchowa do Kalisza (prowadzą do niego strzałki). Jego unikalne walory dostrzeżono już w 1888 r. kiedy został objęty ochroną jako obiekt przyrody nieożywionej. Ponieważ miejscowa, prosta ludność nie potrafiła w racjonalny sposób wytłumaczyć obecności tak ogromnego głazu, powstała legenda, która wiąże jego powstanie z diabelskimi siłami. Całą legendę przeczytacie w oddzielnym wpisie. 

Gołuchów, pomnik przyrody, głaz św jadwigi, wielkopolska z dzieckiem, ciekawe miejsca w wielkopolsce

Kamień św. Wojciecha w Budziejewku
(pow. wągrowiecki)

Ten głaz jest związany z postacią świętego męczennika i również jest owiany legendą (którą przeczytacie w oddzielnym wpisie).  Wymiary ma niewiele ustępujące Głazowi św. Jadwigi, bo jego obwód wynosi 20,5 m, szerokość 4,7 i wysokość 4m, z czego ponad powierzchnię wystaje zaledwie 1,3 m. Jedna z legend mówi, że głaz zagłębia się coraz bardziej, a kiedy całkiem zniknie, będzie koniec świata. Jego walory dostrzegli miejscowi chłopi i na ich wniosek został otoczony prawną ochroną w 1840 r. jako pierwszy prawnie chroniony obiekt przyrodniczy w Wielkopolsce. Ciekawostką jest barwa kamienia – na pierwszy rzut oka popielata. Tym czasem przy dokładnej obserwacji okazuje się, że szarej barwy są porosty, które prawie w całości porastają kamień. Sam głaz natomiast jest barwy różowo-czerwonej, która przebija tuż przy powierzchni ziemi.
Głaz znajduje się przy kościele w Budziejewku.

Jego obwód wynosi 20,5 m, szerokość 4,7 m i wysokość 4 m, z czego ponad powierzchnię wystaje zaledwie 130 cm.

Budziejewko, pomnik przyrody, głaz narzutowy, głaz św. wojciecha, legenda o św. wojciechu, wielkopolska atrakcje, ciekawe miejsca w wielkopolsce, wągrowiec atrakcje

Kamień św. Wojciecha na pierwszy rzut oka wydaje się popielaty

Zaklęta Karczma koło Margońskiej Wsi
(pow. chodzieski)

Na polu niedaleko Margońskiej Wsi (w miejscu dojścia do głazu, przy drodze znajduje się tablica informacyjna oraz wiata) znajduje się malowniczy głaz Zaklęta Karczma, którego powstanie tłumaczy legenda. Kamień jest w dwójnasób wyjątkowy. Po pierwsze jego powierzchnia jest dość mocno nadwyrężona przez erozję, liczne spękania sprawiają wrażenie, jakby miał się za chwilę rozpaść. A po drugie, u dołu znajduje się wyryta inskrypcja „Na pamiątkę matki mojej Antoniny z Garczyńskiej hr. Skórzewskiej – Heliodor hr. Skórzewski. Roku Chrystusowego 1827”.

Margońska Wieś, głaz narzutowy, pomnik przyrody, zaklęta karczma, powiat chodzieski atrakcje, wielkopolska atrakcje, ciekawe miejsca w wielkopolsce

Głaz Bogudar w Rudzie
(pow. pleszewski)

Głaz jest położony na terenie prywatnej posesji, z możliwością dojścia wytyczoną ścieżką. Do głazu kierują strzałki spod kościoła w Lutyni. Jego kształt przypominający spadzisty dach tłumaczy legenda o karczmie, która została zamieniona w głaz. Legendę przeczytacie na tablicy informacyjnej przy kamieniu, a także na blogu w oddzielnym wpisie.

głaz narzutowy, pleszew, bożydar, pomnik przyrody, ciekawe miejsca w wielkopolsce, wielkopolska atrakcje

Głaz Bożydar w Rudzie koło Pleszewa (fot. 2020 r. )

Kamień Patkul w Kazimierzu Biskupim
(pow. koniński)

Ciekawy jest również głaz na rynku w Kazimierzu Biskupim, który nie wyróżnia się może jakimiś nadzwyczajnymi gabarytami, ale skrywa niezwykłą, makabryczną historię. Upamiętnią okrutną egzekucję, którą wykonano w 1707 r. w czasie wojny północnej na Patkulu – inflanckim pośle, którego imię i datę śmierci wyryto w kamieniu. Szczegóły tej historii przeczytacie w oddzielnym wpisie. Początkowo głaz leżał nieopodal Kazimierza, na łące gdzie dokonano egzekucji, ale kiedy pod samą miejscowość przesunęła się odkrywka węgla brunatnego, kamień przeniesiono na rynek, aby zapobiec jego zniszczeniu.

Kazimierz Biskupi, patkul, głaz narzutowy, pomnik przyrody

Kolejny głaz narzutowy, objęty ochroną jako pomnik przyrody, a jednocześnie upamiętniający osobę czy zdarzenie to

Głaz Wojciecha Bogusławskiego w Glinnie na Poligonie Biedrusko
(pow. poznański)

Zanim stanął w obecnym miejscu, przebył długą drogę. Ogromny kamień został odkryty w korycie Warty w czasie I wojny światowej, skąd siłami jeńców francuskich wyciągnięto go na brzeg. Ustawiono go na cokole naprzeciwko kasyna oficerskiego z tablicą ku czci cesarza Wilhelma. Po zakończeniu wojny, kiedy poligon w Biedrusku przeszedł w polskie ręce, zdjęto tablicę wilhelmowską, a w tym miejscu namalowano białego orła i datę 1918 r. Napis przetrwał do 1939 r. Kiedy poligon przeszedł ponownie w niemieckie ręce, hitlerowcy rozkazali usunąć polski napis. Polacy tak skutecznie go „zdrapywali”, że w kamieniu pozostał wykuty ślad po napisie i polskim orle ;). Dwadzieścia lat po zakończeniu wojny przewieziono ogromny głaz do Glinna i ustawiono go miejscu, w którym urodził się Wojciech Bogusławski. Dzisiaj to miejsce upamiętnia tablica pamiątkowa przytwierdzona do pomnikowego głazu.
Głaz znajduje się na terenie Poligonu Biedrusko, należącego do Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. Obecnie (2021) wstęp na Poligon jest zabroniony. Aktualne informacje dotyczące dostępności znajdziecie na stronie internetowej CSWL

głaz narzutowy, pomnik przyrody, poligon biedrusko, poznań atrakcje, glinno, wojciech bogusławski, suchy las, wielkopolska atrakcje

Pomnikowy głaz z tablicą upamiętniającą miejsce urodzenia Wojciecha Bogusławskiego

Źródełko wywierzyskowe Żarnowiec
(pow. poznański)

Nie mogę tu pominąć prawdziwej perełki, czyli źródełka wywierzyskowego – jedynego takiego w Wielkopolsce. Tego typu źródła, gdzie woda samoczynnie wypływa ze zbocza wzgórza, znajdują się w Tatrach i na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, ale tam są naturalną konsekwencją zachodzących w skałach wapiennych zjawisk krasowych. U nas takie źródełko znajduje się na skraju Wielkopolskiego Parku Narodowego, gdzie wypływa ze zbocza Ozu Bukowsko-Mosińskiego – najdłuższego w Polsce. Przy źródełku znajduje się ładnie zagospodarowany teren w sam raz na rodzinny wypoczynek oraz oznakowana trasa spacerowa.

pomnik przyrody, wielkopolska, źródełko żarnowiec, wielkopolski park narodowy

pomnik przyrody, wielkopolski park narodowy, źródełko żarnowiec, wielkopolska atrakcje, ciekawe miejsca w wielkopolsce

Jak na wstępie wspomniałam, w Wielkopolsce znajduje się blisko cztery tysiące pomników przyrody, a więc nie sposób opisać tutaj wszystkich. Jeśli potrzebowalibyście szczegółowy wykaz tych obiektów, zerknijcie na stronę Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, gdzie znajdziecie wszystkie pomniki przyrody w Polsce z możliwością ich sortowania. Dotarcie do opisów może być nieco problematyczne, ale baza jest faktycznie aktualna i pełna.

 

Drogi Czytelniku, 

Jeśli podoba Ci się to, jak piszę, jeśli zainspirowałam Cię do wyruszenia na wielkopolskie ścieżki, jeśli chciałbyś aby powstało więcej podobnych artykułów, możesz  postawić mi kawkę 🙂
Każdy, najmniejszy nawet gest sympatii, komentarz, polubienie na fb czy Instagramie są dla mnie sygnałem, że to co robię ma sens.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

0 Komentarze

Skomentuj artykuł