Gdzie nad jezioro z ładną plażą w Wielkopolsce?
Cóż przyjemniejszego w upalny, letni dzień, niż miła ochłoda w wodzie. Miejsc na taki wypoczynek w Wielkopolsce na szczęście nie brakuje. Lądolód wyświadczył nam przysługę i pozostawił wielką rozmaitość jezior wymarzonych do kąpieli. I nie musimy jechać na Mazury, aby znaleźć ładną plażę. W Wielkopolsce mamy kilka pojezierzy, gdzie znajdziecie zarówno większe skupiska ośrodków wypoczynkowych, hotele i pola namiotowe, strzeżone kąpieliska z atrakcjami dla dzieci, jak i zaciszne plaże, znane tylko okolicznym mieszkańcom. Na północ od Poznania to Pojezierze Międzychodzko-Sierakowskie i dalej okolice Chodzieży i Złotowa, na południe to okolice Leszna z Przemęckim Parkiem Krajobrazowym, na wschód od Poznania okolice Powidza i Konina oraz na zachód okolice Wolsztyna i Zbąszynia. Blisko Poznania, a nawet w granicach miasta też znajdziemy całkiem sporo kąpielisk, ale tej okolicy poświęcę oddzielny artykuł.
Przedstawię tutaj kilka miejsc, moim zdaniem wartych uwagi, wraz z atrakcjami, które można połączyć z wyprawą nad jezioro.
Jezioro Kórnickie
Kórnik (pow. poznański)
ok. 20 km na południe od Poznania
dojazd komunikacją publiczną autobusami Kombus z Ronda Rataje, PKS jadące do Środy, Śremu, Gostynia
(Nie korzystajcie z pociągów, gdyż stacja Kórnik jest położna kilka kilometrów od miasteczka)
To jedna z najpopularniejszych miejscowości niedaleko Poznania, szczodrze obdarzona przez historię, warunki naturalne i … miejscowych włodarzy. Do niedawna jedyną i najważniejszą atrakcją Kórnika był zamek Działyńskich i Arboretum PAN. Dzięki udanym inwestycjom Kórnik stał się również ulubionym miejscem rekreacyjnym dla mieszkańców Poznania i okolic. Ładna promenada prowadzi aż z Bnina przez kładkę na drugą stronę jeziora, gdzie znajduje się plaża i strzeżone kąpielisko. Można się tam też dostać stateczkiem, który pływa z przystani przy zamku. Szczegóły na stronie internetowej.
Zagospodarowana plaża jest jednym z elementów Kórnickiego Centrum Rekreacji i Sportu Błonie. Parking oraz wypożyczenie parasola i leżaków jest płatne. Na miejscu toalety, przebieralnie i restauracja.
Przy promenadzie znajduje się duży plac zabaw, siłownie oraz liczne punkty gastronomiczne.
Jezioro Raczyńskie
Zaniemyśl (pow. średzki)
ok. 35 km na południe od Poznania
Dojazd autobusami Kombus z Ronda Rataje w Poznaniu. Można też dojechać kolejką wąskotorową ze Środy Wielkopolskiej. Rozkład jazdy pociągów znajdziecie tutaj.
Kilka kilometrów za Kórnikiem, w tej samej rynnie polodowcowej znajduje się ładna, szeroka, piaszczysta plaża w Zaniemyślu. Teren jest zagospodarowany, kąpielisko strzeżone, a przy plaży punkt gastronomiczny. W okolicy kilka ośrodków wypoczynkowych.
Parking znajduje się przy ul. Plażowej.
Atrakcją Jeziora Raczyńskiego jest Wyspa Edwarda, na którą można się dostać mostem pontonowym, na którą prowadzi również trasa questu – gry terenowej.
Ulotkę z tekstem gry można pobrać ze strony internetowej.
Jezioro Biezdruchowskie
Pobiedziska (pow. poznański)
ok. 25 km na wschód od Poznania.
Dojazd pociągiem w kierunku na Gniezno (stacja Pobiedziska).
W okolicy Pobiedzisk znajduje się kilka jezior, z których największe jest Jezioro Biezdruchowskie. Spośród innych kąpielisk, to w Pobiedziskach wyróżnia ciekawy, nietuzinkowy pomost.
Okolice Pobiedzisk obfitują w atrakcje zarówno przyrodnicze jak i historyczne. Położony nieopodal Park Krajobrazowy Promno zapewnia doskonałe warunki do spacerów i wypraw rowerowych. Kilka kilometrów dalej w stronę Gniezna można odwiedzić Wielkopolski Park Etnograficzny i Ostrów Lednicki, a już w samych Pobiedziskach, a właściwie w Pobiedziskach Letnisku warto zatrzymać się w Skansenie Miniatur Szlaku Piastowskiego.
Jezioro Lusowskie
Lusowo (gm. Tarnowo Podgórne)
ok. 18 km na zachód od Poznania
Dojazd autobusami 802 i 804 z przystanku na Ogrodach w Poznaniu
Kąpielisko w Lusowie to jedno z ładniejszych miejsc w okolicy Poznania. Place zabaw, siłownie na wolnym powietrzu, wypożyczalnie sprzętu wodnego, plaża z ratownikiem, pomosty. Do tego ścieżki rowerowe i parkingi. Trudno się zatem dziwić, że jest to jedno z ulubionych miejsc dla miłośników wypoczynku nad wodą w ciepłe letnie dni.
Parking przy ul. Ogrodowej
Jezioro Dominickie
Boszkowo (powiat leszczyński)
ok. 80 km na południowy zachód od Poznania.
dojazd pociągiem z Leszna
Kąpielisko w Boszkowie nad Jez. Dominickim to jedno z ładniejszych i bardziej popularnych miejsc w okolicy Leszna. Ośrodki wypoczynkowe ciągną się nieprzerwanym pasmem od Boszkowa aż do Dominic. Jeśli więc szukacie ustronnego, cichego kąpieliska, to na pewno nie będzie to Boszkowo. Za to wielkim bonusem, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi jest łagodnie opadające dno jeziora, dzięki czemu kąpiel dla maluchów jest tu dużo bezpieczniejsza. Do tego walory przyrodnicze okolicy są niezwykle wartościowe. Niedaleko stąd do Przemęckiego Parku Krajobrazowego ze znanym Konwaliowym Szlakiem Kajakowym, do tego liczne szlaki piesze i rowerowe, wieże widokowe, lasy grzybowe. Wszystko to sprawia, że Boszkowo to atrakcyjna miejscowość wypoczynkowa nie tylko latem.
Jezioro Łoniewskie
Osieczna (woj. leszczyńskie)
Ok. 75 km na południe od Poznania
Jezioro Łoniewskie to jedno z wielu jezior na Pojezierzu Leszczyńskim i choć może Osieczna niespecjalnie kojarzy się z miejscowością wypoczynkową, to kąpielisko pozytywnie nas zaskoczyło. Ładnie zagospodarowana piaszczysta plaża, częściowo przechodząca w parkowe zacienione alejki, niezbędna infrastruktura, plac zabaw, mały ośrodek wypoczynkowy i kilka punktów gastronomicznych. W niedzielne upalne popołudnie nie było tu pusto, ale bez problemu udało nam się znaleźć dla siebie własny kącik.
W okolicy piękne, grzybowe lasy, nowa wieża widokowa (dojazd od ul. Łoniewskiej) i całkiem miły spacer po miasteczku. Jeśli lubicie questy, to i tutaj znajdziecie taką atrakcję. Trasa gry opowiada o wydarzeniach związanych ze zwycięską potyczką powstańców wielkopolskich, która przeszła do historii jako bitwa pod wiatrakami. Ulotkę można pobrać ze strony internetowej.
No i dla miłośników drewnianej architektury nie lada gratka czyli Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa, które ulokowało się na wzgórzu za miastem, gdzie stoją obok siebie … trzy oryginalne wiatraki.
Jez. Chodzieskie
Chodzież
Ok. 80 km na północ od Poznania.
dojazd pociągiem lub autobusem
To jedno z nielicznych miast w Wielkopolsce, które w swoich granicach ma kilka jezior. Nad Jez. Miejskim (Chodzieskim) znajdziemy dwa miejsca, w których możemy zrelaksować się nad wodą. Bliżej miasta wzdłuż brzegu wybudowano ładną promenadę, skąd roztacza się piękny widok na jezioro. Jest tutaj przystań dla sprzętu pływającego, stąd też wypływa stateczek Chodzieżanka na spacerowe rejsy po jeziorze. Plażę z kąpieliskiem znajdziemy po drugiej stronie jeziora przy ul. Łazienki z całą niezbędną infrastrukturą.
Rozchodzą się stąd znakowane szlaki piesze i rowerowe, a zimą (!) działa tutaj stok narciarski 🙂
A jeśli znudzi Wam się plażowanie, zawsze można przespacerować się po mieście questową trasą.
Jezioro Płotki
Piła
Ok. 100 km na północ od Poznania
Okolice Piły to już północne krańce Wielkopolski, bogate w walory przyrodnicze i krajobrazowe, dużo tu lasów i jezior. Największym i najpopularniejszym kąpieliskiem w okolicach Piły są Płotki. Znajduje się tutaj duży ośrodek wypoczynkowy, ładnie zagospodarowana plaża z wieloma atrakcjami. Do niedawna nad jeziorem znajdowała się baza szkoleniowa dla płetwonurków, której atrakcją był wychylający się od czasu do czasu z jeziora … dinozaur 🙂
Informacje o dostępności domków wypoczynkowych oraz atrakcjach ośrodka znajdziecie na stronie internetowej.
Jezioro Jaroszewskie
Sieraków (pow. międzychodzki)
Ok. 75 km na północny zachód od Poznania.
Pojezierze Międzychodzko-Sierakowskie zwane inaczej Krainą Stu Jezior to jeden z najbardziej znanych terenów wypoczynkowych w Wielkopolsce. Malownicze krajobrazy z jeziorami ukrytymi między zalesionymi pagórkami zostały objęte ochroną w Sierakowskim Parku Krajobrazowym. Jednym z najładniejszych i najbardziej przyjaznych jezior w tym regionie jest Jezioro Jaroszewskie z dużą plażą w Sierakowie. Sieraków można podzielić na strefę miejską i strefę rekreacyjną. Urocze miasteczko z ciekawą historią i ładnymi zabytkami to alternatywa na fajny spacer, gdy zmęczy nas plażowanie 😉 Strefa rekreacyjna położna jest nieco dalej, bezpośrednio nad jeziorem, gdzie znajdziemy wiele ośrodków wypoczynkowych i hoteli, gastronomię, place zabaw i wypożyczalnie sprzętu pływającego. Okolice Sierakowa słyną z grzybowych lasów i mocno rozbudowanej sieci szlaków pieszych i rowerowych. Tak więc tutaj z pewnością nie będziecie się nudzić 🙂
Jezioro Wolsztyńskie
Wolsztyn
ok. 60 km na zachód od Poznania
dojazd pociągiem, autobusem
Nad Jeziorem Wolsztyńskim ulokowały się dwa spore kąpieliska. Jedno w samym mieście, a drugie w oddalonym o 2 km Karpicku, gdzie znajduje się kompleks ośrodków wypoczynkowych. W Wolsztynie znajduje się duża piaszczysta plaża z niezbędną infrastrukturą, a położone nieopodal punkty gastronomiczne kuszą smakołykami.
Jeśli znudzi się Wam plażowanie, to w Wolsztynie wytyczono pięć różnych tras questowych
Jezioro Powidzkie
Powidz (pow. słupecki)
ok. 80 km na wschód od Poznania
Jedno z najładniejszych jezior w Wielkopolsce, na tyle dużych, że bez problemu można tu uprawiać sporty wodne. I to zarówno korzystając z własnego sprzętu, jak i z działających tu wypożyczalni. Powidz to urocze, nieduże miasteczko, które w sezonie letnim wypełnia się turystami, a część rekreacyjna niczym nie różni się od znanych miejscowości wypoczynkowych. Znajdziecie tu zarówno atrakcje „wyciągające” kasę od naszych latorośli jak i punkty gastronomiczne.
Miłośnikom questów przyda się informacja, że i tutaj po Powidzu przebiega trasa questowa
Przybrodzin (pow. słupecki)
Podobnie jak w Powidzu kąpielisko nad Jeziorem Powidzkim, ale w innym zakątku jeziora. Miejscowość turystyczna nieco mniejsza od Powidza, ale również tutaj znajdziecie ośrodki wypoczynkowe, plaże, pola biwakowe.
Jezioro Niedzięgiel
Skorzęcin (pow. gnieźnieński)
To kolejna miejscowość wypoczynkowa położona w obrębie Powidzkiego Parku Krajobrazowego. Jezioro Niedzięgiel jest szczególnie lubiane przez rodziny z dziećmi, ze względu na czystą wodę i łagodnie opadające dno. Jeśli do tego dołożymy place zabaw i liczne atrakcje dla najmłodszych, to trudno się dziwić, że wiele rodzin woli tutaj spędzić urlop, aniżeli nad polskim morzem. Obowiązkowa infrastruktura, punkty gastronomiczne, wypożyczalnie sprzętu pływającego oraz duża ilość ośrodków wypoczynkowych czynią Skorzęcin jednym z najbardziej zatłoczonych miejsc wypoczynkowych nad wielkopolskimi jeziorami.
Jezioro Ślesińskie
Ślesin (pow. koniński)
ok. 100 km na wschód od Poznania
Położony nad jeziorem Ślesin należy do jednego z najpopularniejszych miejsc rekreacyjnych wschodniej Wielkopolski. Jezioro należy do kompleksu jezior włączonych do systemu chłodzącego Elektrownię Konin i Elektrownię Pątnów, co jest jego wielką zaletą (!). Z tego powodu woda w Jeziorze Ślesińskim jest o kilka stopni wyższa niż w okolicznych zbiornikach 🙂
Wokół jeziora wybudowano wiele ośrodków wypoczynkowych, zadbano o infrastrukturę rekreacyjną nie tylko dla miłośników sportów wodnych, w ostatnich latach wybudowano wiele kilometrów ścieżek rowerowych.
Nad jeziorem znajdują się wypożyczalnie sprzętu pływającego oraz przystań dla małych jednostek pływających.
A które jeziora należą do Waszych ulubionych? Podzielcie się swoimi miejscówkami w komentarzach!
Zalew Blewązka
Kobyla Góra (pow. ostrzeszowski)
ok. 75 km na północny wschód od Wrocławia
Na południowych krańcach Wielkopolski próżno szukać naturalnych zbiorników wodnych. Ostatnie naturalne jeziora kończą się praktycznie na Pojezierzu Leszczyńskim. Na szczęście oprócz naturalnych zbiorników mamy jeszcze do dyspozycji jeziora, które powstały na skutek ingerencji człowieka, budującego zapory. Takie właśnie jezioro powstało na samym krańcu Wielkopolski – w okolicy Kobylej Góry. Atrakcyjny krajobraz, porośnięte lasami wzgórza i do tego wspomniane jezioro sprawiły, że Kobyla Góra szybko stała się regionalnym centrum rekreacyjnym. Nad zbiornikiem wybudowano kilkanaście ośrodków wypoczynkowych, powstało kilka plaż, wypożyczalnie sprzętu wodnego i place zabaw dla dzieci. I myślę, że nikomu nie przeszkadza fakt, że zażywa kąpieli w sztucznym zbiorniku.
0 Komentarze